16. Videomedeja
Međunarodni video festival Videomedeja predstavlja od 14. do 16. decembra u Studiju M u Novom Sadu više od 60 video radova i medijskih instalacija, odabranih među više od 700 pristiglih iz oko 50 zemalja iz celog sveta.
Takmičarski program 16. Videomedeje uključuje 49 video radova i 15 medijskih instalacija iz više od 30 zemalja.
Kroz četiri tematske celine (Memory of Sexes, Moving Movements, Days of Heterotopia i Artery Line), čiji su urednici Ivana Sremčević Matijević i Dragan Živančević, Videomedeja predstavlja radove koji uključuju jednokanalne i višekanalne video instalacije, generativne i net projekte, interaktivnu umetnost i hibridne forme.
Međunarodni žiri će izabrati dva rada iz takmičarske selekcije za nagradu “Sfinga” za najbolji video i nagradu “Bogdanka Poznanović” za najbolju instalaciju, nastup uživo, objekat ili url projekat.
U okviru revijalnog programa, biće prikazana specijalna selekcija radova domaćih autora, kao i programi članova žirija - Haralda Hunda iz Austrije, Aleksandra Davića iz Srbije i Manuela Saiza iz Španije.
Program “Made in Serbia 2012”, koji će biti prikazan 16. decembra, obuhvata radove Jelene Micić i Žarka Aleksića “Waiting”, kao i Aleksićev “Shining Crosses”, “Unfinished” Irene Mirković, “Vasko in Karavukovo” Marije Aranđelović, snimljen na multimedijalnoj umetničkoj koloniji u Karavukovu, održanoj 2011. godine u organizaciji ZMUC-a. Biće prikazan i “The Perfect Man” Bojane S. Knežević i “Race” Petra Stamenkovića.
Prema navodima organizatora iz Udruženja za video umetnost Videomedeja, ovogodišnji izbor jedinstvena je prilika za edukaciju i uvid u mogućnosti primene naprednih tehnologija u aktuelnoj svetskoj umetničkoj praksi.
Od Severne i Južne Amerike, preko evropskih i skandinavskih zemalja, sve do Libana i Izraela, umetnici, rasterećeni od komercijalnih ciljeva i oslobođeni od uticaja političkog establišmenta, prikazaće šta je zapravo video-art danas.
Videomedeja je fokusirana na umetničke projekte koji kombinuju sliku i zvuk, naprednu komunikaciju i objekte - od video radova, dokumentarnih i kratkih filmskih formi, digitalnih animacija, medijskih instalacija, intervencija u prostoru, interaktivnih i robotizovanih objekata, url projekata, open source aplikacija, do živih audiovizuelnih nastupa i elektronske muzike.
Organizatori su izrazili posebno zadovoljstvo činjenicom da iz godine u godinu umetnici iz najrazličitijih krajeva sveta iznova konkurišu za učešće na Videomedeji i na taj način formiraju neku vrstu nezavisne scene, iako se međusobno razlikuju po umetničkim vizijama i dometima.
Čak i kada intencija umetnika nije potpuno jasna, publika ima mogućnost da kroz različite stilove i umetničke pristupe doživi lični impuls i duh vremena koji je inspirisao umetnike da se izraze.
Festival Videomedeja je neprofitna manifestacija sa izraženim edukativnim karakterom, a njene programe tokom tri dana dnevno poseti oko 300 ljudi.
Kvalitet i status koji je Videomedeja izgradila u proteklih 16 godina prepoznat je i u svetu, a festival je uvršten i u manifestacije od posebnog značaja za Novi Sad i Srbiju. Nije izostala ni podrška Gradskog veća za kulturu Grada Novog Sada, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine i Ministarstva kulture i informisanja Srbije, naveli su organizatori.
Prošle godine, na 15. Videomedeji, nagrada "Sfinga" za nabolji video/film pripala je finskoj autorki Nini Suominen za rad "A Finnish Fable" koji na duhovit način analizira ideju viška slobodnog vremena, odnosno izvesno nesnalaženje izvan trke za profitom u vremenu kasnog kapitalizma.
Nagrada “Bogdanka Poznanović” dodeljena je za medijsku instalaciju radu Richarda Vickersa i Jamesa Fielda “24-hours. in Tampere an Interactive Documentary” zbog participativnog potencijala dela, te izvesnog omaža Dzigi Vertovu i njegovom “Čoveku sa filmskom kamerom” u 21. veku.
Ulaz na program i ove godine je besplatan.
Sajt Videomedeje je www.videomedeja.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU
(SEEcult.org)