• Search form

05.08.2020 | 14:14

26. Sarajevo Film Festival ipak samo onlajn

26. Sarajevo Film Festival ipak samo onlajn

Sarajevo film festival (SFF) ipak će biti održan isključivo u onlajn formatu – zbog alarmantne epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo, saopštili su 5. avgusta organizatori 26. SFF-a.

Odluka o održavanju 26. SFF-a u potpunosti u onlajn formatu od 14. do 21. avgusta doneta je na osnovu preporuka i informacija Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo i Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva. One uključuju i “preporuke stanovništvu na području Federacije BiH da zbog COVID-19 epidemiološke situacije koja se pogoršava izbegavaju javna okupljanja i ograniče svoje kretanje”.

SFF “na ovaj način potvrđuje odgovornost i obavezu prema zajednici u kojoj deluje”, saopštili su organizatori, koji su ranije bili najavili program u izmenjenom formatu, prilagođenom pogoršanju epideomiološke situacije.
 
Gledaoci iz cele Bosne i Hercegovine i regiona imaće priliku da na platformi ondemand.sff.ba gledaju programe 26. SFF-a. Putem te platforme gledaocima će biti omogućen pristup i pratećim programima, kao što su predavanja i razgovori sa autorima. Ranije je bilo planirano da onlajn pristup bude omogućen građanima BiH koji bi radije da gledaju filmove od kuće.

Planirana redukcija broja gledalaca u najvećem festivalskom bioskopu na otvorenom, foto: SFF (promo)

Kako je ranije najavljeno, 26. SFF-a biće otvoren svetskom premijerom filma “Koncentriši se, baba” Pjera Žalice, a takođe će biti na platformi ondemand.sff.ba.

Radnja filma događa se u aprilu 1992. godine, kada se brojna porodica, razbacana po celoj Jugoslaviji, okuplja u Sarajevu oko odra stare majke, koju igra Mira Banjac. Baba nije dobro, ali se prognoza porodičnog lekara da je njena smrt pitanje minuta, pretvara u sate, pa onda dane. Počinju spletke, prevare i trvenja oko nasledstva koje će ostati iza starice, a naročito oko velike porodične kuće u Sarajevu. Baba i poslednim uzdasima svojski učestvuje u tome, a možda je upravo to i održava u životu. Intrige i spletkarenje na štetu jedne od sestara ovoj porodici su važnije od jasnih, zastrašujućih znakova nadolazeće kataklizme. Kada je, na kraju, prevara otkrivena, već je kasno...

Osim Mire Banjac, uloge u tom filmu ostvarili su glumci iz cele regije: Jasna Žalica, Emir Hadžihafizbegović, Alma Prica, Jadranka Đokić, Vedrana Božinović, Admir Glamočak, Dženita Imamović, Bane Popović, Izudin Bajrović, Dino Sarija...

Takmičarski programi 26. SFF-a nude ukupno 49 igranih, dokumentarnih, kratkih i studentskih filmaova, od kojih će čak 29 filmova imati svetske premijere. Selekcioni tim 26. SFF-a odabrao je filmove autora iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, kao i iz Albanije, Jermenije, Austrije, Azerbejdžana, Bugarske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Malte, Moldavije, Rumunije i Turske, a najbolje igrane ocenjivaće žiri kojim predsedava reditelj i scenarista Michel Hazanavicius, dok su članovi umetnički direktor Berlinala Carlo Chatrian, glumica Jadranka Đokić, reditelj Srdan Golubović i rukovoditeljka Industry odseka i edukacije Morelia Film Festivala Andrea Stavenhagen.

Selektorka Takmičarskog programa igranog filma Elma Tataragić uvrstila je osam ostvarenja u selekciju, od kojih ce svetske premijere imati “Galaksija Andromeda” rediteljke More Raçe, koprodukcija Kosova, Španije, Italije i Severne Makedonije, “Mauzer” Fatiha Özcana iz Turske, “Otto Barbarin” Ruxandre Ghițescu iz Rumunije, nastao u koprodukciji sa Belgijom, te “Unutrašnje ostrvo” Rua Hasanova iz Azerbejdžana, u koprodukciji sa Francuskom. Za Srce Sarajeva takmičiće se i film “Svi ti lijepi mali konji” Michalisa Konstantatosa iz Grčke, nastao u koprodukciji sa Belgijom i Nemačkom, te “Egzil” Visara Morine, koprodukcija Nemačke, Belgije i Kosova, grčko-francuski “Kopač” Georgisa Grigorakisa, te film “Mare” Andree Štake, švajcarsko-hrvatska koprodukcija, a svi će imati regionalne premijere.

Filmovi u toj selekciji takmiče se za Srce Sarajeva za najbolji igrani film, vredno 16.000 evra, te za nagradu za najboljeg reditelja/ku, koja iznosi 10.000 evra, kao i za Srce Sarajeva za najboljeg glumca, odnosno glumicu, vredno po 2.500 evra.

Selektorka Takmičarskog programa dokumentarnog filma Rada Šešić odabrala je 16 filmova, od kojih će osam imati svetsku, dva međunarodnu, jedan evropsku, a četiri regionalnu premijeru.

U trci za Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film, vredno 3.000 evra, kao i nagradu za ljudska prava (takođe 3.000 evra) i Specijalnu nagradu žirija, vrednu 2.500 evra, našli su se rumunski film “Holy Father” (Andrei Dăscălescu), hrvatski “Jedna od nas” (Đuro Gavran), crnogorski “Mir naše gospe” (Vladimir Perović) i “Zavjera” (Šemsudin Radončić), bosanskohercegovački “Nek je što šarenije” (Ado Hasanović), koprodukcija Belgije i BiH “Nenad” (Mladen Bundalo), srpski “U slavu ljubavi” (Tamara Drakulić) i koprodukcija Srbije i SAD “Zaceli me” (Danijela Stajnfeld), koji će imati svetske premijere.

Rumunski dokumentarac “Kuća lutaka” Tudora Platona i grčki “The Fourth Character” Katerine Patroni imaće međunarodne premijere, a evropsku mađarski “Priča mojih majki”, koji potpisuju Asia Dér i Sári Haragonics.

Regionalnu premijeru imaće film “Izbor za Miss” turskog reditelja Eytana Ipekera, nastao u koprodukciji sa Francuskom, Izraelom i Nemačkom, kao i “Merry Christmas, Yiwu” Mladena Kovačevića, koprodukcija Švedske, Srbije, Nemačke, Francuske, Belgije i Katara, mađarski “Povratak u Epipo” rediteljke Judit Oláh, te “Wood” Monice Lăzurean-Gorgan, Michaele Kirst i Ebbe Sinzinger, koprodukcija Rumunije, Kine, Rusije, Austrije, SAD, Perua i Nemačke.Domaću premijeru imaće “Moj dom” Radua Ciorniciuca iz Rumunije, nastao u koprodukciji sa Nemačkom i Finskom.

Kratke filmove u konkurenciji je, kao i prethodnih godina, odabrala Elma Tataragić, a reč je o deset naslova, od kojih će čak sedam imati svetsku, jedan međunarodnu, a dva regionalnu premijeru.

Među filmovima u konkurenciji za Srce Sarajeva u toj kategoriji, koje je vredno 2.500 evra i obezbeđuje kvalifikaciju za prijavu za Oskara, našli su se “Antiotpad” Tina Žanića iz Hrvatske, bugarski “Ljuske od jaja” Slave Doytcheve, rumunski “Nevidljivi” 4inaroom, grčki “Njenim stopama” Anastasie Kratidi, jermenski “Preokret” Ovsanne Shekoyan, azerbejdžanski “Venčanje” Teymura Gambarova, te slovenačko-austrijski “Zbogom, Vesna” Sare Kern, a svi će imati svetske premijere. Međunarodnu premijeru imaće hrvatsko-srpska koprodukcija “Mikrokaseta – Najmanja kaseta koju sam ikada video” Igora Bezinovića i Ivane Pipal, a regionalne “Bojno bolje”, austrijsko-nemačka koprodukcija u režiji Jannisa Lenza, te turski “Mamaville” Irmaka Karasua.

Filmovi u Takmičarskom programu kratkog filma u konkurenciji su i za nominaciju za Evropsku filmsku nagradu.

Selektorka Takmičarskog programa studentskog filma Asja Krsmanović odabrala je 15 naslova, od kojih će deset imati svetsku, tri međunarodnu, a dva regionalnu premijeru.

Za Srce Sarajeva, vredno hiljadu evra, takmiče se hrvatski filmovi “Angina Pectoris” Filipa Mojzeša i “Bez lica” Davida Lušičića, mađarski “Anja” (Benő Baranyi), grčki “Lotova žena” Panagiotisa Stergiana, “Porodični odmor” Katarine Koljević iz Srbije, “Velika dostignuća” Nikole Vučinića iz Crne Gore, te “B4” Alena Šimića, “Korijeni” Stefana Tomića, “Moj tata, klovn” Sare Ristić i “Sužanj” Igora Đurića iz Bosne i Hercegovine. Uz te filmove, koji će imati svetske premijere, u konkurenciji su i rumunski “Crvena nit” Alexandre Fuscaș, “Ribe poput nas” Raphaele Schmid iz Austrije,”Velika istanbulska depresija” Zeynepa Dilan Sürena iz Turske, “Presuda u slučaju K” Özgüra Anila iz Austrije, te mađarski “Zbogom, mala ulice!” Éve Darabos.

Organizatori 26. SFF-a zahvalili su svim autorima, gostima, sponzorima i publici na podršci kontinuitetu u uslovima pandemije. Posebno hvala uputili su svima koji su bili angažovani na organizovanju 26. SFF-a uprkos složenoj situaciji povodom pandemije korona virusa.

Prošle godine, na 25. SFF-u, film “Take me somewhere nice” rediteljke Ene Sendijarević, koprodukcija BiH i Holandije, proglašen je najboljim igranim filmom, a žiri na čelu sa švedskim rediteljem Rubenom Estlundom (Östlund), dodelio je Srce Sarajeva za najboljeg reditelja Eminu Alperu iz Turske za “Priču o tri sestre”. Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film dodeljeno je ostvarenju “Kad su rasle japanske jabuke” azerbejdžanskog reditelja Hilala Bajdarova, a najboljim kratkim proglašen je “Poslednja slika o ocu” Stefana Đorđevića iz Srbije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav