39. INFANT
Međunarodni festival alternativnog i novog teatra - INFANT predstavlja od 25. juna do 3. jula, uprkos krizi, 17 predstava u selekciji Deneša Debreija, uz nekoliko instalacija, performansa i tri radionice.
Selektor Debrei izdvojio je iz ponude 39. INFANT-a bugarsku predstavu “ASA - Average Speed of Answer” grupe Derida Dance Company koja progovara o problemu pronalaska intuicije savremenog čoveka u eri informacionog društva, postavljajući pitanje kako savremen čovek artikuliše brda informacija koje dnevno apsorbuje. Debrei je istakao i mađarsku predstavu “Basse Dance” trupe Hodworks koja se sastoji od programa plesova koje karakterišu strogi pokreti i strog raspored muzike.
Mađarska koreografkinja Adrijen Hod, poznata po radikalnom pristupu eksperimentalnoj muzici, prostoru i pokretima, istražila je u predstavi “Basse Dance” mnoštvo načina na koje se telo može kretati na sceni.
Među atrakcijama programa 39. INFANT-a je i predstava bez reči “Pookh and Prakh” ruske trupe Akhe, koja prikazuje silovit konflikt usamljenog muškarca i usamljene žene, te monodrama “Mandićmašina” u kojoj jedan glumac igra 37 uloga, a izvodi je Via Negativa iz Slovenije.
Iz Slovenije učestvuje i Slovensko mladinsko gledališče predstavom “Re-/de-/konstrukcija: Klasni neprijatelj”. Hrvatski reditelj Borut Šeparović, osnivač i umetnički direktor pozorišne grupe Montažstroj u Zagrebu, režira prvi put u Sloveniji i zajedno sa glumcima Markom Mlačnikom i Željkom Hrsom, koji su igrali u “Klasnom neprijatelju” Vita Taufera pre 30 godina u istoj pozorišnoj kući, istražuje intelektualni i simbolički potencijal drame Najdžela Vilijamsa. U fokusu njihove pažnje je posebno deo koji se odnosi na fenomen nasilja.
Nekoliko predstava u glavnom programu je iz Srbije, uključujući “Božanstvenu komediju”, koprodukciju Bitef teatra iz Beograda i budvanskog festivala “Grad teatar”, u koreografiji Edvarda Kluga. Takođe, učestvuje i Centar za umetnost pokreta Perpetuum predstavom “Zen - ni reč ni ćutnja”, inspirisanom pričom “Deset slika čuvanja vola” kao najpoznatijim opisom ostvarenja i puta zena. Iz Srbije učestvuje i Ansambl Miraž predstavom “Parče zemlje između reke i stenja” koja je nastala u saradnji sa Specchi e Memorie iz Milana, a inspirisana je sudarom tema prolaznosti i lepote. Nastupiće i ERGstatus plesni teatar predstavom “Psi” koja govori o različitim vrstama nasilja koje postaje dominantno u ljudskoj komunikaciji.
Među predstavama u glavnom programu je i drama “Irački duhovi” Mokalada Rasema, iračkog pozorišnog reditelja i glumca, koji poslednjih godina živi i radi u Belgiji. Drama “Irački duhovi” govori o uticaju rata na Rasemovu generaciju, a postigla je veliki internacionalni uspeh.
Učestvuje i Teatar Y iz SAD predstavom “Julija: Dijalog o ljubavi” Andraša Viškija, rumunskog autora u okviru mađarske nacionalne zajednice.
Najavljen je i performans “World Walk - Čudna petlja-test” Braće Ivanič, koji će deo petogodišnjeg zajedničkog života podeliti sa publikom preko Skajpa.
Nacionalni koreografski centar Orleana, čiji je direktor proslavljeni Jožef Nađ, učestvuje predstavom “Vrane” u kojoj Nađ i Akoš Selevenji, na duvačkim i udaračkim instrumentima, nastavljaju svoj dijalog, okrećući se “prirodi vlastitih religija stečenih po rođenju”. U cilju produbljenja istraživanja, na delu je improvizacija u svom najpotpunijem izrazu, koja od obojice ujedno zahteva otvorenost prema drugome, prema drugosti, ali i sadašnjem trenutku.
Iz Francuske učestvuje i Teater delakt predstavom “Stoj! Ko ide?”, koja predstavlja pokušaj da se podeli iskustvo zajedništva i nade za usponom novog jutra za čovečanstvo. Kada je predstava nastajala, 2010. godine, njeni tvorci još nisu znali da će ljudi od Kaira do Madrida preuzeti sudbinu u vlastite ruke. Teater delakt je prvi put učestvovao na INFANT-u još tokom pobunjeničke 1968. godine, a od početka je bio jasno opredeljen za raskid sa konsenzusom pozorišta svog vremena. Pronalazivši inspiraciju u metodima Grotovskog i Barbe, slušajući političke pozicije Living teatra, Teatar delakt danas je trupa koju odlikuju sopstveni teatarski pristup i izraz.
Publika INFANT-a ima priliku da vidi još dve francuske predstave - “Ribar” Teatra Luten i “Trenuci odsutnosti” Kompanije S. Loj.
“Ribar” je predstava bez reči koja podseća na neme filmove Bastera Kitona ili Čarlija Čaplina i igrane filmove Žaka Tatija, a nastala je iz bojā, ritma, prepoznatljivih zvukova, tišine i poezije.
Komad “Trenuci odsutnosti” koreografkinje Sesil Lojer inspirisan je opusom filmskog stvaraoca Žana Estaša, koji se vezuje za novi talas. Lojer je posebno fokusirana na jedan aspekt njegovog filmskog stila: konstantni rad na onome “između” - prostoru između realnosti i predstave, dokumentarnog i fiktivnog, stvarnog vremena i filmskog vremena.
Festivalski program obuhvata, između ostalog, i radionicu Katarine Sajfert, koja istražuje pokret i pozorište, te britanskog muzičara i improvizatora Fila Mintona, koji okuplja zainteresovane za pevanje i eksperimentisanje glasom.
Članovi žirija su reditelj i pisac Milan Belegišanin, dramska spisateljica i dramaturškinja Milica Konstantinović, te izvođač, koreograf, reditelj i pedagog Miloš Sofrenović, koji se specijalizovao u domenu solo plesne forme inspirisane nemačkim tanc-teatrom i japanskim buto plesom, a ostvario je mnogobrojne međunarodne umetničke saradnje.
Na 39. INFANT-u biće dodeljena nagrada na graničnom području pozorišta i ostalih umetnosti ili stvaralaštva u najširem smislu, zatim nagrada za najoriginalnije istraživanje jednog od segmenata pozorišnog jezika, te nagrada za najuspešniji eksperiment ili predstavu u celini.
INFANT je, prema rečima izvršnog producenta Simona Grahovca, organizovan tako da, uprkos krizi i ograničenim sredstvima, ponudi interesantan, privlačan i pre svega kvalitetan program, dostojan festivala.
Podršku je i ove godine pružila OTP banka.
Pojedinačne ulaznice koštaju 300 dinara.
Sajt INFANT-a je http://infant.eunet.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*U PRILOGU: Predstave i program 39. INFANT-a
(SEEcult.org)