• Search form

05.11.2021 | 11:33

12. Green Fest onlajn, besplatno

12. Green Fest onlajn, besplatno

Međunarodni festival zelene kulture Green Fest biće održan od 8. do 15. novembra u onlajn izdanju, a pod sloganom “Klimatska uzbuna”, besplatno će prikazati više od 40 filmova, uz panel diskusije na aktuelne teme zaštite životne sredine, ekologije, klimatskih promena, održivog razvoja…

Program 12. Green Festa obuhvata ukupno sedam dugometražnih i 34 filma srednjeg i kratkog metra, uz pet panel diskusija i virtuelnu izložbu, a biće dostupan na sajtu greenfest.rs

Među najavljenim filmovima je i višestruko nagrađivani francuski dokumentarac “Jednom kada saznaš” Emanuela Kapejina o klimatskim promenama i smanjenju resursa, zatim američki “Ustajemo” Majkla Šauna Konaveja koji sadrži razgovore sa brojnim, poznatim i nepoznatim ljudima, poput muzičara Mobija, Dalaj Lame, Tonija Robinsa, Ričarda Brensona i DJ Spukija, a prikazuje nove modele uspeha i napretka koji mogu pomoći na putu čovečanstva da napokon napravi budućnost kakvu svi zaslužuju.

Australijski film “2040” Damona Gameaua priča je o nadi koja posmatra realne mogućnosti da ljudska civilizacija može da preokrene globalno zagrevanje i kroz taj proces unapredi živote svih živih bića.

Francuski film “Ofir – zemlja blaga” (Alexandre Berman, Olivier Pollet) poetična je, ali dramatična oda neizbrisivoj žeđi za slobodom, kulturom i suverenitetom - osvetljava najveći sukob na Pacifiku od Drugog svetskog rata, otkrivajući vidljive i nevidljive lance kolonizacije, i njene trajne cikluse fizičkog i psihološkog ratovanja.

Film “Duša bicikliste” portugalskog reditelja Nuna Tavaresa otkriva vrednosti koje se gube u savremenom društvu, kao što su važnost prijateljstva, ekologija, vrednovanje starog, minimalizam i druge važne premise za postizanje jednostavnijeg i ispunjenijeg života onime što je zaista važno.

Među favoritima Green Festa je i film “Kuvanje odbačene hrane” koji prati reditelja, aktivistu i kuvara Davida Grosa na putovanju kroz Evropu, prikazujući šta se sve baca od hrane i koji su to razlozi.

Filmovi kratkog i srednjeg metra, kako isticu organizatori, sve više pariraju kvalitetom visokobudžetnim filmovima, a gotovo 95 odsto tog programa su produkcije iz 2020. i 2021. godine. Raspoređeni su u tri kategorije – kratki metar, srednji metar i animirani film.

Obrazovni program 12. Green Festa nudi zanimljive razgovore sa nekim od najvećih domaćih stručnjaka na različite teme, a sve panel diskusije biće emitovane uživo na Fejsbuk stranici festivala.

Serija razgovora Akcija za klimu ODMAH počinje 8. novembra panelom “Klimatska akcija i COP26”, koji će ukazati na to koliko se napreduje u ispunjavanju ciljeva Pariskog sporazuma i kako izgleda budućnost izmenjene klime. U razgovoru će učestvovati Antoan Avinjon iz Delegacije Evropske unije, Aleksandar Macura iz RES fondacije, urednik portala Klima101 Nemanja Milović, dr Ana Vuković Vimić sa Poljoprivrednog fakulteta i Mirjana Jovanović iz Beogradske otvorene škole.

Energetska tranzicija sa sobom ne nosi samo napuštanje fosilnih goriva i prelazak na obnovljive izvore energije, već znači i decentralizaciju i demokratizaciju energetskog sistema. Pored velikih elektrana, ekspanzija obnovljivih izvora, a posebno solarne energije, omogućava i građanima da zauzmu važno mesto u procesu proizvodnje električne energije. Na koji način je to moguće pokazaće panel “Kako građani postaju proizvođači električne energije?”, najavljen za 9. novembar, uz učešće direktora JKP “Toplana-Šabac” Slobodana Jerotića, Ane Džokić i Đorđa Samardžije iz Energetske zadruge “Elektropionir”, dr Vuka Radmilovića sa Tehnološko-metalurškog fakulteta i urednika portala Klima 101 Nemanje Milovića.

U okviru panel diskusije “Nevidljivi urbanizam klimatskih promena”, najavljene za 12. novembar, publika će saznati više o načinima na koje građani mogu da utiču na aktuelne pravce razvoja grada, da li je saradnja različitih aktera i donosioca odluka – utopija ili nužnost pri budućim razmatranjima klimatskih promena u gradovima. Učesnici će biti dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta, dr Tanja Adnađević, iz projekta TeRRIFICA u Srbiji, dr Ivan Simić sa Arhitektonskog fakulteta, dr Iva Čukić iz Ministarstva prostora i Tomica Mišljenović sa Biološkog fakulteta.

Panel diskusije počinju u 19 časova, a filmovi su dostupni na festivalskom sajtu besplatno. Spisak filmova nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu.

U organizaciji Centra za unapređenje životne sredine, Green Fest je i 2020. godine održan onlajn zbog pandemije korona virusa, a predstavio je u takmičarskom programu 49 filmova iz 24 zemlje.

Green Fest podržali su Delegacija Evropske unije, Francuski institut i ambasada Francuske, Hajnrih Bel fondacija, Sekretarijat za zaštitu životne sredine Beograda, Ministarstvo zaštite životne sredine i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, kao i mnogobrojni partneri i prijatelji festivala.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r