• Search form

07.11.2014 | 10:28

4. Touch Me - Vreme je!

4. Touch Me - Vreme je!

Međunarodni trijenalni festival Touch Me!, posvećen integraciji umetnosti, nauke i tehnologije, biće održan od 10. novembra do 7. decembra u Zagrebu, a dok je u protekla tri izdanja bio posvećen temama užitka, energije i inteligencije, ovoga puta predstavlja intrigantne i inovativne koncepte savremenih naučnih i umetničkih istraživanja na temu vremena kao četvrte dimenzije.

Pod sloganom “Vreme je!", četvrti Touch Me festival poziva publiku da razreši tajne filozofske prakse isprepletene sa fizikom, hemijom i informatikom, oduševi se laserskim svetlima u mehurićima sapunice, sazna kako su nove biološke tehnologije postale umetnički medij i ispita provokativnu psihologiju i politiku katastrofe. Sve je, kako navode organizatori iz Kontejnera, izmešano, povezano i prožeto kroz beskonačna lica prevrtljivog vremenskog kontinuuma.

Diskurzivni deo festivalskog programa počinje 10. novembra jednonedeljnim predavanjima na Institutu za fiziku, Institutu Ruđer Bošković i u KSET-u, na kojima će biti reči o umetnosti i biologiji, umetničkom stvaranju u naučnim laboratorijima i kvantnim svetovima.

Umetnički duo Evelina Domnitch (Belorusija/Holandija) i Dimitry Gelfand (Rusija/Holandija), koji u svojim istraživanjima pojmova percepcije i večnosti koristi najnovija naučna otkrića kako bi obuhvatio nezabeleživo delovanje svesti, održaće predavanje “Kvantna osetljivost” kojim će predstaviti svoje umetničke projekte, kao i saradnju s brojnim naučno-istraživačkim institucijama.

     Evelina Domnitch & Dimitry Gelfand – 10 000 paunovih pera u pjenušavoj kiselini, performans (2007); fotografije ustupili autori

António Caramelo iz Portugala će u sklopu predavanja “Plavo na nebu: sledeća stanica, nevidljivo” predstaviti savremene umetničke prakse koje se bave nevidljivim, prazninama i nepostojanjem, dok će Špela Petrič iz Slovenije, koja u umetničkom radu kombinuje prirodne nauke, nove medije i performans, predstaviti instalaciju “Solarno izmeštanje”. Erich Berger (Austrija/Finska), voditelj Finskog udruženja za bio-umetnost, govoriće o saradnji između umetnosti i prirodnih nauka na predavanju “HYBRID MATTERs - Od pejzaža do laboratorije”, a jedna od kustoskinja Touch Me festivala Marta de Menezes iz Portugala objasniće iz pozicije umetnice i istraživača proces i metode razvoja ideja i nastanka bio-umetničkih projekata.

      Marta de Menezes & Luis Graca – Besmrtnost za dvoje, instalacija (2014.); fotografije ustupili autori

Izložbeni program počinje 15. novembra svečanim otvaranjem u Galeriji Klovićevi dvori koja će biti transformisana u futuristički ambijent koji će omogućiti publici tronedeljno putovanje vremenskom dimenzijom kroz umetničke radove, performanse i radionice.

Fascinaciju vremenom predstaviće kroz svoje radove umetnici i naučnici iz Holandije, Portugala, Velike Britanije, Austrije, Slovenije i Hrvatske.

U okviru izložbe, biće predstavljena i instalacija “Besmrtnost za dvojeMarte de Menezes i Luisa Graçe iz Portugala, nastala kao rezultat istraživanja pojma identiteta i dihotomije prirodno/veštačko, a prikazuje nastanak besmrtnih staničnih linija koje kao takve mogu opstati jedino u izolaciji. S druge strane, Ivan Ladislav Galeta, doajen hrvatske multimedijalne umetnosti i međunarodno priznat filmski reditelj, u svojim kultnim eksperimentalnim filmovima radikalno menja vremensko-prostornu strukturu konstruišući nove dimenzije stvarnosti, dok Erich Berger predstavlja instalaciju “Polsprung” upozoravajući na preteće scenarije, izvanredna stanja i kataklizmičke posledice preokreta Zemljinog magnetnog polja.

     Ivan Ladislav Galeta – kadar iz eksperimentalnog filma Dva vremena u jednom prostoru (1976-1984)

Umetnički duo Evelina Domnitch i Dmitry Gelfand stvara senzoričke ambijente u kojima se fizika, hemija i informatika stapaju s tajanstvenim filozofskim praksama. Performans “10 000 paunovih pera” u penušavoj kiselini oduševljava projekcijom molekularnih interakcija nastalih laserskim skeniranjem mehurića sapunice, dok rad “Memorijske pare” publici omogućuje posmatranje jezgara subatomskih čestica, protona, elektrona, pozitrona, miona i antiprotona pristiglih iz dalekih, nepoznatih izvangalaktičkih supernova.

Projekat Touch Me osmislio je i organizuje Kontejner - biro savremene umetničke prakse, a kustoski tim čine: Olga Majcen Linn i Sunčica Ostoić iz te organizacije, kao i Marta de Menezes iz Cultivamos Cultura iz Sao Luisa.

Partneri su: Galerija Klovićevi dvori, Institut za fiziku i Hrvatski filmski savez iz Zagreba, Cultivamos Cultura iz Sao Luísa i Stichting Synergetica Lab iz Amsterdama, a projekat podržavaju: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske, Austrijski kulturni forum u Zagrebu i Zaklada Kultura nova.

Program se nalazi u Kalendaru Portala za kulturu  jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav