Nedelja slave Rostropoviča
Festival u čast čuvenog violončeliste Mstislava Rostropoviča (1927-2007) počeo je 27. marta u Moskvi, na rođendan maestra, a najavljen je gostovanjem Američkog baletskog teatra (ABT) i orkestra festivala “Florentinski maj” sa Zubinom Mehtom. Maestrova kćerka Olga Rostropovič organizator je tog festivala, a ocu je podarila Devetu Betovenovu simfoniju, u izvođenju 200 muzičara. Već drugi put zaredom ona organizuje u Moskvi “Nedelju Mstislava Rostropoviča”, koja je već postala jedan od najreprezentativnijih muzičkih manifestacija ruske prestonice.
Festival u čast čuvenog violončeliste Mstislava Rostropoviča (1927-2007) počeo je 27. marta u Moskvi, na rođendan maestra, a najavljen je gostovanjem Američkog baletskog teatra (ABT) i orkestra festivala “Florentinski maj” sa Zubinom Mehtom.
Maestrova kćerka Olga Rostropovič organizator je tog festivala, a ocu je podarila Devetu Betovenovu simfoniju, u izvođenju 200 muzičara.
Već drugi put zaredom ona organizuje u Moskvi “Nedelju Mstislava Rostropoviča”, koja je već postala jedan od najreprezentativnijih muzičkih manifestacija ruske prestonice.
Ruski mediji jednodušno ocenjuju da je praznični poklon upakovan gotovo idealno. Organizatori su mislili o svemu, počev od angažovanja Ruskog nacionalnog orkestra, naboljeg moskovskog muzičkog kolektiva čijim je svečanim izvođenjem “Ode radosti” dvoranu Čajkovskog prelila rajska belina. Grandiozni Betovenov opus, Deveta simfonija, božanstveno je zazvučala pod upravom Mihalila Pletnjova. To izvođenje, snimljeno i za Deutsće Gramophon, nekoliko puta je čula već publika u Moskvi, a bilo je i na gostovanjima. Kritičari ističu interesantan sastav solista, nagašavajući da je to već polovina uspeha, s obzirom na to da su solističke partije u finalu veoma teške, pa se može desiti da ansambl bez tako sjajnih solista, kakve ima RNO, upropasti i ostale tri deonice makar koliko besprekorno bile izvedene.
Na visokom nivou bio je i 71-godišnji Kristof Ešenbah, obdaren gigantskom stvaralačkom energijom i krupnim rukama, koji je, uzgred budi rečeno , nasledio Rostrpoviča na mestu rukovodioca Vašingtonskog nacionalnog simfonijskog orkestra. Muzički kritičari navode o da je jedina slaba karika bio internacionalni kvartret solista koji bolje da i nije nastupao, jer su ih uspešno mogli zameniti članovi hora “Smešnikov” koji su stajali pozadi.
Na afiši festivala navedena su imena Gidona Kremera, Jurija Bašmeta, Denisa Macujeva, Zubina Mehte, koji će stajati za pultom festivalskog orkestra “Florentinski muzički maj” i to tri večeri zaredom. Nastupom tog orkestra, Rostropovičev festival će prvi put poći izvan predela Sadovog koljca, pošto će 6. aprila održati koncert i u Sankt Peterburgu.
U okviru festivala u čast Rostropoviča u Boljšem teatru gostovao je proslavjeni Američki baletski teatar.
Poznat kao trupa u kojoj plešu samo zvezde, ABT je prvi put posle 50 godina zaigrao od 29 .do 31. marta na novoj sceni Boljšog teatra.
U programu su sve sami hitovi tog ansambla: “Mornari na obali” Džeroma Robinsa na muziku Bernštajna, “Tema sa varijacijama “Džordža Balančina na teme iz Treće svite Čajkovskog i “Sedam sonata” umetničkog direktora ABT Alekseja Ratmanskog na muziku Skarlatija.
Događaj sezone je premijera baleta “Trojka” Bendžamina Milpea (muža oskarovke Natali Portman) na teme iz Druge i Treće Bahove svite za violončelo, posvećene Rostropoviču.
Gidon Kremer sa svojim orkestrom “Kremerata Baltika” izvešće Šumanov koncert za violončelo, samo što će ga “preneti” na violini. U drugom delu orkestar će pokazati nedavni projekat “Umetnost instrumenata”, klavirsko delo Baha koje su savremeni kompozitori aranžirali za izvođenje na žičanim instrumentima, ali tako da u tom “prevođenju” sačuva svoju individualnost.
Među autorima su još i Leonod Desjatnjikov, Valentin Silvestrov, Gija Kančeli... Kritičari se razilaze u mišljenjima o kvalitetu instrumentalista, ali su organizatori ubeđeni da ih biti interesantno čuti 2. aprila u Dvorani stubova u Domu saveza.
Rostropiovičev prijatelj Jurij Bašmet, koji će nastupiti i u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu 11. aprila, izvešće sa orkestrom “Nova Rusija” poznato delo “Putovanje po orkestru za mladež” jednog drugog maestrovog prijatelja, engleskog kompozitora Bendžamina Britna, dok će Enriko Dindo solirati u Drugom koncertu za violončelo Šostakoviča, posvećenom genijalnom Rostropoviču.
Za 3. april najavljeni su Simfonijski plesovi Rahmanjinova.
Festival će biti završen koncertima elitističkog Simfonijskog orkestra festivala Maggio Musicale Fiorentino i dirigenta Zubina Mehte.To je jedna od najdugoročnijih i najpolodotvornijih stvaralačkih družbi koja traje još od 1986.
Prve večeri finala učestvuje Denis Macijev Trećim koncertom Betovena, dok na drugoj posetioce očekuje poslednja Mocartova simfonija i Prva Malerova - “Jupiter” i “Titan” (4. i 5. aprila u Koncertnoj dvorani Čajkovskog).
Za razliku od prošlogodišnjeg festivala, na čijem je otvaranju primećeno i prisustvo političkog i umetničkog vrha, među kojima je bila prva dama Rusije Svetlana Medvedev, ove godine visoke zvanice su se znatno proredile, ali ih je ipak bilo.
Pored bivšeg gradonačelnika Moskve Jurija Luškova, čije lične zasluge za osnivanje Rostropovičevog festivala organizatori ne zaboravljaju, otvaranje su ove godine obeležile svojim prisustvom i tri poznate udovice: Galina Višnjevska, supruga Rostropoviča, Naina Jeljcina i Natalija Solženjicina. Toliko je bilo i ministara kulture: aktuelnom Aleksandru Avdejevu društo su pravile i dvojica bivših kolega - Mihail Švidkoj i Aleksandar Sokolov.
Branko Rakočević