Drevna Kina u Madlenianumu
Državni ansambl Kine izvešće 14. i 15. februara u Madlenianumu u Beogradu, povodom kineske Nove godine, muzičko-plseni spektakl “Šarm Dunhuanga”, kojim predstavlja veličinu i sjaj drevne kineske istorije i kulture. Kineski grad Dunhuang je istorijski grad sa važnim strateškim položajem na drevnom putu svile, putu kulturne spone Istoka i Zapada. Grad obuhvata i pećine Mogao, svetsko kulturno nasleđe čovečanstva od velike istorijske i umetničke vrednosti.
Državni ansambl Kine izvešće 14. i 15. februara u Madlenianumu u Beogradu, povodom kineske Nove godine, muzičko-plseni spektakl “Šarm Dunhuanga”, kojim predstavlja veličinu i sjaj drevne kineske istorije i kulture.
Kineski grad Dunhuang je istorijski grad sa važnim strateškim položajem na drevnom putu svile, putu kulturne spone Istoka i Zapada. Grad obuhvata i pećine Mogao, svetsko kulturno nasleđe čovečanstva od velike istorijske i umetničke vrednosti.
Pećine Mogao su stare 1.700 godina i u njima su otkriveni brojni antikviteti, hiljade freski, skulptura.., a u XX veku otkriveno je i hiljade knjiga pisanih na svili.
Sve to predstavlja blago budističke kulture i esenciju kineskog drevnog kulturnog i jedinstvenog umetničkog dojma.
Fresko slikarstvo pećina Mogao predstavlja stare kulturno-istorijske živopisne prikaze od koji su nastale veličanstvene, raznovrsne muzičko-igračke scene kao “Vila”, “Svirajući lautu na leđima”, “Gromoglasni bubnjevi”, “Sveto proleće”, “Kalavinka”, “Boginja milosrđa sa hiljadu ruku”, “Leteći anđeli”, koje predstavljaju vernu sliku freski iz Dunhuang pećina Mogao sa velikim romantizmom i umetničkim čarima.
Na osnovu priča oslikanih na zidovima pećina Mogao i usmenog predanja naroda Dunhuanga, muzička igra “Šarm Dunhuanga”, koristeći tradicionalnu kinesku estetiku - kombinacijom pesme, plesa i muzike i izvođenjem tački “Leteći anđeo”, “Kalavinka”, “Sveto proleće”, “Svirajući lautu na leđima”, “Gromoglasni bubnjevi”, “Boginja milosrđa sa hiljadu ruku”, “Kamilino zvono na putu svile”, “Šareno perje”, “Zlatno doba Dunhuanga”, prikazuje esenciju stare kineske muzike i igre, bogatstvo freski, muzike, pesama i igara iz grada Dunhuang.
(SEEcult.org)