• Search form

30.09.2010 | 14:52

55. Sajam - Pamet u glavu!

Međunarodni Sajam knjiga u Beogradu predstaviće od 25. do 31. oktobra više od 800 izdavača iz zemlje i inostranstva, uz Švedsku kao počasnog gosta, a sloganom “Pamet u glavu!” poziva sve da se izmeste iz poprišta svakodnevnih medijskih ataka na čula, svest i ukus, i da uzmu knjigu u ruke.

Predsednik Odbora Sajma knjiga Željko Ožegović rekao je na konferenciji za novinare 30. septembra da su se organizatori potrudili da, uprkos ekonomskoj krizi, Sajam knjiga ostane na nivou od prošle godine.

55. Sajam - Pamet u glavu!

Međunarodni Sajam knjiga u Beogradu predstaviće od 25. do 31. oktobra više od 800 izdavača iz zemlje i inostranstva, uz Švedsku kao počasnog gosta, a sloganom “Pamet u glavu!” poziva sve da se izmeste iz poprišta svakodnevnih medijskih ataka na čula, svest i ukus, i da uzmu knjigu u ruke.

Predsednik Odbora Sajma knjiga Željko Ožegović rekao je na konferenciji za novinare 30. septembra da su se organizatori potrudili da, uprkos ekonomskoj krizi, Sajam knjiga ostane na nivou od prošle godine.

Prema njegovim rečima, slogan 55. Sajma knjiga “Pamet u glavu!” posebno je namenjen mlađim generacijama, uz poziv da ne zaborave knjige.

Ataše za kulturu švedske ambasade Helen Larson (Helene Larsson) rekla je da je iz Švedske, kao počasnog gosta, pozvano 18 pisaca, a biće organizovano oko 60 programa.

Švedski paviljon pravi se u saradnji sa kompanijom IKEA, a prema rečima Helen Larson, biće drugačiji nego što je uobičajeno - otvoren, srdačan i prijateljski.

Zemlja-počasni gost osmislila je projekat “Glasovi Švedske”, u okviru kojeg će biti predstavljeno na stotine savremenih švedskih naslova izdatih poslednjih šest godina.

Među švedskim autorima koji su potvrđeni, polovinu čine dečji pisci i ilustratori.

Pisci za decu i mlade koji će gostovati su: Osa Lind i Ulf Stark (Kreativni centar), Zulmir Bečević (Bosanska riječ), Sven Nordkvist (Kreativni centar i Gavrilo), Pernila Stalfelt, Martin Vidmark i Helena Vilis (Institut za ekonomiku i finanije/Licej), kao i belgijska spisateljica i ilustratorka Kiti Krauter, dobitnica ovogodišnje ALMA nagrade, najveće na svetu u oblasti književnosti za decu.

Prema rečima Helen Larson, biće organizovan i niz aktivnosti za decu - radionica i susreta sa švedskim piscima i ilustratorima, u cilju skretanja pažnje na važnost dečjih prava na kulturu.

Pozvani su i autori aktivni na polju savremene literature: Maria Sveland, Gelert Tamas, Lina Ekdal, Stiv Sem-Sandberg (Čarobna knjiga), Helena Henšen (Zavet), Ulf Peter Halberg (Adresa), Karl Juan Valgren (Beobook), kao i Ula Larsmo (pisac i predstavnik švedskog PEN-a), te Ulrika Knutson (predsednica Udruženja publicista).

U projekat “Glasovi Švedske” uključeni su i mnogi domaći partneri, a Švedska, osim na Sajmu knjiga, učestvuje na još nekoliko značajnih manifestacija u oktobru u Beogradu, uključujući 51. Oktobarski salon, 26. Beogradski džez festival, deveti Dis-patch festival...

Helen Larson istakla je i da švedska ambasada radi i na prevođenju, organizuje radionice i seminare, ne samo u Srbiji, već u celom regionu, a veliki partner u aktivnostima joj je Katedra za skandinavske jezike Filološkog fakulteta u Beogradu.

Urednica programa Sajma knjiga Vladislava Gordić Petković najavila je, osim Švedske, i izdavače iz Grčke, Japana, Rusije, Nemačke, Italije, Austrije, Španije, Portugalije, Izraela, Brazila, Irana, Angole, Hrvatske, uključujući pisce iz Istre, zatim iz Bosne i Hercegovine i posebno iz Republike Srpske, te Crne Gore, a prvi put će učestvovati i izdavači iz Slovačke i Holandije.

Zajednički nastup i ove godine, četvrti put zaredom, imaće kulturni centri i instituti zemalja Evropske unije u Beogradu: Helenski fond za kulturu, Austrijski kulturni forum, Francuski kulturni centar, Gete institut, Institut Servantes i Italijanski institut za kulturu, okupljeni u mrežu EUNIC.

Većina vodećih savremenih srpskih pisaca predstaviće se u okviru programa na štandovima svojih izdavača, koji tradicionalno pripremaju zasebne programe.

I ove godine biće održan Forum Sajma knjiga, koji obuhvata četiri tematske konferencije o pitanjima profesionalnog izdavaštva u Srbiji, razvojnim strategijama u nastajanju i predstavljanju knjige, kao i aktuelnim fenomenima kulture, uz učešće pisaca, urednika, izdavača, univerzitetskih profesora, novinara...

Teme Foruma su: “Kultura, tradicija i mediji: Kako obeležavamo jubileje”, “Književnost, pozorište, film: Kako (ni)smo ekranizovali srpsku književnost”, “Blog, čet, Fejs: Destrukcija ili rekonstrukcija jezika” i “Udžbenik, biblioteka, weblioteka: Učenje i internet”.

Najavljene su i popodnevne “ćaskaonice” - razgovori s piscima različitih poetika iz zemlje i regiona - modernih klasika, autentičnih desperadosa, rokera i blogera, a među gostima Aleksandre Glovacki biće Jelena Lengold, Oto Oltvanji, hrvatska TV zvezda Aleksandar Stanković, koji je i pesnik, te Boris Dežulović, Ljubica Arsić i mnogi drugi...

Ovogodišnje iznenađenje Sajma knjiga su dva maratona - pesnički maraton u čast Laze Kostića i maraton kratke priče, u saradnji s Festivalom kratke priče “Kikinda Šort”.

Najavljen je i okrugli sto o prevodilaštvu, kao i šesti godišnji susret bibliotekara Srbije, čija je tema “Ko čita pobeđuje! - saradnja biblioteka, izdavača i medija na promociji čitanja knjiga”.

Na Sajmu knjiga će i ove godine biti otvorena strip radionica.

Najavljeno je i nekoliko izložbi, među kojima su “Putujuće pozorište Ljubomira Simovića” Muzeja pozorišne umetnosti Srbije, “Aversi i Versi, pisci na novčanicama evropskih država” autora Popa D. Đurđeva, kao i “Crna knjiga, izložba i performans” Muzeja savremene umetnosti Vojvodine i Led arta/Ark klinike iz Novog Sada.

Tradicionalni “Školski dan” biće održan 28. oktobra, kada će Sajam knjiga organizovano posetiti učenici, nastavnici, studenti i profesori, za koje izdavači pripremaju poseban sadržajan program.

I ove godine biće dodeljene sajamske nagrade za izdavača godine, izdavački poduhvat godine i dečju knjigu, a pored tradicionalnih nagrada za izdavaštvo, biće dodeljena i nagrada “Dositej Obradović” za stranog izdavača koji kontinuirano doprinosi objavljivanju i promociji srpske književnosti.

Poslednjeg dana Sajma knjiga ambasador Švedske, zemlje počasnog gosta, predaće svečano “Otvorenu knjigu” predstavniku zemalja portugalskog govornog područja - Portugaliji, Brazilu i Angoli, koje će biti kolektivni počasni gosti 56. Sajma knjiga 2011.

55. Sajam knjiga biće održan na više od 30.000 kvadratnih metara prostora, prema prošlogodišnjem konceptu koji je prvi put razdvojio izdavače od knjižara.

U hali 1 Beogradskog sajma, pored zemlje počasnog gosta, nalaziće se domaći i stra¬ni izdavači isključivo sa sopstvenim izdanjima, dok će domaći i strani izdavači, distributeri i knjižare biti u parteru hale 4, na čijoj će galeriji biti antikvarne i korišćene knjige.

Državne institucije i ustanove predstaviće izdavačku produkciju i projekte u hali 1a, a nacionalne prezentacije i strani izdavači, kao i izdavači koji za osnovnu delatnost imaju obrazovanje, izdavači školske i stručne literature nalaziće se u hali 2a.

Predstavnik Beogradskog sajma Dragan Đoković rekao je da je već zapaženo veliko interesovanje posetilaca, a kao zanimljivost je saopštio da je nedavno došao do podatka da je Sajam knjiga prvi put održan zapravo u Zagrebu, odnosno da je u Beogradu organizovano 54 izdanja, uključujući ovogodišnje.

Cena pojedinačne ulaznice je 250, a za grupne posete 150 dinara.

Prošle godine beogradski Sajam knjiga, čiji je počasni gost bila Grčka, privukao je oko 140.000 posetilaca, što je bilo približno poseti 2008. godine i očekivanjima organizatora. Prema statistici, prodato je 127.000 ulaznica, što uz pozivnice, akreditacije, vlasnike godišnjih sajamskih karata i grupne ulaznice, iznosi ukupno oko 140.000 (2008. oko 150.000).

Ukupno se predstavilo više od 800 izlagača, od kojih je oko 450 bilo takozvanih direktnih, dok su ostali gostovali na njihovim štandovima.

Najboljim izdavačima proglašene su izdavačke kuće “Arhipelag” i “Kreativni centar”, dok je nagrada za izdavački poduhvat dodeljena za monografiju “Manastir Krušedol” Miroslava Timotijevića, a najboljom knjigom za decu proglašena je “Špijunologija”, u izdanju “Mono i Manjana”, uz ediciju “Prozna putovanja” kuće “Odiseja”.

Specijalno priznanje dodeljeno je “Arki” iz Smedereva za antologiju poezije pesnika nacionalnih manjina i etničkih zajednica “Trajnik”, koju je priredio Risto Vasilevski.

Sajam knjiga svečano je otvorio jedan od najnagrađivanijih i najprevođenijih domaćih pisaca Dragan Velikić, koji se osvrnuo na status knjige na tržištu, posebno u vreme krize, a istakao je i njenu moć komunikacije i izrazio uverenje da će knjige, uprkos svemu, ostati više od puke robe.

Sajt Sajma knjiga je www.beogradskisajamknjiga.com

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav