Završnica 10. Dana orgulja
Jubilarni, deseti “Dani orgulja” (Dies Organorum) u Beogradu završava se 13. jula koncertom polaznika Letnje škole orgulja, koju su od početka meseca vodili istaknuti evropski orguljaši, učesnici tog jedinstvenog festivala. Na koncertu u Katedrali Blažene Djevice Marije na Neimaru učestvuju polaznici Letnje škole koju su vodili Pavel Kohout, Kristofer Stembridž (Christopher Stembridge), Franc Danksagmiler (Franz Danksagmüller),
Katarina Larisa Peh (Katharina Larissa Paech), Dalibor Miklavčič i Kei Koito.
Jubilarni, deseti “Dani orgulja” (Dies Organorum) u Beogradu završava se 13. jula koncertom polaznika Letnje škole orgulja, koju su od početka meseca vodili istaknuti evropski orguljaši, učesnici tog jedinstvenog festivala.
Na koncertu u Katedrali Blažene Djevice Marije na Neimaru učestvuju polaznici Letnje škole koju su vodili Pavel Kohout, Kristofer Stembridž (Christopher Stembridge), Franc Danksagmiler (Franz Danksagmüller),
Katarina Larisa Peh (Katharina Larissa Paech), Dalibor Miklavčič i Kei Koito.
Radionice za mlade orguljaše pružaju im jedinstvenu priliku za neposrednu razmenu iskustava sa eminentnim svetskim izvođačima, kompozitorima i predavačima, na osnovu čega dobijaju i pozive za specijalističke studije i nastupe u inostranstvu.
Učesnici jubilarnih “Dana orgulja” predstavili su od početka jula kompozicije velikana klasične, ali i savremene muzike, a prvi put je publika imala priliku da čuje i vidi pedalni klavir - istorijski instrument omiljen Šumanu.
Kulturni centar Beograda je proteklih deset godina uspevao da, uprkos malom budžetu, okupi u Beogradu neka od najvecih imena svetske orguljaške scene, koji su se rado odazivali na pozive, dolazeći gotovo kao u misiju. Među njima su i Jirgen Esl (Nemačka), Jan Laukvik (Norveška), Lorenco Gijelmi (Italija), Magnus Kjelson (Švedska),Kristof Bosert (Nemačka), Čarls Metjuz (Engleska), Martin Zander (Nemačka), Luive Taminga (Holandija), Edoardo Beloti (Italija), Iv Rehštajner (Francuska), Gunar Idenstam (Švedska)…
Budući da su često bili i savetnici pri izboru izvođača i programa, a dodatnim pedagoškim angažovanjem znatno su obogatili rad Letnje škole orgulja, neki od njih su gosti i jubilarnih “Dana orgulja”, poput Pavela Kohouta iz Češke i Dalibora Miklavčiča iz Slovenije.
Festival “Dani orgulja” nastao je pre deset godina na inicijativu Muzičke redakcije KCB-a, kao deo programa Beogradskog letnjeg festivala (BELEF), a već na početku postigao je dobre rezultate - publika je bila željna orgulja, do tada zanemarenog instrumenta, a srećna okolnost bile su nove orgulje u Katedrali Blažene Djevice Marije i dopuštenje Beogradske nadbiskupije da se Festival na njima odvija.
Već sledeće godine (2002), Festival nastavlja postojanje samostalno, kao deo redovnog programa KCB-a i stiče svoju vernu publiku.
Program jubilarnog Festivala upotpunjava i izdanje četvrtog CD-a sa najbolje izvedenim numerama sa prethodnog festivalskog izdanja.
Svi koncerti se stoga profesionalno snimaju, tako da postoji trajna dokumentacija koja kontinuirano prati raznovrsnost programa i izvođačkih pristupa, a predstavlja i materijal za nova muzička izdanja.
Jubilarni “Dani orgulja” najavljeni su tokom juna serijom koncerata u pet beogradskih crkava, a taj program trebalo je da vrati orguljama scenski sjaj, ali i da ukaže na poražavajući podatak da Beograd još uvek nema koncertnu dvoranu sa orguljama.
Osim velikih orgulja (graditelja Frančeska Zanina) u Katedrali Blažene Djevice Marije, te onih u Domu sindikata, koje se pomalo sa tugom i stidom spominju kao neupotrebljive, orgulje se u Beogradu mogu naći u još pet crkava. Na njima se izvode mise, ali i koncerti, a iako su nekada mnogo više korišćene koncertno, a danas su stare i dotrajale, osim nekoliko repariranih, uvod u jubilarni festival trebalo je da im vrati scenski sjaj kroz koncerte kamerne muzike na kojima deonica za orgulje nije previše virtuozna.
Koncerte u pet beogradskih crkava izvodili su učenici odseka za orgulje Muzičke škole “Stanković”, studenti orgulja beogradskog FMU, kao i iskusni orguljaši, a na programu je bio raznovrstan repertoar - od baroka do 20. veka.
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program 10. “Dana orgulja” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)