• Search form

12.11.2024 | 14:07

20 godina Foruma slovenskih kultura

20 godina Foruma slovenskih kultura

Izložba “20 godina zajedno”, upriličena povodom dve decenije rada Foruma slovenskih kultura (FSK), otvorena je 13. novembra u Narodnoj biblioteci Srbije, a prema navodima ministra kulture Srbije Nikole Selakovića, predstavlja podsetnik na rezultate koje je prethodne dve decenije postigao FSK, ujedinjući i okupljajući slovenske narode i jačajući istovremeno njihovo “prepoznavanje u igrama identiteta i razlika i univerzalnom značaju jezika kulture”.

FSK okuplja 13 zemalja slovenskog govornog pdručja i radi na promociji slovenskih kultura, a prema oceni Selakovića, krug kultura, zemalja i naroda i dalje će rasti i nalaziti nove i savršenije oblike saradnje.

“Izložba pred nama predstavlja podsetnik na rezultate prethodnih 20 godina Foruma slovenskih kultura, na obilje projekata i susreta koji su ujedinili i okupili slovenske narode, jačajući istovremeno njihovo  prepoznavanje u igrama identiteta i razlika i univerzalnom značaju jezika kulture”, rekao je Selaković, saopštilo je Ministarstvo kulture.

Selaković je ukazao da promocija programa FSK, poput edicije Sto slovenskih romana, koja je već prevazišla broj svog naziva, te muzejske nagrade Živa, predstavljaju uspešne primere razmene slovenskih kultura i bliskih veza, koje se već dugi niz godina stvaraju između stručnjaka, umetnika, pisaca, prevodilaca i same publike.

Ministar je, povodom deset godina postojanje nagrade "Živa", namenjene muzejima, najavio inicijativu za uvođenje novčane dimenzije, kao još jednog svedočanstva uvažavanja inovativnosti u zaštiti nasleđa, a ocenio je da će time i sama muzeologija dobiti novo nadahnuće, u stalnom naporu da stvori novu publiku.

“Srbija od samog početka sa nadahnućem i ljubavlju učestvuje u realizaciji ovih projekata i doprinosi njihovom unapređenju”, rekao je Selaković i dodao da, uprkos želji, ipak nije moguće pomenuti sve sjajne projekte i dela koji grade 20 godina saradnje, kao što su ‘Za stolom sa Slovenima’, +Nasleđe u pokretu’“ i brojni drugi”.

Selaković je zahvalio Mihailu Švidkoju, jednom od osnivača FSK na viziji, kao i direktorki FSK Anderji Rihter na neiscrpnoj energiji.
 
Mihailo Švidkoj osvrnuo se na istorijat nastanka FSK, a između ostalog, rekao je da je slovenski svet pun protivrečnosti i suprotnosti, ali da sa ove druge strane poseduje i jedinstvo. On je dodao da se slovenski jezici razlikuju, ali Sloveni razumeju melodiju i melodiku govora, emocionalnu obojenost i na taj način razumeju jedni druge.

Direktorka FSK Andreja Rihter je rekla da je tokom 20 godina Forum realizovao mnoge projekte, od publikacija i izložbi do međunarodnih konferencija”, čime je zajedničkim trudom unaprežena kulturna razmena i osnažene veze između naroda.

“Ponosni smo na sve naše projekte i saradnike ali u ovoj godini posebno ističemo i simbolično objavljivanje 100. slovenskog romana edicije 100 slovenskih romana, i to baš na srpskom jeziku”, rekla je Rihter i dodala da je ova edicija okupila 108 pisaca i spisateljica, 59 prevodilaca, 7 izdavača.

Ona je navela da je nagrada ŽIVA ove godine dodeljena 10. put, kao i da je povezala 210 muzeja iz slovenskih zemalja, te da ona nije samo nastojanje da se prizna kulturno nasleđe slovenskih zemalja, već ima za cilj unapređenje kulturnog nasleđa i muzejskih praksi u regionu.

„Izložbom 20 godina zajedno koju danas otvaramo, ne samo da slavimo našu prošlost, već šaljemo poruku o jedinstvu, o ljubavi prema kulturi, umetnosti i tradiciji koja nas povezuje“, poručila je Andreja Rihter

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r