• Search form

10.07.2012 | 20:20

63. Dubrovačke letnje igre

63. Dubrovačke letnje igre

Dubrovačke letnje igre, jedan od najstarijih i najuglednijih evropskih letnjih festivala, predstavljaju od 10. jula do 25. avgusta više od 2.000 umetnika iz dvadesetak zemalja koji će na desetak scenskih i ambijentalnih lokacija izvesti više od 70 dramskih, muzičkih, plesnih, folklornih i drugih programa.

Otvaranje 63. Dubrovačkih letnjih igara proteklo je u duhu dugogodišnje tradicije, uz podizanje festivalske zastave na Orlandov stub i “Himnu slobodi” u izvođenju Dubrovačkog simfonijskog orkestra, Zagrebačke filharmonije i tri hora...

Dramski program donosi tri premijerna naslova trojice uglednih reditelja koji prvi put sarađuju sa dubrovačkim festivalom - autorski rad Saše Božića “Skup: Igre”, u saradnji sa Art radionicom Lazareti, Euripidov klasik “Medeja” u režiji slovenačkog reditelja Tomaža Pandura, u saradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem iz Zagreba, te Büchnerovo remek-delo o Francuskoj revoluciji “Dantonova smrt” u režiji nagrađivanog hrvatskog reditelja Olivera Frljića.

Božićev projekat prizvaće sećanje na kultnu predstavu “Skup” u režiji Koste Spaića, praizvedenu na Igrama pre 54 godine, koja je igrana čak 14 sezona, a polazište je za autorsku meditaciju na temu smisla i delovanja pozorišne umetnosti.

Pandurova verzija “Medeje”, jednog od najintrigantnijih i najzagonetnijih Euripidovih komada, biće premijerno izvedena 3. avgustana Lovrjencu, ambijentu koji je idealno poprište za razotkrivanje skrivenih prostora ženske duše.

Frljić u “Dantonovoj smrti” pokušava da razotkrije povezanost istorijskih zbbivanja s ljudskim sudbinama, te uslovljenost rasta novog poretka izniklog iz Francuske revolucije i pada onog drugog, vekovima nedodirljivog - Dubrovačke Republike. Frljićeva predstava biće premijerno izvedena 20. avgusta na dubrovačkoj tvrđavi Sv. Ivan.

Prema rečima direktorke dramskog programa Dore Ružjak Podolski, osim spisateljskog kvaliteta, ništa u ovogodišnjim premijerama neće ići poznatim, utabanim stazama, jer sva tri projekta podrazumevaju faktor visokog umetničkog rizika i hrabrog propitivanja aktuelnog momenta.

Već tradicionalno, Igre će ugostiti Studentski teatar Lero, ovoga puta s “Mesečinom za Lady Macbeth” dubrovačkog autora Milana Milišića, u režiji Davora Mojaša, koja će biti premijerno izvedena.

Festivalsku publiku očekuju i dva prošlogodišnja uspešna dramska dela - Sofoklov “Kralj Edip” u režiji Eduarda Milera i Stullijeva komedija “Kate Kapuralica” reditelja Daria Harjačeka.

Dramski ansambl sastavljen je od poznatih hrvatskih glumaca poput Alme Price, Sretena Mokrovića, Mislava Čavajde, Jelene Miholjević, Milana Pleštine, Vilija Matule, Filipa Juričića, Bojana Navojeca, Livija Badurine, Ivane Roščić, Doris Šarić Kukuljice...

Muzički program počinje 11. jula koncertom Zagrebačke filharmonije pod vođstvom velikog ruskog i svetskog dirigenta Dmitrija Kitajenka, s violončelistkinjom Monikom Leskovar, a završava se operskim gala koncertom Slovenačke filharmonije sa sopranom Invom Mulom i baritonom Leom Nučijem, pod dirigentskim vođstvom Ivana Repušića.

Direktor muzičkog programa Ivan repušić izjavio je da je nastojao da ponudi publici niz događaja koji umetničkom inovativnošću i kreativnom raznolikošću obećavaju posebne doživljaje.

Među učesnicima je i legendarnog pijanista i dirigent Daniel Barenboim, te pijanisti Pierre-Laurent Aimard i Arcadi Vodolos, koji će prvi put nastupiti u Hrvatskoj klavirskim recitalima.

Najavljen je i popularni britanski violinista Nigel Kennedy sa svojim kvintetom, te harmonikaš koji je prošle godine oduševio publiku Richard Galliano sa Piazzola Forever Septetom, kao i slavni španski gitaristi Los Romeros. Organizatori su istakli i nastup svetske violinističke zvezde, tzv. “kineskog Paganinija” Ninga Fenga, u pratnji pijaniste Thomasa Hoppea.

Nastupiće i veliki broj uglednih svetskih ansambala, uključujući barokni orkestar Freiburger Barockorchester, Venice Baroque Orchestra i duvački kvintet Les Vents Français koji predvodi flautista Emmanuel Pahud.

Nakon dužeg vremena ponovo je na repertoaru Mocartov “Requiem”, u izvođenju jednog od najpoznatijih engleskih horova The Choir of King's College Cambridge i Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije.

Najavljeni su i mnogobrojni hrvatski umetnici, poput pijanistkinje Martine Filjak, klarinetistkinje i prošlogodišnje dobitnice Orlanda Marije Pavlović, ali i mlade dubrovačke mecosopranistkinje Janje Vuletić, te Gudačkog kvarteta Porin s gošćama, Zagreb trija i Dubrovačkog simfonijskog orkestra.

Nastupima folklornih ansambala Linđo i Lado, Letne igre tradicionalno nastavljaju folklorni deo programa.

Također, gostovaće budvanski festival Grad teatar baletom “Božanstvena komedija” u koreografiji Edwarda Cluga.

U okviru pratećeg programa, u saradnji s Noir festivalom, biće otvorena izložba fotografija “Double Identity” Saše Šekoranje.

U Kneževom dvoru biće predstavljena umetnička monografija glumačke legende hrvatskog pozorišta Pera Kvrgića.

Tradicionalno, biće prikazani i najbolji domaći i strani filmovi sa Festivala igranog filma u Puli.

Festivalski sajt je www.dubrovnik-festival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav