56. MESS - Lično i političko
Internacionalni teatarski festival MESS, posvećen u 56. izdanju ličnom i političkom aspektu današnje svakodnevnice, prikazaće u glavnom programu 19 predstava iz 16 zemalja, koje potpisuju i mladi, i etablirani autori, medju kojima su Oskaras Koršunovas iz Litvanije, Oliver Frljić i Ivica Buljan iz Hrvatske, Andraš Urban iz Srbije, Jernej Lorenci iz Slovenije, Haris Pašović iz BiH, Slobodan Unkovski iz Makedonije…
Među njima je i nagrađivani mađarski reditelj Tamaš Ašer (Tamas Ascher), čijom će predstavom “Galeb”, u produkciji pozorišta Katona József Színház, 56. MESS biti svečano i otvoren 30. septembra. Program će početi prethodno u Sarajevskom ratnom teatru koreografskom predstavom “Ispravak” češkog reditelja Jiržija Havelke.
Uz 19 predstava u glavnom programu, organizatori su najavili i četiri produkcije u okviru programa MESS OFF, kao i promocije knjiga, performanse i panel diskusije.
Galeb, foto: Judith Horvath
Novi direktor MESS-a Nihad Kreševljaković istakao je na konferenciji za novinare da se 56. MESS bavi aktuelnim pitanjima i stvarima koje se dešavaju u okruženju, što pokazuje i vizuelni identitet sa likom republikanskog kandidata na američkim predsedničkim izborima Donalda Trampa.
“U periodu u kojem će se desiti dva bitna događaja, izbori u SAD-u i BiH, Festival MESS će biti jedini događaj na kojem vam se ljudi neće lažno smejati, nego će sa vama iskreno komunicirati. Želimo pokazati kakvi zapravo kultura i umetnost treba da budu i nadamo se da nas mediji i javnost neće zanemariti usled izbora”, rekao je Kreševljaković, napominjući da će za vreme MESS-a u Sarajevu biti održana i Generalna skupština Evropske teatarske konvencije, koja će okupiti neke od najznačajnijih teatarskih imena.
Nihad Kreševljaković i Selma Spahić
Predstavljajući kontekst odabranih predstava, rukovoditeljka umetničkih sadržaja Selma Spahić navela je da je 56. MESS posvećen ličnom i političkom aspektu svakodnevnice.
“Živimo u svetu konstantnog zastrašivanja različitostima i političkom insistiranju na podeljenosti među ljudima. Vizuelni identitet Festivala označava simbol današnje banalnosti zla, spovođenje agresivnih kapitalističkih matrica i opasnu površnost. Predstave se bave političkim kroz lično i dekonstrukcijom nacionalnog narcizma”, naglasila je Spahićeva.
Predstave 56. MESS-a otvaraju teme sa kojima se društva u kojima su nastajale nerado u javnom diskursu suočavaju – bilo da propituju porodice u ekstremnim društvenim okolnostima, poput meksičke “Zvuk vatre”, hrvatske “Tri zime” ili sirijske “Dok sam čekao”, ili su eksplicitno političke poput Urbanovih “Rodoljubaca” ili Frljićeve “Naše nasilje, vaše nasilje!”, rekla je Selma Spahić, ističući da će MESS predstaviti i nova imena, poput slovenačke rediteljke Nine Rajić Kranjac, te studenata i studentkinja Regionalne mreže akademija.
Naše nasilje, vaše nasilje! foto: Wiener Festwochen - Alexi Pelekanos
Rodoljupci, foto: Vicencio Zaknic
What Is Europe? foto: Velija Hasanbegović
Prošle godine Gran pri 55. MESS-a dodeljen je meksičkoj predstavi “Sve što treba jednoj sjajnoj glumici je sjajna drama i želja za uspehom” u produkciji Vaca 35 Teatro en Grupo, koja je odnela je i nagradu za najboljeg mladog reditelja/ku - Damiana Sevantesa. Zlatni lovorov venac za najboljeg reditelja na 55. MESS-u dobila je Kati Mičel (Katie Mitchell) za predstavu “Zabranjena zona” (The Forbidden Zone) Schaubuhne teatra iz Berlina. Zlatni lovorov venac za najbolji dramski tekst u selekciji “Balkan (Con)Text” dobio je hrvatski autor Igor Štiks za tekst predstave “Brašno u venama”.
Festivalski sajt je mess.ba, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)