Taufer i De Brea u JDP-u
Slovensko narodno gledališče (SNG) iz Ljubljane gostuje 30. i 31. marta u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) u Beogradu predstavama “Kad sam bio mrtav” Ernsta Lubiča, u režiji Diega de Bree i “Platonov” Antona Pavloviča Čehova, u režiji Vita Taufera. Film, a kasnije i pozorišna predstava “Kad sam bio mrtav”, zasnovani su na motivu muža koji najavljuje svoju smrt, nakon čega nestaje i ponovo se pojavljuje s lažnim identitetom.
Slovensko narodno gledališče (SNG) iz Ljubljane gostuje 30. i 31. marta u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) u Beogradu predstavama “Kad sam bio mrtav” Ernsta Lubiča, u režiji Diega de Bree i “Platonov” Antona Pavloviča Čehova, u režiji Vita Taufera.
Film, a kasnije i pozorišna predstava “Kad sam bio mrtav”, zasnovani su na motivu muža koji najavljuje svoju smrt, nakon čega nestaje i ponovo se pojavljuje s lažnim identitetom.
Lubičev junak je bonvivan, koji uveče voli da ode od kuće i da se preda radostima igranja šaha u razdraganom muškom društvu. Više nego ženi, to smeta njegovoj tašti, koja mu jednog lepog dana (zapravo usred noći) zaključa vrata. Nesrećni muž zato mora da prespava na neudobnom stepeništu. Sledećeg dana najavi samoubistvo i nestane. Umesto u smrt, on ode u slobodu samačkog života.
Navodna udovica tuguje, a mužu vrlo brzo dosadi smucanje. Vrati se u svoj nekadašnji dom i svojoj ženi, koju ipak voli, u ulozi sluge. Ali tašta je već našla novog mladoženju za nesrećnu ćerku. I odmah ga je dovela kući. Šta sve neće izvesti sluga da ismeje prosca, ponovo osvoji ženu i konačno se oslobodi dosadne tašte...
Predstava “Kad sam bio mrtav” pobedila je ove godine na festivalu “Dani komedije” u Celju, a De Brea je dobio nagradu za najbolju režiju.
U predstavi, koja će biti igrana 30. marta u Teatru “Bojan Stupica”, igraju Alojz Svete, Janez Škof, Jernej Šugman, Boris Mihalj i Jože Šalej (pijanista).
Na sceni “Bojan Stupica” biće izveden i “Platonov”, u kojem je reditelj Taufer upotrebio ključ koji ga je do sada retko ostavio na cedilu: scenskim ubrzanjem je eliminisao nepotrebno psihologiziranje, radnju je nagnao u, na trenutke, čisto vodviljski ritam, i tako se pobrinuo za mogućnost novog razumevanja, navela je slovenačka pozorišna kritika.
Prema navodima Taufera, Platonov veoma želi da popravi ovaj svet, ali zapravo je i sam samo praznina, u koju svi, pre svega žene, projektuju svoje snove. Platonov je “nedefinisan junak romana koji još nije napisan”, kao što kaže njegov kolega, Glagoljev stariji.
“Kao što je rečeno, pitanje je ko je ovde uopšte junak. Verovatno svi. Svima je zajednička fobija od praznine i želja za ljubavlju. A ko će da promeni svet?”, naveo je Taufer povodom predstave u kojoj igraju Marko Mandić, Nataša Barbara Gračner, Saša Tabaković, Barbara Cerar, Aleš Valič, Uroš Fürst, Valter Dragan, Saša Mihelčič, Andrej Nahtigal, Bojan Emeršič, Ivo Ban, Tom Ban, Jurij Zrnec, Maša Derganc, Matevž Müller, Tina Vrbnjak, Andrej Zalesjak i Vito Weis.
U JDP-u će 15. aprila gostovati Šabačko pozorište predstavom Branislava Nušića “Ožalošćena porodica”, u režiji Bojane Lazić, koja će imati beogradsku premijeru na sceni “Bojan Stupica”.
JDP će i samo imati više gostovanja tokom aprila, nastavljajući saradnju sa drugim pozorištima u Srbiji i regionu.
Predstava “Iz junačkog života građanstva” 4. aprila gostovaće na 16. festivalu Glumačke svečanosti “Milivoje Živanović” u Centru za kulturu Požarevac. “Elijahova stolica” gostovaće u Sarajevu 10. i 11. aprila, a u Pančevu 28. aprila, dok će “Drama o Mirjani i ovima oko nje” gostovati u Valjevu 17. aprila i 1. maja u Splitu na Festivalu hrvatske drame i autorskog kazališta koji se odvija u okviru “Marulićevih dana”.
JDP je za 7. april najavilo i premijeru predstave “Izgnanici” Džemsa Džojsa, u režiji Bojana Đorđeva, u okviru neformalnog ciklusa preispitavanja korena moderne na sceni Teatra “Bojan Stupica”.
U TV programu koji se nikada ne završava nego sa svakom scenom iznova i iznova počinje, smenjuju se ispovesti inicirane odlukom glavnog lika - dramskim alter egom samog Džojsa - da svoj život živi u potpunoj slobodi koju zahteva (i kojom ugnjetava) od sebi najbližih ljudi.
Prema navodima Đorđeva, Džojsova potraga za istinom i autentičnošću - preko posrednika - TV šoua - preživljava i u današnjem dobu, ali danas se “odvratnost” ne zabranjuje, već se na njoj zarađuje, pa tako autentičnost, sloboda, slobodna ljubav itd. od termina emancipacije postaju termini spektakla.
Džojs je napisao dramu “Izgnanici” koja u tematskom smislu zauzima ključno mesto u njegovom opusu, jer poslednju pripovetku iz zbirke “Dablinci” spaja sa “Uliksom”. “Izgnanici” se bave pričom o ljubomori započetoj u pripovetki “Mrtvi”, a majstorski obrađenoj u “Uliksu”, tako da se mogu smatrati i nekom vrstom skice za Džojsov najpoznatiji roman.
“Izgnanici” je drama o kompleksnom četvorouglu dva muškarca i dve žene povezanih prijateljstvom, erotskom privlačnošću, brakom i rodbinskim vezama, čiji su odnosi i pogledi na svet neprihvatljivi za puritansku, patrijarhalnu i represivnu sredinu. Kao i većina Džojsovih dela, i ovaj komad ima svoj izvor u njegovom životu i burnom i nekonvencionalnom odnosu sa Norom Barnakl.
U predstavi igraju Goran Jevtić, Sena Đorović, Nikola Vujović i Nataša Marković, scenograf je Siniša Ilić, a kostimografkinja Maja Mirković.
Prve reprize su 8, 18. i 20. aprila na sceni Teatra “Bojan Stupica”.
Sajt JDP-a je www.jdp.co.rs, a SNG Ljubljana www.drama.si
*Foto: Kad sam bio mrtav (Peter Uhan)
(SEEcult.org)