• Search form

26.02.2020 | 14:31

25 legendi Centra za kulturnu dekontaminaciju

25 legendi Centra za kulturnu dekontaminaciju

Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu, jedna od ključnih tačaka umetničkog i intelektualnog otpora civilnog društva mnogim pojavama koje su obeležile protekle burne decenije u Srbiji i regionu, obeležava 25 godina postojanja izložbom razvijanom kroz javni poziv javnosti da predloži predmete u vezi sa istorijom tog centra.

Izložba “O stvarima: 25 legendi Centra za kulturnu dekontaminaciju”, koja će biti otvorena 29. februara u podne, ujedno označava i početak projekta “Raznorodnost u kulturi i aktivizmu”.

Izložba je razvijena tokom proteklih meseci kroz otvoren poziv javnosti da predloži predmete u vezi sa istorijom CZKD-a. Postavka obuhvata 25, izloženih uz priče o njima, koji pokreću kolektivni napor ka reaktivaciji sećanja CZKD-a, kao resursa civilnog društva i nezavisne kulture na području bivše Jugoslavije.

Osim građana koji su se odazvali na poziv da predlože predmete iz istorije CZKD-a, izložba je realizovana od početka ove godine u saradnji tima CZKD-a sa brojnim kolektivima, autorima, umetnicima i aktivistima. Tokom priprema, sastanci i okupljanja su omogućili razvoj ideja i izloženih predmeta, ali i približili čitav proces široj javnosti uz pozorišnu predstavu “Autentična tumačenja”: ’68 – 25 godina CZKD, u režiji Ane Miljanić, koja je svojevrsni omaž Borki Pavićević (1947-2019), osnivačici i direktorki CZKD-a.

Autentična tumačenja”: ’68 - 25 godina CZKD, činovi prepričavanja

Kako navodi arheolog Staša Babić u katalogu izložbe “O stvarima: 25 legendi CZKD-a”, posmatrajući prošlost kroz stvari, može nam se dogoditi da ugledamo neki njen zatureni komadić, bez kojeg bi priča bila sasvim drugačija. Možemo se iz sasvim drugačijeg ugla susresti sa događajima kojima smo prisutvovali i ugledati učesnike koje smo prevideli ili podrazumevali.

“CZKD nam prikazuje svojih prvih dvadeset pet godina kroz dvadeset pet stvari koje su učestvovale u događajima, omogućile ih, menjale, popravljale, kvarile, jogunile se ili sarađivale sa ljudima, čineći mrežu delanja i značenja. Slobodni smo da ove stvari vidimo, doživimo i uključimo ih u svoje mreže. Neke će se niti tih mreža presecati, neke će teći uporedo, a neke će ići u sasvim novim pravcima”, navodi Babić.

Izložba označava početak projekta “Raznorodnost u kulturi i aktivizmu” koji je podržan od EU/IPA – Civil Society Facility. U periodu od dve godine (2020/2021) projekat će koristiti oblike kulture kao način da se proširi javni prostor u kojem organizacije civilnog društva i građani mogu slobodno da učestvuju u javnom diskursu, zagovaranju, izgradnji zajednice, i odlučivanju o temama vezanim za demokratizaciju u Srbiji, odnose u regionu i integraciju u Evropsku uniju.

CZKD tim čine: Adam Ranđelović, Aleksandra Sekulić, Ana Ćosić, Ana Isaković, Ana Miljanić, Barbara Davis, Betim Nevzati, Danica Stojanović, Dragan Škorić, Lola Joksimović, Ljubica Slavković, Luna Đorđević, Nikola Cakić i Slavica Vučetić. Za dizajn izložbe zadužena je Metaklinika.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r