Suzan Filips dobila Tarnera
Škotska umetnica Suzan Filips (Susan Philipsz), koja se bavi zvukom, dobitnica je Tarner nagrade za 2010. godinu, što je prvi put da je to prestižno priznanje, vredno 25.000 funti, dodeljeno za zvučnu instalaciju.
Nagrada je dodeljena 6. decembra na zajedničkoj izložbi četvoro finalista u Tejt Britan u Londonu, a Filipsova, koja je rođena 1965. godine u Glazgovu, a živi i radi u Berlinu, tek je četvrta žena koja je postala dobitnica Tarnera.
U užem izboru bili su i Dekster Dalvud (Dexter Dalwood), Andžela de la Kruz (Angela de la Cruz) i grupa Otolit (The Otolith Group).
Filipsova je, kako su preneli britanski mediji, izjavila na ceremoniji da je “veoma počastvovana”.
Poznata po korišćenju sopstvenog glasa za kreiranje zvučnih instalacija, često na neobičnim mestima, Filipsova je nominovana za nagradu Tarner za rad “Lowlands” koji je predstavila na Međunarodnom festivalu vizuelne umetnosti u Glazgovu, kao i za “Long Gone” na grupnoj izložbi “Mirrors” u Muzeju savremene umetnosti u Vigu u Španiji.
Njeni radovi trenutno su izloženi u njujorškom Gugenhajmu, kao deo izložbe “Haunted” sa radovima u domenu fotografije, videa i performansa.
Poznata je po svojim verzijama poznatih pop i folk pesama koje izvodi i u supermarketima i ispod mostova, a sama ih snima i emituje preko razglasa.
U radu “Filter”, na primer, snimila je sopstvene verzije pesama Nirvane, Rejdioheda (Radiohead) i grupe Velvet Andergraund (Underground), a emitovala ih je preko zvučnika na prometnoj autobuskoj stanici. Pevala je, između ostalog, i kupcima u supermarketu “Tesko” u Londonu.
Studirala je na Jordanston koledžu za umetnost u Dandiju (1989-93) i Univerzitetu Alster (1993-94).
Izložba finalista za nagradu Tarner otvorena je još početkom oktobra u Tejt Britan, a radove u užem izboru moguće je videti do 3. januara 2011.
Finalista Dekster Dalvud, londonski umetnik, bio je nominovan za samostalnu izložbu u Tate St. Ives, inspirisanu istorijom umetnosti i savremenim kulturnim događajima. Među temama njegovih slika je i ubistvo eksperta britanske vlade za oružje Dejvida Kelija (David Kelly), kao i ubistva u kući Šeron Tejt (Sharon Tate) koje je počinila ozloglašena sekta Čarlsa Mensona (Charles Manson). Između ostalog, Dalvud je u kući Šeron Tejt pokušao da rekonstruiše raspored tela žrtava i dokuči zašto ih policija nije pronašla odmah po ulasku.
De la Kruzova nominovana je za izložbu “After” u Kamden art centru u Londonu, odnosno za slike i skulpture koje izazivaju “sećanje i želju”, a reč je o slikama koje umetnica cepa i gužva, postavljajući ih na ulazima, u uglovima ili na galerijskom podu.
De la Kruzova svoja dela smatra “produžetkom tela” koja, kako je navedeno, izazivaju sećanja i želju “kombinovanjem formalne tenzije i dublje emotivne prisutnosti”.
Grupa Otolit nominovana je za projekat "A Long Time Between Suns", odnosno svojevrsne “istraživačke istorijske preglede”, za koje koristi arhivski materijal.
Londonski umetnici Andžalika Sagar (Anjalika) i Kodvo Ešun (Kodwo Eshun), koji čine grupu Otolit, rade u različitim umetničkim disciplinama, a najčešće se bave pokretnim slikama. Između ostalog, poznati su po filmu o surovim uslovima rada u fabrici u Mumbaju.
Prošle godine nagradu Tarner dobio je slikar Ričard Rajt (Rićard Wright) iz Glazgova, koji radi direktno na zidovima, a u konkurenciji su bili i Rodžer Hiorns (Roger) iz Birmingema, koji je pretvorio stan u svojevrsnu kristalnu pećinu, savremeni nadrealista italijanskog porekla Enriko David (Enrico) i umetnica Lusi Skaer (Lucy) iz Glazgova, koja radi crteže, skulpture i filmove najčešće zasnovane na fotografiji.
Nagrada Tarner dodeljuje se britanskim ili umetnicima koji rade u Britaniji do 50 godina starosti.
Ustanovljena je 1984. godine, a nazvana je prema velikom britanskom slikaru Tarneru.
Sajt Tejt muzeja i Tarner nagrade je www.tate.org.uk
*Foto: Wikimedia, Tony Hisgett, CC BY 2.0
(SEEcult.org)