• Search form

25.11.2010 | 17:06

26 miliona minuta kasnije

Zagrebački Muzej savremene umetnosti gostuje u Umetničkoj galeriji u Mariboru (UMG) izborom radova učesnika pokreta “Nove tendencije”, koji je osnovan u Zagrebu 1961. godine, u vreme prve konferencije Nesvrstanih u Beogradu, a označio je otvaranje nekadašnjeg jugoslovenskog prostora prema svetu.

26 miliona minuta kasnije

Zagrebački Muzej savremene umetnosti gostuje u Umetničkoj galeriji u Mariboru (UMG) izborom radova učesnika pokreta “Nove tendencije”, koji je osnovan u Zagrebu 1961. godine, u vreme prve konferencije Nesvrstanih u Beogradu, a označio je otvaranje nekadašnjeg jugoslovenskog prostora prema svetu.

MSU Zagreb će 2011. proslaviti 50-godišnjicu osnivanja “Novih tendencija”, a taj pokret predstavio je proteklih nekoliko godina i u Muzeju konkretne umetnosti u Ingolštadtu (2006), u Leopold-Hoesch Museumu u Direnu (2007), u Neue Galerie u Gracu (2007) i u Centru za umetnost i medije (ZKM) u Karlsrueu (2008).

Na inicijativu Galerije savremene umetnosti u Zagrebu, 1961. godine, mladi evropski i američki umetnici i teoretičari umetnosti najavili su promene. Verovali su u novu sliku sveta, napretka, inovacije, eksperimenta i aktivizma, istovremeno kritikujući društvo i njegove dominantne strukture.

Termin “Nove tendencije” najpre je označavao delovanje neformalne i nezavisne grupe umetnika i pojedinaca, a posle je rabljen za organizovani međunarodni evropski pokret u okviru kojeg su egzistirali različiti smerovi u umetnosti: vizuelna, kinetička, optička, računalrska, geštaltska umetnost, neokonstruktivizam i neokonkretizam.

Četvrta (1968) i peta (1973) izložba pokreta bile su posvećene kompjuterskoj umetnosti i jedne od prvih takvih manifestacija u svetu, a praćene su okruglim stolovima i objavljenim publikacijama.

MSU Zagreb poseduje značajnu zbirku izbora dela umetnika hrvatske, evropske i svetske umjetnosti druge polovine 20. veka (Marc Adrien, Vojin Bakid, Vladimir Bonačid, Dieter Hacker, Julio Le Parc, Koloman Novak, John Baldessari, OHO, Victor Vašarely i mnogi drugi), koji su izlagali na pet zagrebačkih izložbi, te izložbama u Veneciji , Leverkuzenu i Parizu koje su organizovali sami umetnici.

Od slovenačkih umetnika koji su učestvovali na tim manifestacijama bili su grupa OHO i Edvard Zajec.

Izložbom u Umetnosnoj galeriji Maribor slovenačka javnost prvi put ima priliku da vidi dela učesnika manifestacija “Novih tendencija” iz fundusa MSU Zagreb.

Koncept slovenačke izložbe, čija je kustoskinja Petja Grafenauer, okrenut je promeni koja se dogodila u shvatanju pojma umetničkog dela od slike do objekta, isprva statična, zatim pokretna i na kraju digitalna promena.

U skladu sa svetskim razvojem umetnosti, usledila je promena od objekta ka konceptu - ideji, koja je proizašla iz potpunog odmaka od materijalnosti predmeta. Taj koncept se povezuje s pojavom kompjuterske i konceptualne umetnosti.

Izložba u UGM-u, osim umetničkih đela i arhivskog materijala iz MSU Zagreb, nudi posetiocima i pogled na društveni aspekt pokreta “Novih tendencija”, odnosno pogled u prošlost toliko značajnu za budućnost lokalne i evropske umetnosti.

Dela za izložbu odabrala je istoričarka umetnosti Petja Grafenauer uz stručnu pomoć zagrebačkih kustoskinja, a postavku izložbe osmislila je Vasja Cenčić.

Izložba je nastala na temelju saradnje sa 16. međunarodnim festivalom računarske umetnosti (MFRU 2010), Zavodom uho; oko: Zavod za umetnost i tehnologijo Maribor u MKC Maribor, te MSU Zagreb.

Izložba je otvorena do 13. februara 2011.

Sajt UMG je www.ugm.si

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav