Dečja Evrovizija u Kijevu
Festival dečje pesme “Evrovizija 2009”, na kojem učestvuje 13 zemalja, otvoren je u Kijevu, a trajaće do 21. novembra bez obzira na epidemiju novog gripa u Ukrajini. Ukrajinska premijerka Julija Timošenko rekla je na otvaranju, da su svi učesnici došli u Kijev s maštom o pobedi, te da im ona to i želi, a ubeđena je i da upravo tu počinje njihov “veliki i srećni zvezdani život”. Među učesnicima su predstavnici Švedske, Rusije, Jermenije, Rumunije, Srbije, Gruzije, Holandije, Kipra, Malte, Belgije, Makedonije, Belorusije i Ukrajine.
Festival dečje pesme “Evrovizija 2009”, na kojem učestvuje 13 zemalja, otvoren je u Kijevu, a trajaće do 21. novembra bez obzira na epidemiju novog gripa u Ukrajini.
Ukrajinska premijerka Julija Timošenko rekla je na otvaranju, da su svi učesnici došli u Kijev s maštom o pobedi, te da im ona to i želi, a ubeđena je i da upravo tu počinje njihov “veliki i srećni zvezdani život”.
Među učesnicima su predstavnici Švedske, Rusije, Jermenije, Rumunije, Srbije, Gruzije, Holandije, Kipra, Malte, Belgije, Makedonije, Belorusije i Ukrajine.
Organizacioni komitet je prethodno zahtevao od Ministarstva zdravlja i nacionalnog TV servisa da osnuju operativni štab za stalnu kontrolu sanitarno-epidemološke situacije na lokacijama dečje “Evrovizije”, kao i smeštaja i ishrane učesnika, gostiju i partnera.
Finalni koncert biće održan u Dvorcu sportova 21. novembra.
Muzičko takmičenje dece Evrope, uzrasta od 10 do 15 godina, održava se od 2003. godine kao dečja verzija “Pesme Evrope”.
Za razliku od “Evrovizije” odraslih, u dečjoj verziji pobedničkoj zemlji ne pripada automatski pravo da organizuje takmičenje naredne godine, nego o tome odlučuje organizacioni komitet.
Ove godine je to pravo dobila Ukrajina koja učestvuje od 2006, a prošle godine je i njen predstavnik pobedio.
Cilj takmičenja za dečju pesmu Evrope je da doprinese razvoju mladih talenata u oblasti popularne muzike i podstiče međunarodno takmičenje među izvođačima dečjeg uzrasta.
Mogu učestvovati samo TV kompanije koje su članice Evropskog emisionog saveza.
Prvo takmičenje za dečju pesmu Evrope održano je 2003. nakon uspeha koje je potiglo skandinavsko takmičenje održano godinu dana ranije, uz učešće Danske, Švedske i Norveške. Ideja se svidela Evroviziji koja je to takmičenje podigla na panevropski nivo. Međutim, posle tri godine glavne skandinavske TV mreže prestale su da učestvuju, vrativši se organizovanju sopstvenog NGP Nordic.
U početku su na takmičenju za dečju pesmu Evrovizije učestvovali izvođači uzrasta od 8 do 15 godina, ali je od 2007. taj limit sužen.
Pored uzrasta učesnika, evidentne su još neke razlike dečje i “Evrovizije” za odrasle.
Na dečjem takmičenju može da učestvuje samo 18 zemalja, a u odraslom sličan limit ne postoji. Velike su razlike i u odabiru učesnika: u dečjem svaki učesnik mora biti izabran posredstvom nacionalnog odbora televizijskim glasanjem, dok kod odraslih metod izbora učesnika određuju same TV kompanije. U dečjem takmičenju nije dozvoljena zamena pesme nakon izbora, a izbor mora biti izvršen tri meseca pre Evrovizijskog festivala. Takođe, pravo da predstavlja zemlju imaju samo deca koja su njeni državljani ili su u njoj živela najamnje dve i po godine, dok kod odraslih nema nacionalnih ograničenja.
Između ostalog, dečje pesme se moraju izvoditi isključivo na zvaničnom jeziku zemlje-učesnice, dok je kod odraslih izbor jezika interpretcije slobodan.
Nacionalni žiri se sastoji od šest članova profesionalnih muzičara, a svakin učesnik takmičenja automatski dobija 12 bodova kako se deca ne bi deprimirala eventualnim malim brojem glasova ili što je još gore, nulom.
Od kada je održano prvo takmičenje do sada je ukupno učestvovalo 26 zemalja- članica Evrovizije.
Sada su od zapadnoevropskih ostale samo Holandija i Belgija.
Međutim, svake godine na takmičenje pristižu nove zemlje učesnice: 2005. Rusija, Srbija i Crna Gora, godinu dana kasnije Ukrajina i Portugal, dok su 2007. debitovale Jermenija, Bugarska, Gruzija i Litvanija. Na svim takmičenjima dečje “Evrovizije” učestvovalo je do sada sedam zamalja: Belorusija, Belgija, Makedonija, Grčka, Malta, Holandija i Rumunija.
Branko Rakočević