• Search form

31.05.2011 | 05:39

54. Bijenale - Iluminacije

Bijenale umetnosti u Veneciji predstavlja u 54. izdanju rekordnih 89 nacionalnih učesnika, uz radove više od 80 umetnika na centralnoj izložbi “Iluminacije” (ILLUMInations), koju je osmislila umetnička direktorka Biče Kuriger (Bice Curiger). Najavljeno je i više od 30 pratećih programa, a između ostalog, ponovo će biti predstavljen i romski paviljon.

Bijenale počinje 1. juna trodnevnim vernisažom i dodelom nagrada 4. juna, kada će biti otvoreno i za najširu javnost.

54. Bijenale - Iluminacije

Bijenale umetnosti u Veneciji predstavlja u 54. izdanju rekordnih 89 nacionalnih učesnika, uz radove više od 80 umetnika na centralnoj izložbi “Iluminacije” (ILLUMInations), koju je osmislila umetnička direktorka Biče Kuriger (Bice Curiger). Najavljeno je i više od 30 pratećih programa, a između ostalog, ponovo će biti predstavljen i romski paviljon.

Bijenale počinje 1. juna trodnevnim vernisažom i dodelom nagrada 4. juna, kada će biti otvoreno i za najširu javnost.

Zlatni lavovi za životno delo već su dodeljeni - američkoj umetnici Elaine Sturtevant, poznatoj po kopijama radova drugih umetnika, i austrijskom vajaru Franzu Westu, a prestižne nagrade biće im uručene na ceremoniji 4. juna u podne.

Nagrade su dodeljene na predlog Kurigerove, uz obrazloženje da je reč o umetnicima koje odlikuje jedinstvenost u tematskom doprinosu savremenoj umetnosti. Njihovi snažni i bogati opusi, kako je istaknuto, pozivaju na sagledavanje umetničke produkcije u vezi sa drugim intelektualnim diskursima.

Među 89 nacionalnih učesnika na 54. Bijenalu (2009. bilo ih je 77) najavljene su i sve zemlje sa prostora bivše Jugoslavije, osim Bosne i Hercegovine.

Srbiju predstavlja u bivšem paviljonu Jugoslavije renomirani beogradski konceptualni umetnik Dragoljub Raša Todosijević - projektom “Svetlost i tama simbola”, kojim nastavlja kritičko preispitivanje shvatanja i tumačenja simbola i njihove vekovima utemeljene tradicije koja opstaje i danas.
Komesar izložbe je Živko Grozdanić, direktor MSUV u Novom Sadu, a kustoskinja je Sanja Kojić Mladenov.

Crna Gora predstavlja se izložbom “Obod i bistre vode”, na kojoj učestvuju Ilija Šoškić i Natalija Vujošević, kao i zvezda međunarodne umetničke scene Marina Abramović koja će biti predstavljena zapravo kroz projekat “Marina Abramović Cetinje Community Center Obod” (MACCOC), posvećen budućem internacionalnom multimedijalnom centru koji planira da otvori u prostoru bivše fabrike frižidera “Obod” na Cetinju.

Komesari crnogorske izložbe su Petar Ćuković i Svetlana Racanović, a otvoriće je 1. juna u palati “Malipiero” predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, u prisustvu ministra kulture Branislava Mićunovića i Marine Abramović.

Hrvatska će na 54. Bijenalu predstaviti radove pokojnog konceptualnog umetnika Antonia G. Lauera a.k.a. Toma Gotovca (1937-2010) i zagrebačke grupe BADco. - prema izboru kustoskog kolektiva WHW (Što, kako i za koga). Gotovac i BADco. odabrani su kao dve umetničke pozicije koje dolaze iz različitih i specifičnih konteksta delovanja, ali ih objedinjuje preokupacija kako se umetnost situira u društvenom kontekstu i unutar različitih medijskih i perceptualnih sklopova.

Makedoniju predstavlja umetnički kolektiv Zero, odnosno Aleksander Stankoski, Igor Toševski, Bedi Ibahim, Zlatko Trajkovski, Siniša Cvetkovski, Miško Desovski, Perica Georgiev i Gorančo Gjorgjievski, koji je i kustos sa Majom Čankulovskom Mihajlovskom, a komesar je Maja Krstevska.

Makedonska prezentacija na 54. Bijenalu obuhvata i izložbu Žarka Bašeskog, čiji je komesar Toni Čatleski, a kustos Emil Aleksiev.

Sloveniju predstavlja Mirko Bratuša, a komesar izložbe, koja će biti otvorena u galeriji “A+A”, je Nađa Zgonik.

U italijanskom paviljonu, u okviru programa povodom 150 godina od ujedinjenja Italije, biće predstavljeno neobjavljeno delo “Generalitá”
Janeza Janše, Janeza Janše i Janeza Janše, nmastalo u septembri 2007. godine, kada su ta trojica slovenačkih umetnika odlučila da promene svoja imena u Janez Janša.

Kao i do sada, nacionalne izložbe biće održane u paviljonima na Đardinima, u Arsenalu i na niz lokacija širom grada, a nakon vernisaža do 1. do 3. juna, moći će da ih pogleda i najšira publika - sve do 27. novembra.

Kao zemlje-debitanti najavljene su Andora, Saudijska Arabija, Bahrein, Bangladeš i Haiti, dok posle dugogodišnjeg odsustva, ponovo učestvuju i Indija (poslednji put se predstavila 1982), Irak (1990), Kongo (1968), Južna Afrika (1995), Zimbabve (1990), Kuba (1995)...

U američkom paviljonu, koji je na 53. Bijenalu nagrađen Zlatnim lavom, predstaviće se Dženifer Alora (Jennifer Allora) i Giljermo Kalzadila (Guillermo Calzadilla), dok će Britaniju predstaviti Majk Nelson (Mike), a Francusku Kristijan Boltanski (Christian).

Nemačka će predstaviti radove provokativnog umetnika, glumca i reditelja Kristofa Šlingensifa (Christoph Schlingensief), koji je preminuo u avgustu prošle godine, ali je već bio razvio niz ideja za izložbu na 54. Bijenalu.

Rusija je najavila izložbu “Prazne zone” Andreja Monastirskog i grupe “Kolektivna akcija” (Nikita Alexeev, Elena Elagina, Georgy Kizevalter, Igor Makarevich, Andrei Monastyrski, Nikolai Panitkov, Sergei Romashko, Sabine Hänsgen).

Island predstavljaju Libia Kastro (Castro) i Olafur Olafson (Olafsson), Danska će predstaviti radove dvadesetak umetnika, a Češku i Slovačku zajedno predstavlja umetnica Dominik Lang.

Među nacionalnim učesnicima su i Albanija (Anila Rubiku, Orion Shima, Gentian Shkurti, Eltjon Valle, Driant Zeneli), Austrija (Markus Schinwald), Belgija (Angel Vergara), Brazil (Artur Barrio), Kanada (Steven Shearer), Kina (Yuan Gong, Pan Gongkai, Liang Yuanwei, Yang Maoyuan, Cai Zhisong), Finska (Vesa-Pekka Rannikko), Gruzija (Tamara Kvesitadze), Grčka (Diohandi), Izrael (Sigalit Landau), Japan (Tabaimo), Holandija (EventArchitectuur, Yannis Kyriakides, Maureen Mooren, Joke Robaard, Johannes Schwartz, Barbara Visser), Mađarska (Hajnal Németh), Poljska (Yael Bartana), Portugal (Francisco Tropa), Rumunija (Ion Grigorescu, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkacova), Turska (Ayse Erkmen), Španija (Dora Garcia), Švedska (Fia Backström, Andreas Eriksson), Švajcarska (Thomas Hirschhorn)…

U centralno-azijskom paviljonu predstaviće se Kirgizstan, Kazahstan, Tadžikistan i Uzbekistan, a brojni umetnici najavljeni su i na izložbi “Između zauvek i nikad” Italo-latinoameričkog instituta

Na centralnoj izložbi 54. paviljona “Iluminacije” učestvovaće oko 80 umetnika iz celog sveta, među kojima su i Zigmar Polk (Sigmar Polke) iz Nemačke, koji je preminuo 2010. godine, švajcarska video umetnica Pipiloti Rist (Pipilotti), Sindi Šerman (Cindy Sherman) iz SAD, britanska skulptorka Rebeka Voren (Rebecca Warren), finalistkinja Tarner nagrade 2006. godine, austrijski umetnik Franc Vest (Franz West)…

Među umetnicima na centralnoj izložbi je i 32 mladih, a od ukupnog broja, 32 su žene.

Umetnička direktorka Biče Kuriger pozvala je četvoro umetnika da kreiraju svojevrsne “parapaviljone”, arhitektonske i skulpturalne strukture na Đardinima i u Arsenalu, koji će udomiti radove drugih umetnika.

Osim centralne i nacionalnih izložbi, najavljeno je još oko 40 pratećih događaja.

Organizatori 54. Bijenala najavili su i dva posebna projekta - “Bijenale sesije” i “Susreti o umetnosti”, koji će okupiti studente, pedagoge, kustose, umetnike, teoretičare, filozofe...

Nastavljajući prilagođavanje novim tehnologijama, organizatori su najavili i proširenu verziju projekta iBiennale, odnosno aplikacija iPad i iPhone koje će sadržati katalog i druge materijale.

Najboljim paviljonom na 53. Bijenalu umetnosti proglašen je američki (Bruce Nauman), dok je Zlatnog lava za najboljeg umetnika na izložbi “Stvaranje svetova”, koju je osmislio umetnički direktor Daniel Birnbaum, dobio Tobias Rehberger iz Nemačke.

Srebrnog lava za najboljeg mladog umetnika dobila je Natali Djutrerg iz Švedske.

Zlatnog lava za životno delo dobili su američki umetnici Joko Ono (Yoko) i Džon Baldesari (John Baldessari).

Na 53. Bijenalu bilo je 77 nacionalnih učesnika, a među debitantima su bili Crna Gora, Monako, Gabon i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Povodom 54. Bijenala, organizovana su i tri onlajn takmičenja posredstvom sajta www.labiennalechannel.org - za najbolju fotografiju centralne izložbe (predviđeno samo za akreditovane fotografe), najbolji kritički esej i najbolji video o centralnoj izložbi.

*U PRILOGU - program vernisaža

Sajt Bijenala u Veneciji je www.labiennale.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav