• Search form

12.05.2011 | 12:10

Bogdanović - Ukleti neimar

Bogdanović - Ukleti neimar

Opus pokojnog arhitekte, graditelja i mislioca Bogdana Bogdanovića, jedne od najoriginalnijih pojava u domenu memorijalne arhitekture i teorijskog diskursa na tlu bivše Jugoslavije, biće predstavljen od 13. maja na izložbi u Konaku kneginje Ljubice, u okviru 6. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA).

Izložba “Bogdan Bogdanović - Ukleti neimar”, čiji je autor dr Ivan Ristić, predstavlja bogat fotografski materijal, originalne planove, knjige i vizuelne zapise, a obuhvata i predavanja, okrugli sto i radionice.

Renesansni karakter Bogdanovićeve ličnosti i delatnosti, koji je, prema sopstvenom priznanju “pisao da bi umeo da gradi, a gradio da bi umeo da piše”, omogućili su autoru izložbe da kroz zasebne celine posetiocima prikaže tvorca jedinstvenog arhitektonskog jezika, pisca i urbanologa, kao i nekonvencionalnog univerzitetskog profesora.

Najobimnija izložbena celina posvećena je Bogdanovićevoj memorijalnoj arhitekturi - 19 spomenika nastalih u periodu između 1951. i 1981. godine dokumentovano je fotografijama, nacrtima i originalnim planovima.

Poseban deo izložbe posvećen je knjigama, od “Malog urbanizma” iz kasnih 50-ih, do “Zelene kutije”, izdate 2009.

Nekonvencionalne metode profesorske delatnosti Bogdanovića biće prikazane kroz bogat fotografski materijal njegovog rada u alternativnoj školi za filozofiju arhitekture, koju je u Malom Popoviću vodio krajem 70-ih godina prošlog veka.

Zahvaljujući sačuvanom snimku oproštajnog predavanja koje je u maju 1987. godine održano na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, posetioci će biti u prilici da se neposredno upoznaju i sa jedinstvenom predavačkom ličnošću Bogdanovića.

Radi boljeg razumevanja i upoznavanja ličnosti i opusa Biogdanovića, tokom trajanja izložbe, otvorene do 19. juna, predviđen je niz pratećih programskih dešavanja.

U Noći muzeja, 14. maja, biće održan program “Igre simbola i predstava može da počne” - izložba i performans studenata Arhitekture beogradskog Univerziteta.

“Dođite u Konak kneginje Ljubice da se upoznate sa mističnim učiteljem i bogatom imaginacijom njegovih učenika. Ostvarite dijalog sa maštom. Proširite granice i srušite pravila. Razložite oblike na delove pa ih ponovo složite. Pronađite svoj krug na četiri ćoška. U svetu fantastike, ideja i kreacija zarazite se Bogdanovićevom groznicom. Usudite se hteti misliti”, poručili su autori i izvođači, čiji su radovi inspirisani nasleđem Bogdanovića, a nastali su  kao deo nastavnog projekta u okviru programa PublicArt&PublicSpace.

Posetioci će imati priliku da u otvorenom i zatvorenom javnom prostoru uživaju u spoju starog i novog, umetnosti i pejzaža, i na trenutak dožive reči Bogdanovića o sebi: “Ja sam mali grad, a grad je jedno veliko Ja”.

Za 19. maj na Arhitektonskom fakultetu najavljeno je predavanje o delu Bogdanovića, a govoriće prof. Friedrich Achleitner, dr Vladimir Vuković i dr Ivan Ristić, autor izložbe.

Okrugli sto “Bogdan Bogdanović - Ukleti neimar” biće održan 20. maja u Konaku kneginje Ljubice, a među učesnicima su najavljeni: Friedrich Achleitner, Vladimir Vuković, Bojan Kovačević, Dragana Milovanović, Dimitrije Mladenović, Boris Podreka, Ivan Ristić, Dietmar Steiner i Vladan Đokić.

Cilj tog jednodnevnog seminara je da, kroz nova sagledavanja i savremene interpretacije, doprinese boljem upoznavanju i razumevanju opusa i ličnosti Bogdanovića. Kako se u recepciji memorijalne arhitekture ukrštaju različiti vremenski i prostorni domeni, dajući inspirativno i složeno polje za istraživački rad, na okruglom stolu biće prikazana različita istoriografska, teorijska i metodološka istraživanja stručnjaka iz zemlje i inostranstva.

Za vreme trajanja izložbe biće održano i nekoliko kreativnih radionica.

Autor izložbe Ivan Ristić, rođen 1971. u Beogradu, studirao je istoriju umetnosti i slikarstvo u Beču, gde živi i radi u kao nezavisni kustos, muzejski pedagog, publicista i prevodilac. Od 2006. do 2009. istraživao je i dokumentovao crtački arhiv Bogdanovića i na osnovu tog rada, u Staroj dvorani bečkog Centra za arhitekturu postavio je prvu veliku retrospektivu posvećenu Bogdanovićevom delu.

Arhitekta, urbanista, nadrealistički umetnik i pisac, profesor univerziteta i nekadašnji gradonačelnik Beograda, Bogdanović je rođen 1922. u Beogradu, a preminuo je 2010. u Beču.

Njegovom delu posvećen je i dokumentarni film “Arhitektura sećanja - spomenici Bogdana Bogdanovića”, čiji je autor Rajnhard Sajs (Reinhard Seiss) iz Austrije, a predstavlja filmski portret sedam odabranih spomenika Bogdanovića, od memorijala na jevrejskom groblju u Beogradu, preko “grada mrtvih” u Mostaru, pa do najpoznatijeg spomenika u nekadašnjem koncentracionom logoru u Jasenovcu.

Izložbu “Bogdan Bogdanović - Ukleti neimar” u Konaku kneginje Ljubice je, u okviru šeste BINA, organizovao Muzej grada Beograda, u saradnji sa Centrom za arhitekturu iz Beča i Arhitektonskim fakultetom iz Beograda.

Program izložbe, kao i šeste BINA, nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.