• Search form

30.11.2012 | 21:23

4. BeFem - Odnosi moći

4. BeFem - Odnosi moći

Festival feminističke kulture i akcije BeFem predstavlja 1. i 2. decembra u Kulturnom centru Grad u Beogradu niz diskusija, predavanja, prezentacija, filmskih projekcija i radionica, usmerenih na pitanje odnosa moći - onih koji se uspostavljaju i na različite načine legitimišu, ali pre svega onih koji proizvode i stvaraju otpor i kontra-diskurse dominantnim, hegemonskim i patrijarhalnim strukturama.

Da li postoji i kakva je to “moć” koja ne isključuje i marginalizuje druge, a omogućava da odlučujemo o vlastitim telima, i da volimo one koje biramo? U čemu se sastoji slobodna politička akcija i misao, i šta znači “moć” nad reprezentacijom u javnom i medijskom diskursu? To su neka od pitanja na koja će četvrti BeFem pokušati da odgovori raznovrsnim programom

Ovogodišnji BeFem nastao je kroz različita strateška feministička savezništva - lokalna, regionalna i internacionalna, u kojima se susreću mnogostuki feministički identiteti - teorijski, aktivistički, umetnički.

BeFem počinje razgovorom na temu “Novi entuzijazam: Uradi sama” - pričom o pojedinkama ili grupama žena koje su inovatorke u svojima zajednicama, koje nisu uvek bile otvorene i spremne za njih. Među učesnicama su najavljene Bitte Andersson (režiserka i komičarka), Danijela Dugandžić Živanović (Crvena), Tajana Josimović (Le Zbor) i TKV (street art umetnica), a moderatorka je Ivana Smiljanić.

Biće prikazan švedski feministički filmski projekat "Doris film", čija je svrha da proizvede diskusiju na predavanjima o medijima na fakultetima i u filmskoj industriji, kao i da predoči svoju vizualnu kontribuciju javnoj debati. U razgovoru o tome kako film može da promeni svet učestvovaće Lisa Linden, koja radi na pitanju rodne ravnopravnosti, i filmska producentkinja Annika Hellström, koja je započela "Doris film".

Biće predstavljena i Malmo feministička mreža (Malmo Feminist Network – MFN), zainteresovana za saradnju sa grupama u Srbiji i regionu, a režiserka Bitte Andersson održaće prezentaciju o švedskom lezbejskom, niskobudžetnom akcionom filmu koji je u nastanku.

Poseban razgovor biće održan o Paradi ponosa, kao pitanju koje je mnogo složenije od pukog svođenja na slovo zakona, a biće održano i predavanje Sofije Hultin o umetnosti i aktivizmu kao sredstvima kojima se mogu graditi moguće budućnosti.

Žene iza i ispred kamera u horor filmu: kao glumice, rediteljke i publika, tema je intervjua koji će sa Jovanom Dimitrijević, jednom od retkih rediteljki u horor žanru, napraviti Dragana Matović, ljubiteljka horora.

U okviru BeFema će biti otvorena i izložba “Act women - art club taboo women” povodom deset godina rada feminističke umetničko-aktivističke grupe ACT Women i desetogodišnjice izvođenja angažovanih uličnih performansa u gradovima Srbije u okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama". Izložba predstavlja dokument njihove umetnosti, aktivizma i angažmana, a autorka je Biliana Rakočević Bibi. Zaslužne za fotografije sa početka njihovog rada su Marija Vidić i Ana Panić.

BeFem predstavlja i interaktivnu švedsku feštu sa uveliko izreklamiranim akcionim mjuziklom “Dyke Hard”, performansima Sofije Hultin, glavnom brejkdens devojkom švedske Mel i LGBT-rep ekspertkinjom DJ Boyfriendom, koja obećava magiju i iznenađenja na plesnom podijumu.

Drugi dan BeFema počinje radionicom “Kritika radikalnog feminizma: Patrijarhat u našem tanjiru” koju će voditi radikalne feministkinje Ana Zorbić i Vera Kurtić, a potom će glavna urednica časopisa i sajta “Kosovo 2.0” Hana Marku pričati o pokrivanju tema pola i roda preko svog bloga i dati uvid u novi broj.

Tokom jednodnevnog laboratorija, kolektiv Red Min(e)d će predstaviti Living Archive edicije održane u Zagrebu, Ljubljani, Sarajevu i Beču i pokrenuti javnu diskusiju o odnosu emancipacijskih politika feminizma i savremene umetnosti u postjugoslovenskom vremenu i prostoru kao mestu prelamanja i spajanja društvenih procesa i svakodnevnih praksi kroz koje, o prošlom i sadašnjem, mislimo iz perspektive mogućih budućnosti.

Biće reči i o lezbejskoj književnosti sa prostora bivše Jugoslavije, uz učešće Jasne Žmak, Vesne Lemaić, Olge Dimitrijević i Dragoslave Barzut kao moderatorke, te o ženskom otporu protiv fašizma.

U okviru filmskog programa biće prikazan kratki film “Next Door LettersSasche Fülscher, te nagrađivani dokumentarac Dane Budisavljević iz Hrvatske “Nije ti život pjesma Havaja”, uz razgovor sa autorkom koja je bila i gošća nedavne Slobodne zone.

Za završnicu je najavljena predstava “Pičke u kurcu” (Bitter Bitch), pozorišni projekat inspirisan istoimenom knjigom švedske spisateljice Marije Sveland, u kojem se grupa autorki i autor upoznaju sa šarenim i bleskastim svetom ograničenja scenskih konvencija (podeljenost “jezika” izvođačkih umetnosti, dramaturgija znakovne prenatrpanosti / “praznog prostora” i dosade...) i pitoresknim i veselim konvencijama klasnog partijarhalnog društva u kojem žive.

Autorke su Nina Marković Matthis, Ana Dubljević, Bojana Lazić, Dalija Aćin i Milan Marković Matthis.

BeFem se završava koncertom Le Zbora, prvog mešovitog ženskog i lezbejsko-feminističkog hora iz Zagreba, koji će održati beogradsku promociju prvog albuma "Hrvatske budnice" u izdanju Dirty Old Records (2012) kojim zaokružuje šest godina delovanja hora.

BeFem promoviše politike feminizma i izgradnju autonomnih feminističkih prostora, a nastao je kao potvrda kontinuiteta feminističkog delovanja na ovim prostorima, ali istovremeno i kao pokretač novih polja akcije kroz dijalog i inicijative feministkinja sa različitom istorijom. Jedan od ključnih zadataka BeFema stoga je proizvodnja feminističkih praksi i znanja kao pokretača društvenih promena.

I ove godine BeFem sarađuje sa timom feminističkog magazina Bang iz Stokholma, dok su podrška Švedski institut u okviru Creative Force programa i Rekonstrukcija Ženski fond.

Festivalski sajt je www.befem.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav