Slike iz života
Beogradska umetnica Anamarija Vartabedijan predstavlja se od 22. marta u Galeriji “Singidunum” u Beogradu izložbom crteža “My Life - Slike iz života”, koja je inspirisana ličnostima iz njenog okruženja, a biće otvorena uz nastup beogradske pank’n’rol grupe S.U.S. kojoj je i posvećen jedan rad. Izložba predstavlja grupne i pojedinačne portrete ljudima sa kojima Anamarija Vartabedijan deli slična interesovanja, provodi vreme i sarađuje, a deo postavke posvećen je i njenoj najbližoj okolini, porodici i ljubimcima.
Beogradska umetnica Anamarija Vartabedijan predstavlja se od 22. marta u Galeriji “Singidunum” u Beogradu izložbom crteža “My Life - Slike iz života”, koja je inspirisana ličnostima iz njenog okruženja, a biće otvorena uz nastup beogradske pank’n’rol grupe S.U.S. kojoj je i posvećen jedan rad.
Izložba predstavlja grupne i pojedinačne portrete ljudima sa kojima Anamarija Vartabedijan deli slična interesovanja, provodi vreme i sarađuje, a deo postavke posvećen je i njenoj najbližoj okolini, porodici i ljubimcima.
Prema rečima umetnice, portretisani likovi uhvaćeni su u karakterističnim emocijama, predstavljeni su njihovi odnosi i specifična energija kojom blistaju u svojim kreativnim naporima.
“Deleći sa njima i najbolje trenutke naših zajedničkih stremljenja da ostvarimo raznovrsna kreativna nastojanja kojima smo kroz život posvećeni, rodila se želja da to bogatstvo, lepezu likova, doživljaja i energije, iznesem kroz ličnu prizmu i svoj emotivni doživljaj pred publiku”, navela je Anamarija Vartabedijan povodom izložbe, dodajući da su portreti ponekad postavljeni u lokalitet Beograda, njenog rodnog grada i grada u kojem živi, pa se na njima mogu prepoznati Ušće i Ratno ostrvo, Kalemegdanska tvrđava i reke, Studentski park, Kapetan Mišino zdanje, Srpska akademija nauka i umetnosti...
Osim crteža u kombinovanoj tehnici, izložba obuhvata i autorski video rad “Mačevanje i umetnost” koji predstavlja prezentaciju crteža - triptiha nastalog 2010. godine “Društvo mačevalaca Sveti Đorđe” i autorkinog mačevalačkog performansa (borbenim i istorijskim mačevanjem se bavi deset godina), kao i video “My Life” - Ilustrovana autobiografija.
Prema navodima Ane Popović Bodrože, Anamarija Vartabedijan snažnim zamahom, bez nesigurnosti i kolebanja, postavlja pravo pred publiku svoj svet i svoje okruženje: ono što voli, ono što je inspiriše, ono u šta veruje, ono sve što ona jeste, iza čega stoji. U tome ima mnogo dnevničkog, ispovedničkog, nečeg što može delovati kao “ženski rukopis” u ovakvom predstavljanju svog okruženja...
“Anamarija se približava na svoj način tome da spoji emotivni, umetnički i dnevni nivo svoje ličnosti u jedno - potez grafita na papiru (ili platnu) koji čini da iz takve emocije rađen crtež zavibrira od energije koja je u njega utkana, progovori istinitošću, zarobi pogled, osvoji. Važan deo ove komunikacije je činjenica da umetnica slika ono što voli. Ili, kako je to bivalo u portretnoj umetnosti u nekim ranijim epohama (od fajumskih portreta preko renesanse do Warhola) umetnica prema portetisanim osobama iskazuje stav adoracije ili afekcije”, navela je Ana Popović Bodroža u predgovoru kataloga izložbe.
Anamarija Vartabedijan rođena je 1974. godine u Beogradu, gde je diplomirala 1998. na Fakultetu likovnih umetnosti, na kojem je i magistrirala 2001. godine (na slikarskom odseku - smer mozaik, kod prof. Branka Miljuša).
Priredila je 22 samostalne izložbe crteža, slika, mozaika i fotografija od 1995. godine, a učestvovala je i na 18 izložbi porodice Vartabedijan od 1994-2005. u zemlji i inostranstvu. Izlagala je na više od 60 grupnih izložbi od 1994. godine u Srbiji i svetu.
Od 1998. je članica ULUPUDS-a, u dizajn sekciji, a od 2001. i ULUS-a u slikarskoj sekciji.
Dobila je tri nagrade iz oblasti primenjene umetnosti.
Grafičkim dizajnom bavi se od 1994. godine, a prdaje na predmetima Istorija dizajna i Grafički dizajn na Visokoj školi strukovnih studija Beogradska politehnika.
Bavi se i rok fotografijom od 2004. godine i urednica je fotografije u nedeljnom rok i art veb magazinu www.davidsubrock.com
Izložba u Galeriji “Singidunum” biće otvorena do 1. aprila.
(SEEcult.org)