16. Subversive festival - od distopije do utopije
Subversive festival u Zagrebu predstavlja u 16. izdanju uzbudljiv program objedinjen sloganom "Od distopije do utopije - sve je još uvek moguće", koji uključuje filmski festival sa 50 naslova renomiranih, ali i mladih autora, kao i bogat diskurzivni program, diskusije, panele i predavanja, uz gostovanja brojnih svetskih intelektualaca, filmaša i aktivista.
Program 16. Subversive film festivala, koji će biti održan od 14. do 21. maja u bioskopu Tuškanac, Dokukinu KIC i Muzeju savremene umetnosti nudi 50 naslova autora koji kritički promišljaju svet i opiru se tržišnoj logici i pasivnoj konzumaciji slika. Filmovi se takmiče za nagrade Wild Dreamer “Dragan Rubeša” za najbolji dokumentarni i igrani film, a ocenjivaće ih tročlani žiri koji čine: Peter Grabher, Nino Kovačić i Nina de Vroome.
Filmski festival otvara u Tuškancu pobednik ovogodišnji dobitnik Zlatnog medveda na Berlinalu “Na Adamantu: Niko nije savršen” cenjenog francuskog dokumentariste Nikole Filbera (Nicolas Philibert), dokumentarac o jedinstvenom plutajućem dnevnom centru na reci Seni, u samom centru Pariza, čija se ekipa opire dehumanizaciji psihijatrije i svojim psihički raznolikim posetiocima pruža kombinaciju terapeutskih, edukativnih i kulturnih aktivnosti.
Na Adamantu: Niko nije savršen
Igrana konkurencija donosi nove filmove Kristijana Munđiua (Cristian Mungiu), Aleksandara Sokurova, Hong Sang-sooa, Lava Diaza i drugih renomiranih autorskih imena, najavili su organizatori.
Munđiu, jedan od najcenjenijih predstavnika rumunskog novog talasa, učestvuje naturalističkom dramom “R.M.N. Stanje nacije” koja postaje košmarna alegorija netolerancije. Dolazak novih radnika narušava mir u naizgled složnoj zajednici koja tvori multietničko transilvanijsko selo.
Veliki ruski reditelj Aleksandar Sokurov, dobitnik nagrade za životno delo okušao se prvi put u žanru animiranog filma fantastično-eksperimentalnom “Bajkom” koja prati razgovore Adolfa Hitlera, Benita Musolinija, Josifa Staljina i Vinstona Čerliča u čistilištu, koristeći arhivske snimke i deepfake tehnologiju, a prikazuje i Isusa i Napoleona. Sokurov je na 28. Festivalu autorskog filma, koji mu je dodelio nagradu za životno delo, rekao da “Bajka” pokazuje potpuno nov način rada i sa slikom i sa dramaturgijom.
Među autorima na 16. Subversive festivalu je i korejski reditelj Hong Sang-soo koji je u “Trospratnici” isporučio je još jednu naizgled jednostavnu no zapravo kompleksnu slagalicu međuljudskih odnosa (oca i kćeri, filmskog redatelja i nekoliko važnih žena u njegovom životu) koja se, uz mnogo vina i sojua, odvija tokom različitih životnih etapa u jednoj seulskoj kući.
Van konkurencije biće prikazan poslednji film filipinskog maga Lava Diaza “Nakon plime”, monumentalna gangsterska saga o uspešnom policajcu koji se rve sa utvarama iz prošlosti.
Nonšalantna komedija “Ničiji junak”, koju je ugledni francuski časopis Cahiers du Cinéma uvrstio u top deset filmova 2022. godine, vodi gledaoce u gradić Klermon Feran tokom jednog terorističkog napada. Iskričavi queer autor Alain Guiraudie u svom prepoznatljivom stilu obrađuje teme nemoguće ljubavi, društvene paranoje i neočekivane solidarnosti.
U selekciji i ostvarenja mladih autora koji pomeraju granice filmskog jezika Subversive film festival nastavlja pratiti i mlade autore koji svojim delima otvaraju nove horizonte i granice filmskog jezika.
Sa Međunarodnog filmskog festivala u Roterdamu dolaze dva zapažena debija. Švedska dramedija “Dućan” rediteljke Ami-Ro Sköld kroz niz anegdota zaposlenika jednog supermarketa i njihove šefice Eleni koja ih driluje do tačke pucanja iscrtava sociološki potkovanu studiju radnih odnosa u neoliberalnoj ekonomiji, prožetu lutkarskom animacijom.
Anarhistička satira “Robinson Crusoe je seronja” Benjamina Debooseresa pravedničkim gnevom demontira imperijalističku ideologiju i kulturni mit o belom čoveku koji je 28 godina živio sam na naseljenom ostrvu, “civilizovao” autohtone stanovnike ostrva i proglasio ga svojim vlasništvom. Ističu se i dva nagrađena ostvarenja s filmskog festivala u Lokarnu – “Mašinke2", slojevita košmarna avantura Carlosa Conceiçãoa kroz priču o mladim vojnicima u Angoli suočava se s kolonijalističkim nasleđem Portugala, dok u zaigranoj senzualnoj fantaziji “Spori kas” rediteljke Ann Oren glavnoj junakinji izrasta konjski rep, što inicira njezino seksualno buđenje.
U dokumentarnoj konkurenciji najavljeni su pobednici Berlinala, CHP:DOX-a i Visions du Réela.
Najbolji dokumentarac ovogodišnjeg Berlinala “El Eco” autorke Tatiane Huezo donosi setan portret ruralne porodice i odrastanja u istoimenom selu na severu Meksika, uz kadrove koji odjekuju velikom poetskom snagom. Ističu se i ovogodišnji pobednici CHP:DOX-a “Majčevina” Alexandera Mihalkovicha i Hanne Badziake i “Sedam zima u Teheranu” Steffi Niededrzoll. Prvi donosi studiju beloruske militarističke kulture kroz prizmu majke koja je izgubila sina, a drugi priču o krvnoj osveti i mladoj Iranki koja je tragičnim spletom okolnosti postala heroina borbe za ženska prava. Pobednik sekcije Burning Lights na proteklom festivalu Visions du Réel “Knit's Island” vodi gledaoce na virtuelno ostrvo na kojem se, usred bespuća interneta, razne gejmerske zajednice i pojedinci bore za opstanak. Avatari reditelja proveli su na njemu više od 963 sata, a rezultat je fascinantan film koji isprepliće brutalnost, satirični humor i nežno osećanje ajedništva, te na uznemirujući način dovodi u pitanje granicu stvarnog i virtuelnog sveta, istakli su organizatori.
Medju gostima su najavljeni srpski filmski autori Luka Papić i Srđa Vučo koji će predstaviti svoja dva zajednička filma. Začudni komad o autsajderu u potrazi za psom “Bez” prošle je godine osvojio VIsions du reel i Beldocs, te impresionirao regionalne i međunarodne kritičare svojom originalnošću. “Prizvan i pozvan” je politička komedija s tragičnim posledicama o četiri bivša predsednička kandidata koji se prisećaju svog učešća na prvim višestranačkim izborima u Srbiji 1990 godine.
“Plaža Enchaquiarados” donosi portret Vicky koja je ribar po danu a vlasnik bara po noći. Kada je bila dečak maštala je o tome da postane zvezda sapunica a sada sanja o tome da se ponovno zaljubi. “Sakupljači bilja” Jumane Manne pokazuje kako za Palestince branje divlje biljke za'atar postaje nenasilan čin otpora protiv izraelskog režima. Doku-fikcija “Suho tlo u plamenu” donosi priču o polusestrama u brazilskoj faveli koje ilegalno crpe naftu i prodaju benzin tajanstvenim motociklistima.
Van konkurencije najavljen je kratkometražni “Terminal norte”, poslednji film velike Lucrecije Martel o feminističko-muzičkom kolektivu u njezinoj rodnoj Salti, te jedan od najboljih dokumentaraca proteklih godina “Sve što diše”. Pobednik Sandensa i Kana bio je nominiran i za Oskara, a donosi priču o braći koja brinu o ugroženoj ptici usred turbulentnih vremena u Nju Delhiju.
U okviru pratećeg programa najavljena je retrospektiva Sve što ste hteli znati o Crnom filmu (ali vas je bilo strah pitati u selekciji kustosa Grega de Cuira. Cilj retrospektive je ispraviti istorijsku nepravdu i pozicionirati Crni film unutar službenih kanona filmske povesti koja je i dalje dominantno i nepokolebljivo belačke puti. Žanrovski raznovrsna retrospektiva vodi gledaoce u različita geografska područja i vremenska razdoblja, a zastupljena su ključna dela filmaša afričkog porekla iz SAD, Francuske, Velike Britanije, Senegala, Angole i Mauritanije.
Omaž program 16. Subversive festivala posvećen je nagrađivanom britanskom avangardnom filmskom autoru Džonu Smitu (John Smith) koji više od 50 godina stvara zaigrane eksperimentalne filmove svih oblika i formata. Smit će održati masterklas o ograničenjima i slučaju kao filmskim strategijama, popraćeno retrospektivom njegovih duhovitih minijatura koje transformišu naizgled banalne svakodnevne događaje u poetične metafore ljudskog stanja.
U okviru pratećeg filmskog programa najavljeno je i novo izdanje Kinematografija otpora u saradnji sa MSU Zagreb i kustoskinjom Leilom Topić. U MSU Black Boxu od 16. do 25. maja predstavlja se multimedijalni projekat Crvene šume slovenačke umetnice Nike Autor, nastao u saradnji s kolektivnom Newsreel Front, koji promišlja postavljanje žilet-žice po šumama uz granice Evropske unije. Izložba istražuje šume kao geografske, prirodne, ali i političke prostore koji pružaju tajno utočište i razvijaju tajne solidarne prakse u različitim kontekstima, vremenima i erama. U galeriji Forum od 5. maja do 5. juna predstavlja se grafička novela Danijela Žeželja "Umetnik u gladovanju", zasnovana na motivima Kafkinih dela.
Nika Autor, Crvene šume
Subversive festival tradicionalno obuhvata i Forum, koji će, na tragu mišljenja Daniela Bensaida, ponuditi promišljanje sadašnjosti iz perspektive njenih potencijala za promene. Razočaranje, resantiman, rezigniranost, melanholija ili dezorijentisanost kao dominantna obeležja odnosa prema sadašnjosti, onemogućuju nas da vidimo sa one strane neposrednih opasnosti i izazova, čineći nas prijemčivijima za apokaliptičke narative i samim time na isključenje mogućnosti promena. Na tragu te intelektualne tradicije, koju Bloch naziva "toplom strujom marksizma", ugledni gosti Subversive festivala pozvaće publiku na zajedničku refleksiju i rad na progresivnoj rekonfiguraciji sadašnjosti.
Osim središnje teme – utopijskog mišljenja, Subversive Forum baviće se i nizom drugih srodnih tema. Jedna od njih je i ostavština Frankfurtske škole odnosno "kritičke teorije", utemeljene pre tačno sto godina, unutar koje je pojam utopije bio kontinuirano prisutan. Na pitanje da li je kritika kritičke teorije danas još upotrebljiva ili je poražena, odgovore će, između ostalih, dati gosti Subversive Foruma Werner Bonefeld, Stathis Kouvelakis, Ray Brassier i Christoph Henning. Na početku Foruma jednom panel raspravom biće odata počast i Gáspáru Miklósu Tamásu, mađarskom filozofu i marksisti koji je preminuo početkom godine. Boyan Manchev, Tijana Okić i Sami Khatib izneće svoje analize potencijala utopijske politike, a na pitanje da li je danas emancipaciji potrebna utopija odgovore će ponuditi Rastko Močnik, Esther Leslie i Frieder-Otto Wolf.
Niz renomiranih autora i filozofa predstaviće svoje recentno objavljene knjige koje su snažno obeležile akademsku i kritičku javnost u Evropi i izvan nje: Josef Vogl "Kapital i resantiman: kratka teorija sadašnjosti", Søren Mau "Nijema prinuda: marksistička teorija ekonomske moći kapitala", Peer Illner "Katastrofe i socijalna reprodukcija, Krizni odgovor između države i zajednice", Gerald Raunig "Rastavljanje: strojni kapitalizam i molekularna revolucija", Stephen Zepke "Glava u zvijezdama: eseji o znanstvenoj fantastici" i drugi.
Treći antikapitalistički seminar, u okviru Škole savremene humanistike, u organizaciji Subversive Festivala i portala Slobodni Filozofski, biće održan od 15. do 20. maja. Kao i seminari prethodnih godina, i ovaj se razvija kao politička edukacija koja otvara prostor za kritičko propitivanje društvenih odnosa, pojmova, ideja i teorija koje doprinose promeni svijeta. Prijave su otvorene do 10. maja na e-mail slobodnifilozofski@gmail.com. Događanja u sklopu Subversive Foruma i Antikapitalističkog seminara odvijaće se u prostoru SKD Prosvjete.
Uoči zvaničnog otvaranja 16. Subversive festivala, publiku očekuje predfestivalski program u zagrebačkom MSU 12. maja, kada će Chantal Mouffe predstaviti svoju novu knjigu "Prema zelenoj demokratskoj revoluciji: lijevi populizam i moć afekata", u saradnji sa Multimedijalnim institutom.
Festivalski sajt je subversivefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf)
Foto: Subversive festival
(SEEcult.org)