Gustav Maler i Beč
Dokumentarna izložba 'Gustav Maler i Beč', koju je Bečka državna opera (Wiener Staatsoper) organizovala povodom jubileja tog austrijskog kompozitora, biće otvorena 28. maja u Kulturnom centru Vršac, na početku turneje po Srbiji. Malera (1860-1911) smatraju genijem epohe fin de siècle i pionirom Nove muzike, a u Austriji se Gustava Malera obeležava nizom kulturnih dešavanja, među kojima je i izložba koja se bavi periodom koji je je proveo radeći kao dirigent i upravnik Bečke dvorske opere (nekada Dvorska opera - Hofoper).
Dokumentarna izložba 'Gustav Maler i Beč', koju je Bečka državna opera (Wiener Staatsoper) organizovala povodom jubileja tog austrijskog kompozitora, biće otvorena 28. maja u Kulturnom centru Vršac, na početku turneje po Srbiji.
Malera (1860-1911) smatraju genijem epohe fin de siècle i pionirom Nove muzike, a u Austriji se Gustava Malera obeležava nizom kulturnih dešavanja, među kojima je i izložba koja se bavi periodom koji je je proveo radeći kao dirigent i upravnik Bečke dvorske opere (nekada Dvorska opera - Hofoper).
Kao talentovan 15-godišnjak, Maler se prvi put susreo sa Bečom kao student na Kozervatorijumu udruženja ljubitelja muzike, 1875-1878.
Nakon toga, za njega je počelo razdoblje selidbe kroz Evropu, pošto je kao mlad stvaralac dobijao postavljenja u operskim kućama širom Evrope. Ipak, uvek se vraćao Beču govoreći: “Ja sam u srži Bečlija”, pa odatle i naziv izložbe.
Maler je 1897. godine dobio postavljenje u Bečkoj dvorskoj opera, u vreme kada je Beč bio prestonica imperije od 51 milion stanovnika i bio je kulturni centar centralne Evrope.
Umetnički i intelektualni život u gradu bio je tada, u doba bečkog modernizma, u punom zamahu. U vreme kada je Maler bio upravnik opere, grad Beč je uživao u dekadi sveukupnog umetničkog procvata.
Reforme koje je Maler, u saradnji sa scenografom Alfredom Rolerom tada sproveo, imale su snažan uticaj na operu kakvu danas poznajemo.
Kustosi izložbe su Peter Blaha i Therese Gašner (koncept i tekst), a obuhvata slike i dokumentaciju Austrijske narodne biblioteke, Austrijskog pozorišnog muzeja i Muzeja istorije umetnosti u Beču.
Izložba je deo manifestacije “Dani Austrije” koja obuhvata seriju događanja tokom maja 2010. godine, a organizovana je u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom u Beogradu.
(SEEcult.org)