Tišmina Delikatna situacija
Novosadski umetnik Andrej Tišma učestvuje 30. juna na INFANT-u muzičko-vizuelnim kolažom “Delikatna situacija” koji se sastoji od dvadesetak kratkih zvučnih radova i video projekcije koja sadržajem prati muziku. Zvučni radovi su konkretističko kolažnog tipa i bave se aktuelnim svetskim zbivanjima kao što su novi virusi, klimatske promene, ekonomska kriza, degradacija hrane, svet zabave, reklame, terorizam, globalizacija, oružje i ratovi.., dajući u toj konstelaciji i svojevrstan autorski komentar.
Novosadski umetnik Andrej Tišma učestvuje 30. juna na INFANT-u muzičko-vizuelnim kolažom “Delikatna situacija” koji se sastoji od dvadesetak kratkih zvučnih radova i video projekcije koja sadržajem prati muziku.
Zvučni radovi su konkretističko kolažnog tipa i bave se aktuelnim svetskim zbivanjima kao što su novi virusi, klimatske promene, ekonomska kriza, degradacija hrane, svet zabave, reklame, terorizam, globalizacija, oružje i ratovi.., dajući u toj konstelaciji i svojevrstan autorski komentar.
Karakteristika Tišminih zvučnih radova su naglašeni elementi govora uzeti iz filmova, video igara, dokumentaraca i sa televizije, uz brojne zvučne efekte i semplove nađene muzike različitih žanrova.
Prema rečima muzikologa Dušana Mihaleka, zvučni radovi Tišme zadržavaju osnovne karakteristike njegovih multimedijalnih radova: kolažnost, citate, mistifikaciju, intervenciju, oneobičavanje, a nadasve - angažovanost.
Prema navodima Vladimira Kopicla, prva asocijacija slušaoca Tišminih radova najčešće je paradigmatični album 80-ih - “My Life in the Bush of Ghosts” Dejvida Birna (David Byrne) i Brajana Inoa (Brian Eno), kultni primer ekstatičnog semplovanja, koji je doneo svojevrsnu tehničku revoluciju u produkciji, dok je sam album, kako je naveo svojevremeno i Ino, trebalo da izrazi savremeni svest minimalističkim sredstvima.
Program “Delikatna situacija” biće održan u maloj sali Pozorišta mladih u Novom Sadu, u okviru 37. INFANT-a.
Rođen 1952. u Novom Sadu, Tišma je diplomirao na Akademiji umetnosti u Pragu 1976. godine, a samostalno izlaže od 1972. Između ostalog, izlagao je i u Njujorku, Milanu, Seulu, Minhenu, San Francisku, londonu, Budimpešti...
Od kraja 60-ih učestvovao je na više od 500 grupnih izložbi u bivšoj Jugoslaviji i četrdesetak zemalja širom sveta.
Bavi se i poezijom, mejl-artom, fotografijom, performansom, videom, veb-artom, muzikom...
Takođe, piše umetničke kritike i eseje od sredine 70-ih, a zbirka njegovih tekstova objavljena je 1996. godine u izdanju Stamp Art Gallery u San Francisku.
Njegovi zvučni - muzički radovi javno su predstavljani ili emitovani na Kunst Radiju u Beču, HTTP galeriji u Londonu, Muzeju savremene umetnosti u Novom Sadu, ATA galeriji u San Francisku, Pasadena muzeju savremene umetnosti, na Radio Beogradu, muzičkom radiju “Kol Hamusika” u Izraelu, kafe-klubu Izba, MLS galeriji i Studiju M u Novom Sadu...
Tišmin sajt je www.atisma.com
(SEEcult.org)