10. Desire Central Station - Barbaricum
Međunarodni regionalni festival savremenog pozorišta Desiré Central Station predstavlja od 23. novembra do 1. decembra izbor angažovanih dramskih i plesnih predstava iz regiona, Rusije, Mađarske i Francuske, objedinjenih sloganom “Barbaricum”, uz niz razgovora, predavanja, prezentacija i radionica, te koncert slovenačke grupe Laibach u završnici.
Festival je otvorilo Novosadsko pozorište na Sceni Jadran predstavom “Hasanaginica” prema drami Ljubomira Simovića, u režiji Andraša Urbana, te novom koreografijom proslavljenog Jožefa Nađa “Dark Union” - pričom o mladom bračnom paru kojem je sudbina dodelila svega nekoliko kratkih trenutaka sreće, pre nego što ih dokrajči prolaznost života. Reč je o obnovi čuvene prve koreografije Nađa “Pekinška patka” iz 1987. godine, koju je sada realizovao u saradnji sa EN-KNAP grupom iz Ljubljane na čelu sa Iztokom Kovačem.
Program desetog festivala Desire, koji obuhvata ukupno 18 predstava, nastavlja se 24. novembra gostovanjem Kazališta Ulysses sa Briona Euripidovom dramom “Bakhe”, u režiji Lenke Udovički, te predstavom “Intima” Porodice bistrih potoka, u režiji Božidara Mandića, osnivača te umetničko-ekološke komune iz Brezovie na Rudniku.
Vikend na festivalu Desire zaokružuje 25. novembra gostovanje zagrebačkog Montažstroja predstavom “Krleža, ili što su nama zastave i što smo mi zastavama, da tako za njima plačemo” reditelja Zlatka Pakovića iz Beograda, inspirisanom radikalno kritičkim duhom Miroslava Krleže, te gostovanjem Slovenskog mladinskog gledališča iz Ljubljane predstavom “Idioti” zasnovanom na scenariju Larsa fon Trira, u režiji Nine Rajić Kranjac. Ujedno u Pozorištu “Kosztolányi Dezső”, koje je i organizator festivala Desire, biće izvedena predstava “Heroj 2.0 – Predstava svih predstava”, koprodukcija Momenta iz Maribora i EN-KNAP-a, čiji su autori i izvođači Uroš Kaurin i Vito Weis. Glavna tema je ambicija, a predstavljaju je dva gola glumca, lišena svega osim želje da izvedu “predstavu svih predstava”.
Satiričko kazalište Kerempuh iz Zagreba izvešće 26. novembra predstavu “Šest likova traži autora” Luiđija Pirandela, u režiji Olivera Frljića, a ljubljanska trupa Via Negativa (Ljubljana) neverbalnu fizičku prestavu “365padanja” prema konceptu i u režiji Bojana Jablanoveca.
Paković učestvuje na festivalu Desire i 27. novembra kao autor i reditelj predstave “Bojte se Alaha: Smisao života i smrti Ćamila Sijarića”, u produkciji Bosanskog narodnog pozorišta iz Zenice i Kulturnog centra Novi Pazar. Iste večeri Metanoia Artopedia iz Segedina učestvuje predstavom “Ledene doktrine - varijacije na temu nacističke retorike”, u režiji Zoltana Peroviča.
Francuska Compagnie Cécile Loyer izvešće 28. novembra “Trenutke odsustva”, u koreografiji Sesil Loje, a Inženjerski teatar Ahe iz Sankt Peterburga “Diktaturu” - alegoriju o slobodi i moći, koja je najavljena kao performativna pobuna protiv prostorne diktature.
Festivalski program obuhvata i predstavu plesne trupe Simtpomi iz Budimpešte “Slatinski cvet – iliti euforija postojanja” - duet mlade plesačice i 93-godišnjakinje koja je preživela Aušvic, u režiji Reke Sabo. Narodni teatar iz Bitolja izvešće predstavu “No(je)va Makedonija”, u režiji Kokana Mladenovića iz Beograda, a nastupiće i 30. novembra predstavom “Doktor Faust” prema motivima “Tragične istorije Doktora Fausta” od Kistofera Marloa, u režiji Andraša Urbana.
Pretposlednje festivalsko veče obeležiće i predstava “Queendom” Veronike Sabo iz Budimpešte, rediteljke, glumice i teatrološkinje, koja eksperimentiše na granici fikcije i stvarnosti, često nudeći aktivno učešće publici. Predstava “Queendom” sadrži eksplicitne scene seksualnosti i golotinje, a spajajući savremeno pozorište, fizički teatar i drag šou, zasniva se na strukturisanoj improvizaciji, koja stvara novu predstavu prilikom svakog izvođenja u kojoj publika igra važnu ulogu. Na sceni se pojavljuju muški i ženski likovi od renesanse pa sve do današnje pop kulture. Prikazuje različite uloge koje se međusobno prepliću, sve dok granične linije ne izblede, a gledalac pogledom biva u stanju da ih ponovo iscrta.
Za završnicu festivala najavljena je još jedna produkcija trupe Simptomi iz Budimepšte – “Horion - kontrakcije proširujućeg vremena”, čiju režiju i koreografiju potpisuje Reka Sabo, a posvećena je fenomenu porođaja.
Festival zatvara grupa Laibach koncertom na Sceni Jadran na kojem će izvesti kombinaciju dva nova programa: “Also Sprach Zarathustra” i “The Sound of Music”. Muzika sa albuma “Also Sprach Zarathustra” prvobitno je komponovana za pozorišnu predstavu “Tako je govorio Zaratustra”, u režiji Matjaža Bergera, baziranu na filozofskom klasiku Fridriha Ničea. Ideja o albumu “The Sound of Music” nastala je kada je Laibach pozvan 2015. godine u Severnu Koreju, gde je nastupio kao prva strana rok grupa u toj državi-tvrđavi. O tom istorijskom koncertu snimljen je i dokumentarni film “Dan oslobođenja” (2016) norveškog autora Mortena Travika, koji će biti prikazan 1. decembra u Art bioskopu “Lifka”, u okviru programa Akademije Dezire.
Prateći festivalski program Akademija Dezire, koji će najvećim delom biti održan u Savremenoj galeriji, obuhvata razgovore, predavanja i prezentacije, kao i izložbe “10 godina festivala Desiré Central Station” i “Fotografije Edvarda Molnara”.
Između ostalog, 26. novembra u Art bioskopu “Lifka” biće prikazan i nagrađivani dokumentarni film “Srbenka” Nebojše Slijepčevića o pripremama predstave “Aleksandra Zec” Olivera Frljića u Rijeci koja je, inače, gostovala na Dezire festivalu 2014. godine.
Festival Desire Centra Station organizuju Pozorište “Kosztolányi Dezső” i Udruženje za promociju savremene umetnosti Desiré, uz podršku Grada Subotice, Ministarstva kulture i informisanja Srbije, mađarskog Nacionalnog fonda za kulturu, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine, te Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine u Srbiji.
Festivalski sajt je desirefestival.eu, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)