12 godina Močvare
Zagrebački klub Močvara započeo je obeležavanje 12 godina postojanja koncertom njujorške grupe Sick Of It All, a rojdendanski program završiće 16. aprila nastupom borske grupe Goribor. U okviru proslave rođendana, Močvara 12. aprila organizuje i “turbo tribinu”o legendarnom Zdenku Franjiću i njegovoj etiketi “Slušaj najglasnije”, dok će dan kasnije biti održan mali beatbox spektakl, a 15. aprila program nazvan “Diry Dancing - Neki to vole vruće”.
Zagrebački klub Močvara započeo je obeležavanje 12 godina postojanja koncertom njujorške grupe Sick Of It All, a rojdendanski program završiće 16. aprila nastupom borske grupe Goribor.
U okviru proslave rođendana, Močvara 12. aprila organizuje i “turbo tribinu”o legendarnom Zdenku Franjiću i njegovoj etiketi “Slušaj najglasnije”, dok će dan kasnije biti održan mali beatbox spektakl, a 15. aprila program nazvan “Diry Dancing - Neki to vole vruće”.
U okviru rođendanskog slavlja, u Galeriji “Močvara” otvorena je izložba zvučno-vizuelnim radovima Damira Očka .
Klub Močvara otvoren je 16. aprila 1999. godine u Runjaninovoj ulici broj 2 kod Botaničkog vrta u Zagrebu, kao plod volonterskog rada devojaka i mladića iz neprofitnog Udruženja za razvoj kulture “URK”, koje je nekoliko godina ranije započelo aktivnosti kao što su organizovanje koncerata i predstavljanje nezavisnog izdavaštva.
Otvaranje Močvare kanalizovalo je tada dugo vremena neostvarene potrebe mnogih mladih ljudi u vremenu kada je sve izgledalo nemoguće i ostvarilo je želju da budu deo kluba na bilo koji način - učestvujući aktivno u njegovom radu, nastupajući na njegovoj pozornici ili kao njegova publika.
Otvorena bez ičije podrške, Močvara je postala ubrzo jedan od važnijih kulturnih prostora u Zagrebu i Hrvatskoj, zadovoljavajući apetite potpuno različitih supkulturnih grupa godinama prepuštenih sebi samima.
Osnivači Močvare izdvajaju njenu posebnost, pre svega zbog različitosti programa (koncerti, izložbe, slušaone, književni i filmski programi, pozorisne predstave, tribine, radionice...). Takođe, važan je i internacionalno prepoznat vizuelni identitet Močvare (učešće u knjizi Art Of Modern Rock), uvrštenje Galerije Močvara na “popis uvaženih institucija u RH”, te razni projekti u koje su URK i Močvara tokom godina bili uključeni (Human Rights Film Festival, Otokultivator, Seasplash Reggae Festival, Močvara u Karanteni,...).
Nakon 12 godina, osnivači Močvare uvereni su da su mesta poput tog kluba, kao i klubova kao što su Kset, Medika, Purgeraj, Željezničar, Spunk i brojni drugi koji “guraju stvari” neophodni da bi se Zagreb uopšte mogao nazvati gradom.
Sajt Močvare je www.mochvara.hr
(SEEcult.org)