40. MOT - Barijere
Međunarodni teatarski festival MOT (Mlad otvoren teatar) u Skoplju slavi 40 godina postojanja, a u jubilarnom izdanju od 23. do 28. septembra prikazaće 14 predstava iz Makedonije, regiona i sveta objedinjenih sloganom “Barijere”.
Slogan festivala, kako su naveli organizatori, odnosi se na barijere uma, fizičke barijere, vremenske, rodne, verske, finansijske, barijere sopstvenog Ja…
Glavni program sastoji se od sedam makedonskih i sedam stranih predstava, a među njima je i “Kompleks Ristić” Olivera Frljića, čija je premijera na 49. BITEF-u u Beogradu.
Frljićeva nova predstava, kojom tematizuje mitsku figuru kolege Ljubiše Ristića i njegovog stvaralaštva naspram političkog angažmana 90-ih, biće izvedena prve večeri MOT-a, koji je i koproducent te predstave, uz SMG Ljubljana, HNK Zagreb i Bitef teatar.
Kompleks Ristić
Iz regiona učestvuju i Novosadsko pozorište (Ujvideki sinhaz) predstavom “Neoplanta” Lasla Vegela, u režiji Andraša Urbana, te zagrebački Montažstroj koji će u završnici izvesti predstavu “A gde je revolucija, stoko?” Boruta Šeparovića, čija je praizvedba bila 2014. godine na BITEF-u, na kojem je osvojila Specijalnu nagradu.
Neoplanta
A gde je revolucija, stoko?
Na otvaranju MOT-a biće izvedena predstava “Pred” (Antes) švajcarske plesne trupe Alijas iz Ženeve, koja i sama proslavlja 20-godišnjicu. S obzirom da su glumci nagi, predstava nije za mlađe od 16 godina, kao ni komad “Vile” Gogolj centra iz Rusije – monolog generacije dvadesetogodišnjaka o njima samima, snovima i problemima, politici, ljubavi, nedostatku ljudskosti…
Antes
Plesni teatar “Lidija Litos” iz Atine izvešće predstavu “Druga strana” Dejana Dukovskog, a Beloruski slobodan teatar iz Londona “Crvenu šumu” Nikolaja Kalezina, epsku legendu za 21. vek, zasnovanu na istinitim pričama ljudi širom sveta koji žive u ratnim zonama, diktaturama, nepravdi i društvenoj nejednakosti… Njihove priče, objedinjene u “Crvenoj šumi”, ukazuju na globalni problem ljudske destrukcije.
Crvena šuma
MOT predstavlja i sedam makedonskih produkcija, među kojima je “Ko pucaše na 21-vi?” MKC-a, zasnovana na britanskom komadu “Mad Forest” (Caryl Churchill) o rumunskoj revoluciji 1989. godine, koji je rediteljka Nina Nikolić smestila u današnje vreme. Tu je i mono-opera “Dnevnik ludaka” koju je prema Gogoljevom tekstu režirao Marjan Nećak, a produkcija je Movin Music Teatra iz Bitolja, te “Elektra” Makedonskog narodnog teatra, u režiji Andrija Žoldaka, i “Fedra” Saše Dimoskog, u režiji Aleksandra Ivanovskog i koprodukciji Nacionalnog kulturnog centra “Jordan Hadži Konstantinov džinot” i SMG Ljubljana.
Elektra
Turski teatar iz Skoplja učestvuje predstavom “Prometej”, u režiji Dejana Projkovskog, a Teatar Navigator Cvetko iz Skoplja dokumentarnom predstavom “Solun, grad duhova” Rusomira Bogdanovskog, u režiji Slobodana Unkovskog, zasnovanoj na studiji istoričara Marka Mazovera o solunskoj istoriji u rasponu od otomanske okupacije 1430. godine do deportacije 45.000 lokalnih Jevreja u Aušvic za vreme Drugog svetskog rata. Teatarska grupa “Gnev” učestvuje predstavom “Vreme za zabavu” prema dramskim tekstovima Harolda Pintera, u režiji Zoje Buzalkovske. Ta predstava, inače, nastala je bez budžeta i u celini je plod volonterskog rada.
Vreme zabave
Festivalski program obuhvata i tri međunarodna panela: “Cenzura i jebeni politički teatar”, “Kakvi teatarski festivali (ne)trebaju danas?” i “Muk na sceni”, a bihe održani od 24. do 26. septembra u MKC-u.
Povodom jubileja, objavljena je i monografija o MOT-u, čiji je autor Ljubiša Nikodinovski-Biš.
Budžet 40. MOT-a je sedam miliona denara, od čega je Grad Skoplje izdvojio dva, dok podrška Ministarstva kulture iznosi pet miliona.
Organizatori su naveli, međutim, da bi za takav festival trebalo bar 14 miliona denara.
Skopski gradonačelnik Koce Trajanovski istakao je značaj MOT-a za makedonsku prestonicu i pozorišni život u Makedoniji, nazivajući taj festival jedinstvenim prozorom u svet. Trajanovski je rekao da je značaj MOT-a u tome što promoviše evropska pozorišna iskustva pred domaćom publikom, ali i omogućava promociju makedonskih autora, projekata i produkcija na evropskoj sceni.
MOT će biti održan u MKC-u, Makedonskom narodnom teatru i Makedonskoj operi, Teatru “Komedija” i Muzeju holokausta.
Na dosadašnjim izdanjima MOT-a učestvovala su pozorišta, trupe i samostalni umetnici iz više od 70 zemalja Evrope i sveta, a publika je imala priliku da vidi više od 700 predstava.
Festivalski sajt je mot.mk, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)