Bradić i ambasadori EU
Kulturna i medijska slika Srbije u svetlu zvaničnog mišljenja koje bi Evropska unija trebalo da da u oktobru u vezi sa kandidaturom Srbije za članstvo u EU bila je tema radnog ručka koji su ambasadori zemalja EU u Beogradu održali 25. februara u mađarskoj ambasadi s ministrom kulture Srbije Nebojšom Bradićem. Radni ručak je održan na poziv šefa misije Evropske komisije u Beogradu Vensena Dežera i domaćina, mađarskog amabasadora Oskara Nikovica, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Kulturna i medijska slika Srbije u svetlu zvaničnog mišljenja koje bi Evropska unija trebalo da da u oktobru u vezi sa kandidaturom Srbije za članstvo u EU bila je tema radnog ručka koji su ambasadori zemalja EU u Beogradu održali 25. februara u mađarskoj ambasadi s ministrom kulture Srbije Nebojšom Bradićem.
Radni ručak je održan na poziv šefa misije Evropske komisije u Beogradu Vensena Dežera i domaćina, mađarskog amabasadora Oskara Nikovica, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Bila je to prilika da se ambasadori bolje upoznaju sa stanjem u oblasti kulture i medija u Srbiji. Predstavnici diplomatskog kora su, između ostalog, iskazali interesovanje za medijsku strategiju koja je u izradi, slobodu medija i izražavanja, transprentnost vlasništva medija, istraživačko novinarstvo, uticaj ekonomskih prilika na lokalne medije, regionalnu saradnju, mogućnost privatnih inicijativa u kulturi, razvojne projekte zajedničkog nasleđa i pitanje udela kulture u godišnjoj budžetskoj raspodeli.
Prema navodima Ministarstva kulture, ambasadori su izrazili podršku za brzo i valjano definisanje medijske strategije, koja će umnogome poboljšati stanje na medijskoj sceni Srbije.
Takođe, pohvalili su dinamiku i vitalnost srpske kulturne scene, bogatstvo i različitost kulturnih izraza.
Bradić je upoznao prisutne sa stanjem institucija kulture i aktivnostima koje Ministarstvo kulture preduzima u tom pogledu, posebno u oblasti međunarodne saradnje i procesu evropskih integracija.
Istakao je i da je to pitanje koje predstavlja jedan od glavnih prioriteta cele vlade.
Pored domaćina iz Mađarske, bili su prisutni i ambasadori Belgije, Velike Britanije, Bugarske, Kipra, Republike Češke, Finske, Francuske, Holandije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije, kao i brojne diplomate iz drugih zemalja EU.
(SEEcult.org)