Imaginarni Paviljon BiH
Likovno udruženje Tač.ka iz Prijedora pokrenulo je prvu onajn trodimenzionalnu galeriju na Balkanu “Art Zeppelin”, u kojoj je organizovalo izložbu “Imaginarni Paviljon Bosne i Hercegovine”, a taj projekat predstavlja i u okviru Cynetart Festivala for computerbased art koji se održava od 11. do 17. novembra u Festspielhaus Hellerau u Drezdenu.
Likovno udruženje Tač.ka iz Prijedora pokrenulo je prvu onajn trodimenzionalnu galeriju na Balkanu “Art Zeppelin”, u kojoj je organizovalo izložbu “Imaginarni Paviljon Bosne i Hercegovine”, a taj projekat predstavlja i u okviru Cynetart Festivala for computerbased art koji se održava od 11. do 17. novembra u Festspielhaus Hellerau u Drezdenu.
“Imaginarni Paviljon Bosne i Hercegovine” nastavak je projekta započetog 2007. godine, kada je grupa umetnika iz Tač.ke na Bijenalu u Veneciji, iznova šokirana činjenicom da je BiH bila gotovo jedina evropska zemlja bez sopstvenih predstavnika na toj međunarodnoj izložbi, izvela akciju kreiranja “imaginarnog paviljona BiH” postavljanjem crne papirne “tačke” promera 80cm na radove umetnika prisutnih na Bijenalu.
Ideja akcije bila je upoznati kulturnu javnost BiH sa tim problemom kao i podsticanje odgovornih u kulturi da generalno poboljšaju stanje u kulturi u BiH i da intenzivnije rade na stvaranju uslova koji će bosanskohercegovačkim umetnicima i umetnicama olakšati predstavljanje na međunarodnoj umetničkoj sceni.
Osim te početne akcije, udruženje Tač.ka organizovalo je do danas nekoliko predstavljanja projekta “Imaginarni Paviljon Bosne i Hercegovine”, između ostalog i u okviru paralelnog programa Manifesta 7 u Trentu i u okviru Art Verona, sajma savremene umetnosti u Veroni.
Izdanje izložbe “Imaginarni Paviljon Bosne i Hercegovine” za Cynetart festival u Drezdenu bavi se aspektima imaginarnosti bosanskohercegovačke države.
Cynetart Festival održava se svake godine, a svake druge raspisuje međunarodni konkurs čiji nagradni fond ovaj put iznosi 30.000 evra.
Pobednice/i Cynetarta 2010 su Verena Friedrich (prva nagrada, 10.000 evra) te Anke Eckardt, Jannis Urle Kilian Kreft i umetnički dvojac Cod.Act
Organizatori učešća na Cynetartu su Igor Sovilj (izložbeni koncept), Mladen Bundalo i Dajan Špirić (koncept Art Zeppelin galerije) i intolight Dresden (interfejs terminal za prezentaciju u okviru Cynetarta).
Celokupni projekat finansijski su podržali Robert Boš Fondacija (Robert Bosch Stiftung), gradske vlasti Drezdena (Landeshauptstadt Dresden) i Protok - Centar za vizuelne komunikacije iz Banjaluke, a prtneri projekta su
Trans-Media-Akademie Hellerau iz Drezdena i Fakultet vizuelnih umetnosti u Brnu (Fakulta vytvarných umění v Brně).
Izložbu “Imaginarni Paviljon Bosne i Hercegovine” moguće je posetiti i na stranici Artzeppelin.com od 11. novembra.
Projekat “Cyber gallery Art Zeppelin” usmeren je ka istraživanju mogućnosti art-reprezentacije unutar novih medija. Vizuelna konstelacija projekta je zasnovana na simulaciji 3D prostora koji posetiocu nudi “privid” slobodnog kretanja i interaktivnost sa dostupnim vizuelnim sadržajem putem hiperlinkova.
Konceptom se preispituju web-based kustoske prakse i eksploatisanje copy-left internet resursa, uz problematizovanje virtuelne arhitekture i njene pojavnosti u formatu digitalnih simulacija i namjena. Projektom se produbljuju i oformljene izlagačke strategije net-arta i audio-video web streaminga, uz kritičko preispitivanje fenomenologija i metodologija digitalno generisanog prostora, pozicija i refleksija umetnosti i umetnika unutar takvog formata, kao i analogije sa navikama preuzetim iz fizičkog prostora, te intenzitet međusobne uslovljenosti.
Sajt udruženja Tač.ka je www.lutacka.com, a festivala Cynetart www.cynetart.de
(SEEcult.org)