• Search form

23.12.2012 | 15:20

20 godina Ars Aevi

20 godina Ars Aevi

Ars Aevi, projekat muzeja savremene umetnosti u Sarajevu, obeležio je 20-godišnjicu otvaranjem izložbe “Fluidentiteti” u Umetničkoj galeriji BiH koja je organizovana u saradnji sa Centrom za savremenu umetnost Crne Gore u Podgorici, a obuhvata radove umetnika iz Crne Gore, Rusije, Srbije i Hrvatske, pozvane da doniraju svoja dela za budući sarajevski MSU.

Na poziv crnogorskog istoričara umetnosti Petra Ćukovića, umetničkog direktora Kolekcije Podgorica za Ars Aevi, na izložbi su predstavljeni radovi Grupe Plavi nosevi i Olega Kulika iz Rusije, Dragoljuba Raše Todosijevića iz Srbije, Vlade Marteka iz Hrvatske, te crnogorskih umetnika Ilije Šoškića, Natalije Vujošević, Jelene Tomašević i Milije Pavićevića.

Crna Gora, čije je Ministarstvo kulture podržalo sarajevsku izložbu, time je postala prvi partner projekta Ars Aevi u regionu.

Slična saradnja očekuje se sa Muzejem savremene umetnosti u Beogradu, čija bi kolekcija za Ars Aevi trebalo da bude predstavljena 2013. godine, a 2014. i sa Muzejem u Sent Etjenu.

Projekat Ars Aevi, nastao donacijama poznatih svetskih umetnika, muzeja i fondacija savremene umetnosti za budući MSU u Sarajevu, započeo je obeležavanje jubileja prezentacijom dosadašnjih ostvarenja i planova. Program povodom jubileja obuhvatio je, izmedju ostalog, i susret sa autorima i potpisnicima Deklaracije Ars Aevi koja je 2011. godine, uz proteste, doprinela otvaranju Art Depoa Ars Aevi u Centru Skenderija.

U znak protesta zbog neispunjenih obećanja vlasti u vezi sa izgradnjom sarajevskog MSU, autor koncepcije projekta Ars Aevi i generalni direktor Enver Hadžiomerspahić krajem septembra podneo je bio ostavku, a njeno stupanje na snagu je najavio za kraj godine. Hadžiomerspahić je odložio sada ostavku za šest meseci.

Internacionalna kolekcija Ars Aevi sadrži dela više od 160 svetskih savremenih umetnika, vredna desetak miliona evra, a nastala je kao donacija svetskih savremenih umetnika koji su se odazvali na poziv da izraze solidarnost s građanima Sarajeva za vreme rata 1992-95. Projektu su se pridružili muzeji i centri savremene umetnosti, a prikupljena zbirka stigla je u Sarajevo 1999.

Vlasti su ubrzo obećale lokaciju za MSU, ali je tek 2010. rešen katastarski problem za prepis zemljišta.

Pod pritiskom javnosti, kolekcija Ars Aevi je početkom leta 2012. godine napokon otvorena za javnost u Art Depou u Centru Skenderija. Vlasti su tada ponovile obećanje o izgradnji MSU prema projektu nagrađivanog italijanskog arhitekte Renca Piana (Renzo).

Prema ranijim planovima, sarajevski MSU sa kolekcijom Ars Aevi trebalo bi da bude otvoren 2014. godine. Zgrada je predviđena nedaleko od Zemaljskog i Istorijskog muzeja BiH, ali njena izgradnja još nije započeta.

Piano je nedavno predstavio u Parizu finalnu verziju projekta Muzeja Ars Aevi generalnoj direktorki UNESCO-a Irini Bokovoj, a prema tom novom planu, koji podrazumeva redukovanje prvobitnog, Muzej Ars Aevi imao bi 2.500 kvadratnih metara - umesto 5.000 planiranih. Kasnije bi bio uvećavan, u zavisnosti od finansijskih uslova.

Izložba “Fluidentiteti”, kao završnica svečanog obeležavanja 20-godišnjice Ars Aevi, biće otvorena do 5. januara 2013.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav