• Search form

27.07.2014 | 23:03

18 miliona evra za krađu remek-dela u Roterdamu

18 miliona evra za krađu remek-dela u Roterdamu

Učesnici spektakularne krađe remek-dela iz Kunsthal muzeja u Roterdamu 2012. godine moraće da plate više od 18 miliona evra na ime osuguranja, ali sudbina ukradenih dela Pikasa, Monea, Gogena i Frojda, ostaje i dalje misterija.

Sud u Bukureštu odredio je da vođa grupe Radu Dogaru, njegova majka Olga, te još dvojica članova bande, moraju da nadoknade troškove osiguranja za sedam ukradenih slika, koje su bile privremeno izložene u Kunsthal muzeju, preneli su rumunski mediji. Reč je o pljački koja je trajala svega tri minuta, a u holandskim medijima opisana je kao “krađa veka”.

Tužilaštvo je vrednost ukradenih slika procenilo na više od 18 miliona evra, dok su stručnjaci u vreme krađe izneli tvrdnju da su slike vredne do sto miliona evra.

Olga Dogaru rekla je istražiteljima da je slike spalila u jednom selu na istoku Rumunije kako bi zaštitila sina koji nije mogao da ih proda. Kasnije je povukla tu izjavu, a u toku je nezavisna istraga koja bi trebalo da utvrdi da li su remek-dela zaista pretvorena u pepeo.

Direktor rumunskog Istorijskog muzeja Ernest Oberlander-Tarnoveanu izjavio je da su ostaci slikarskog platna i boje zaista pronađeni u peći, ali da stručnjaci moraju da utvrde da li pepeo potiče od nestalih slika.

Advokat optuženih Catalin Dancu najavila je žalbu na presudu, dovodeći u pitanje autentičnost nestalih slika.

“Prvo, ne verujemo da su ukradene slike bili originali i, drugo, Muzej bi trebalo da plati osiguranje, jer je preuzeo glup rizik da ih izloži bez odgovarajućeg sistema nadzora”, rekla je ona.

Radu Dogaru (30), koji je priznao da je isplanirao krađu, osuđen je na šest godina zatvora, a njegova majka na dve godine. Ostali učesnici dobili su po oko pet godina zatvora.

Uhapšeni su početkom 2013. godine.

Sedam slika, među kojima su dela Pabla Pikasa, Anrija Matisa i Kloda Monea, odneto je 16. oktobra 2012. u noćnim satima iz roterdamske galerije. Kradljivci su uspeli da pobegnu pre dolaska policije.

Kradljivci su odneli Pikasovu sliku “Tete d'Arlequin” (1971), MatisovuLa Liseuse en Blanc et Jaune” (1919), MoneovuWaterloo Bridge, London” (1901) i “Charing Cross Bridge, London” (1901), zatim “Femme Devant Une Fenetre Ouverte, Dite La Fiancee” (1888) Pola Gogena, “Autoportrait” (oko 1889-91) Mejera de Hana i “Woman With Eyes Closed” (2002) Lusijana Frojda.

Ukradene slike bile su deo izložbe "Avangarda", a pozajmljene su od privatne Triton fondacije, koja predstavlja oko 150 čuvenih umetnika, među kojima su i Pol Sezan, Salvador Dali, Roj Lihtenštajn i Endi Vorhol.

Tužilaštvo smatra da su uništene nakon neuspelog pokušaja prodaje na crnom tržištu.

Roterdamski muzej nije objavio u vreme krađe vrednost tih dela, ali su stručnjaci jedne aukcijske kuće u Parizu procenili da je njihova vrednost između 150 i 200 miliona evra.

Kunsthal muzej je izložbeni prostor bez sopstvene stalne kolekcije, a izložba bila organizovana povodom njegove 20-godišnjice.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.