• Search form

05.04.2019 | 17:14

24. Modul memorije

24. Modul memorije

Modul memorije, kulturološki program nastao u okviru Internacionalnog teatarskog festivala MESS u Sarajevu po završetku rata u BiH 90-ih, posvećen je u 24. izdanju umetnosti nastaloj u periodu opsade Sarajeva.

“Kroz različite forme, kroz izložbe, teatarske predstave i filmove, podsetićemo se perioda koji je, uprkos teškim vremenima, po mnogima zlatno doba sarajevske umetnosti”, najavio je umetnički direktor Modula memorije i direktor MESS-a Nihad Kreševljaković na konferenciji za novinare, predstavljajući program 24. Modula memorije koji će biti održan od 6. aprila do 9. maja.

Program 24. Modula memorije, kroz intenzivno bavljenje teatrom, ujedno je i najava naredne godine, kada MESS obeležava 60 godina, a sam Modul memorije četvrt veka postojanja. “Kroz tih 60 godina gradila se slika Sarajeva, ali i Bosne i Hercegovine kao teatarskog centra, te grada koji neguje i duboko veruje u teatar”, izjavio je Kreševljaković, koji veruje u važnost bavljenja prošlošću kroz različite vidove umjetnosti, jer ona “često podseća ko smo i šta sve uistinu možemo uz jaku volju”.

Program 24. Modula memorije obuhvata gotovo 20 događaja, a počinje 6. aprila promocijom Monografije Hajrudina Krvavca, u izdanju Udruženja reditelja i rediteljki BiH, te projekcijom njegovog legendarnog filma “Valter brani Sarajevo” u bioskopu Meeting Point.

Zvanično i svečano otvaranje Modula memorije biće održano 8. aprila u Vijećnici, u saradnji sa gradskim vlastima, a tom prilikom biće dodeljena Nagrada za doprinos očuvanju kulture sećanja jednom od najznačajnijih fotografa u BiH Milomiru Kovačeviću Strašnom, kome je posvećen i poseban program. U muzičkom performansu učestvovaće do sada najveći gradski hor sa 900 dece iz osnovnih škola u Sarajevu, pod dirigentskom palicom profesora Mehmeda Bajraktarevića.

Ovogodišnja filmska premijera, koju Modul memorije organizuje četvrtu godinu zaredom, odnosi se na film “Don't cry for me - Susan Sontag u SarajevuNihada Kreševljakovića koji se bavi dolaskom i radom Suzan Zontag u Sarajevu, dok je režirala predstavu “Čekajući Godoa” u Pozorištu mladih. U filmu se pojavljuje 12 aktera i akterki, umetnika, koji su učestvovali u stvaranju te predstave i njena su pokretačka snaga.

Modul memorije obuhvata i izložbu fotografa Paula LoweaČekajući Godoa: Susan Sontag u Sarajevu”, u saradnji sa Muzejem književnosti i pozorišne umetnosti BiH.

Najavljena je i posebna projekcija filma “Scream for me Sarajevo”, koji je prikazivan u bioskopima, ali će ovom prilikom biti prisutan i Alex Elena, bubnjar Brusa Dikinsona, koji je 1994. imao koncert u Sarajevu. Elena će se predstaviti i izložbom fotografija “Moving forward” koja će biti otvorena 20. aprila u Umetničkoj galeriji, uz muzički performans.

Izložba “Teatar pod opsadom”, nastala u koprodukciji sa Narodnim pozorištem u Sarajevu, biće otvorena 25. aprila, a tom prilikom publika će imati prvi put priliku da vidi celovitu i kompletiranu teatrografiju ratnih premijera, uz arhivske materijale o tim predstavama. Pored predstave “Kavkaski krug kredomPaola Mađelija, te predstave “Nigdje nikog nemam Albana Ukaja, Scena MESS imaće i 26. aprila u Tuzli premijeru predstave “Tvoj sin Huckleberry Finn”, nastale u koprodukciji sa Narodnim pozorištem u Tuzli, u režiji mladog Alena Šimića.

Program Modula memorije i ove godine je multimedijalan, pa je, između ostalog, najavljen i poseban TV program, realizovan u saradnji sa TV1, na kojoj će biti prikazani filmovi stranih, ali i domaćih produkcija na temu rata u BiH. Kao zaključak tom programu, najavljena je emisija koju će na TV1 moderirati Nihad Kreševljaković, uz učešće ljudi koji su učestovali u stvaranju prikazanih filmova. Takođe, na BHT1 biće prikazan film “Balet u Sarajevu” rediteljke Nadže Pušilo, koprodukcija sa Udruženjem umetnika Bellarte, koji tematizuje balet kao često zapostavljenu umetnost, a dotiče se i baleta u periodu opsade Sarajeva.

Kao i svake godine, i ove godine, Modul Memorije organizuje programe i van Sarajeva, pa će tako u Konjicu biti predstavljena knjiga “Znaš li Nunu Montiljo?” autora Edina Krehića, a najavljena je i predstava “Nigdje nikog nemam” reditelja Albana Ukaja.

Ove godine je odštampana i jedna knjiga u okviru Modula memorije - drama “Biće, biće…” To je tekst prema kojem je nastala jedna od kultnih predratnih sarajevskih predstava. Trebalo je da bude odštampana još početkom 90-ih, ali zbog rata je tek sada dočekala svoj red.

Modul memorije bavi se već 24 godine očuvanjem kulture sećanja, poručujući da se stvari iz prošlosti ne smeju zaboraviti, ali da se iz njih mora učiti, jer se jedino na taj način neće ponoviti.

Ulaz na sve programe Modula memorije, osim na repertoarske predstave, besplatan je.

Program 24. Modula memorije sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Alex Elena (detalj)

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav