Recesijski 11. Motovun
Motovun film festival (MFF) najavio je “recesijsko” 11. izdanje od 27. do 31. jula, koje će početi “svečanom misom za ekonomski spas festivala, a i šire”, ali to ne znači da će biti i siromašan - najavljeno je 65 projekcija filmova koji su već postigli veliki ugled na najuglednijim svetskim festivalima, kao i onih za koje su samo retki čuli, uz raznovrstan prateći program.
Motovun film festival (MFF) najavio je “recesijsko” 11. izdanje od 27. do 31. jula, koje će početi “svečanom misom za ekonomski spas festivala, a i šire”, ali to ne znači da će biti i siromašan - najavljeno je 65 projekcija filmova koji su već postigli veliki ugled na najuglednijim svetskim festivalima, kao i onih za koje su samo retki čuli, uz raznovrstan prateći program.
Prema rečima direktora MFF-a Igora Mirkovića, 11. izdanje MFF-a pripremano je u atmosferi zebnje i neizvesnosti, praćene pitanjima hoće li išta od kulture uopšte preživeti i hoće li Motovun Film Festival potonuti pod teretom ekonomske krize?
Organizatori su zato nazvali 11. izdanje recesijskim, iskoristivši krizu kao nadahnuće u koncipiranju programa.
“A kako su vremena teška i siromašna i kako se u takvim situacijama uvek izvlače stare stvari sa tavana, mi smo pripremili dva kinotečna ciklusa ispunjena antologijskim naslovima: svakoga jutra dan ćemo započinjati filmovima o pohlepi i siromaštvu, a dan ćemo zaključivati negde pred sledeće jutro, kasnonoćnim projekcijama partizanskih akcijskih filmova”, naveo je Mirković, najavljujući kao prvu projekciju antologijski film “Pohlepa” (Erich von Stronheim) iz 1924.
Glavni program, koji predstavlja međunarodnu i regionalnu konkurenciju od 20 dugometražnih filmova, obuhvata pobednički film ovogodišnjeg Kana “Bela traka” austrijskog reditelja Mihaela Hanekea, kao i film “Akvarijum” britanske rediteljke Andree Arnold, dobitnik nagrade žirija u Kanu.
Iz regiona će biti prikazan novi film Miroslava Momčilovića iz Srbije “Čekaj me, ja sigurno neću doći”, kojim će biti otvoren 2. jula i 38. SOFEST u Sopotu kod Beograda, kao i novi dokumentarac nagrađivanog Borisa Mitića iz Srbije “Doviđenja, kako ste?”, originalni prikaz srpske satirične aforistike koji sadrži izbor od 120 najefektnijih aforizama i više od 400 “satiričnih dokumentarnih kadrova” snimanih četiri godine na 50.000 kilometara dugom putešestviju autora po sporednim putevima Srbije i Republike Srpske.
Glavni program obuhvata i “Čuvare noći” Namika Kabila iz Bosne i Hercegovine, prvi dugometražni film tog redatelja koji crnim humorom i kroz svakodnevne opsesije glavnih likova, noćnih čuvara, prikazuje Sarajevo danas, sa svim simptomima i ožiljcima, 15 godina nakon rata.
Najavljeni su i “Gigante”, prvi dugometražni rad muzičara, scenariste i redatelja Adriana Binieza, zatim “Mala vojnikinja” danske rediteljke Annette K. Olesen, “Mleko tuge” Klaudije Ljosa (Claudia Llosa), pobednik Berlinala koji govori o bolesti dece koju su dojile silovane žene u ratu u Peruu.
Biće prikazani i norveški “O’Horten” Benta Hamera, “Pisma predsedniku” Petra Loma, dokumentarac o iranskom predsedniku Ahmadinedžadu i životu u Iranu pod njegovim režimom, zatim “Posmatrači ptica” (Marco Bechis) o sukobu kolonijalaca i autohtonog indijanskog stanovništva u Brazilu, poljska porodična drama “Pukotina” (Michal Rosa), kao i švedski film “Pusti me da uđem” samoukog Tomasa Alfredsona, ekranizacija hvaljenog i popularnog istoimenog romana Johna Ajvidea Lindqvista iz 2004.
Najavljeni su i danski film “Različiti svetovi” (Niels Arden Oplev), zasnovan na istinitoj priči o mladoj pripadnici Jehovinih svedoka, “Stablo limuna” Erana Riklisa, jednog od vodećih izraelskih filmskih autora, francuski film “Stela” (Sylvie Verheyde) o neobičnom životu devojčice u radničkom naselju izvan Pariza, “Sunce moje malo” (Reha Erdem) o problemima odrastanja, samootkrivenja i sazrevanja, kao i “Svi ostali” (Maren Ade), koji predstavlja briljantno seciranje ljubavnih i psiholoških veza dva mlada ljubavnika, ali i društvenih slojeva u savremenoj Njemačkoj.
Biće prikazan i kanadski film “Šta je potrebno za život” (Benoît Pilon), koji za polazišnu tačku ima epidemiju tuberkuloze 50-ih na dalekom severu, kao i argentinski film “Nedelju dana sami” (Celina Murga), svojevrsna društvena studija o zajednici u predgrađu, grupi susednih kuća u doba kada njihovi vlasnici otputuju na odmor, poverivši đecu (njih desetak) ne baš revnoj dadilji.
Kao partnersku zemlju, 11. MFF predstaviće Finsku - izborom najboljih igranih gugometražnih filmova iz proteklih pet godina retrospektivom dokumentaraca u selekciji nagrađivanog autora Arta Halonena.
Finski umetnici biće predstavljeni i u muzičkom programu, a prema navodima organizatora MFF-a, nastojali su da izbegnu nekoliko već poznatih imena i pokažu da u Finskoj postoji čitavo obilje zanimljivih ljudi i projekata.
Nagradu “50 godina”, koju MFF dodeljuje velikanima hrvatskog filma koji se filmskom umetnošću bave više od pola veka, dobiće karikaturista i crtač Nedjeljko Dragić, autor Zagija - maskote Univerzijade u Zagrebu 1987. godine, što će biti i prilika da se publika podseti njegovih antologijskih radova.
I ove godine MFF predstavlja program “Motovun Online”, program 15 kratkih filmova izabranih među čak 300 prijavljenih naslova.
Povodom desetogodišnjice tog programa, jubilej će biti obeležen i 2. jula u kinu Europa u Zagrebu - projekcijom dosad nagrađenih naslova.
Glavna festivalska nagrada “Propeler Motovuna” biće dodeljena najboljem filmu u međunarodnoj konkurenciji glavnog programa, prema odluci žirija koji čine Götz Spielmann, prošlogodišnji motovunski pobednik i dobitnik nagrade odAdoA za najbolji flm u regiji za film “Revanš”, zatim finski reditelj Aku Louhimies, čiji će film “Frozen City” biti prikazan u programu “Novi finski film”, te hrvatski reditelj Zvonimir Jurić.
Od ove godine, inače, nagrada za “najbolji film u regiji od Albanije do Austrije” (nagrada odAdoA), dodeljivaće se po novom kriterijumu: to više neće biti nagrada za najbolji regionalni film u programu MFF-a, već za ukupno najbolji dugometražni film prikazan od prošlog festivala.
Time se menja smisao nagrade - više nije ograničena na najbolje filmove programa MFF-a, već je priznanje MFF-a za najbolji regionalni film prošle sezone.
Biće dodeljena i nagrada FIPRESCI, kao i nagrada u kategoriji “Motovun Online” za najbolji katki film, čiji je sponzor Iskon, a dodeljuje je žiri u sastavu: poljska rediteljka Izabela Szylko, scenarista Mart Kivastik iz Estonije, slovenački reditelj Andrej Košak i producentkinja Vanja Kaluđerčić.
Biće dodeljena i Amnesty International Human Rights nagrada za najbolji film koji tematizuje i podstiče zaštitu ljudskih prava.
MFF se od ove godine održava uz podršku programa Europske unije “Media 2007”, čime je, uz Animafest, jedini festival u Hrvatskoj koji se našao u tom odabranom klubu.
Sajt MFF-a je www.motovunfilmfestival.com
(SEEcult.org)