MacArthur nagrada Moranu, zvezdi 26. BJF-a
Američki pijanista Jason Moran, jedna od zvezda 26. Beogradskog džez festivala (BJF), dobio je nagradu MacArthur fondacije u iznosu od pola miliona dolara, a najavio je da će taj novac iskoristiti za češće turneje po SAD, naročito po jugu zemlje. “Koliko god da volim putovanja po Evropi, ipak bih želeo da ovu američku muziku sviram u Americi”, rekao je Moran, koji je najavio i da planira da odvede svoj sastav Bandwagon u Senegal kako bi vežbao sa Doudouom N'Daiye Roseom, perkusionistom iz Dakara.
Američki pijanista Jason Moran, jedna od zvezda 26. Beogradskog džez festivala (BJF), dobio je nagradu MacArthur fondacije u iznosu od pola miliona dolara, a najavio je da će taj novac iskoristiti za češće turneje po SAD, naročito po jugu zemlje.
“Koliko god da volim putovanja po Evropi, ipak bih želeo da ovu američku muziku sviram u Americi”, rekao je Moran, koji je najavio i da planira da odvede svoj sastav Bandwagon u Senegal kako bi vežbao sa Doudouom N'Daiye Roseom, perkusionistom iz Dakara.
“Samo učiti - to je ono što bi trebalo da učinim s novcem”, dodao je Moran, koji će nastupiti na zatvaranju 26. BJF-a, 31. oktobra u Domu omladine Beograda, u okviru evropske turneje.
Moran je jedan od 23 ovogodišnja dobitnika MacArthur stipendije, koja je poznata i pod nezvaničnim nazivom “stipendija za genijalce”, a dodeljuje se kao podstrek kreativnim osobama, na osnovu njihovih prethodnih dostignuća i procenjene perspektivnosti.
Moran i Bandwagon, koji čine i bubnjar Nasheet Waits i basista Tarus Mateen, objavili su ove godine album "Ten", kojim obeleževaju desetogodišnjicu rada.
MacArthur Fellows program već godinama dodeljuje nagrade poznatim džezerima i improvizatorima.
Među dosadašnjim dobitnicima su i Miguel Zenón (2008), Regina Carter (2006), John Zorn (2006), George E. Lewis (2002), Ken Vandermark (1999), Ornette Coleman (1994), Anthony Braxton (1994), Steve Lacy (1992), Cecil Taylor (1991), George Russell (1989), Ran Blake (1988) i Max Roach (1988).
Stipendiju su dobili i kritičar Stanley Crouch i kompozitor/džez istoričar Gunther Schuller.
(SEEcult.org)