• Search form

26.03.2024 | 11:12

69. Sterijino pozorje - (Post)apokaliptične svetlosti pozornica

69. Sterijino pozorje - (Post)apokaliptične svetlosti pozornica

Selektorka 69. Sterijinog pozorja Ana Tasić odabrala je sedam predstava iz regiona za takmičarski program tog festivala, koji će biti održan od 26. maja do 3. juna u Novom Sadu, kao i tri za međunarodni program Krugovi, a objedinjene su sloganom “(Post)apokaliptične svetlosti pozornica” koji odražava “potrage protagonista za delićima razdrobljenih identiteta u (post)apokaliptičnom vremenu, posle košmara ili u košmaru koji i dalje lokalno i globalno živimo, nakon oporavljanja od eks-jugoslovenskih ratova, tranzicija, pandemije”.

Ana Tasić sačinila je selekciju 69. Sterijinog pozorja nakon što je pogledala ukupno oko 70 predstava iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Mađarske i Srbije. Posmatrajući u celini produkciju domaćih tekstova u Srbiji, i ove sezone je nastavljen trend dramatizacija romana i drugih književnih dela (oko 15 predstava), zatim autorskih projekata, čiji su tekstovi nastajali u radionicama sa glumcima, ali i prema motivima filmova, i naravno, bilo je više ili manje savremenih tumačenja domaćeg dramskog nasleđa (oko 20 predstava), navela je Ana Tasić, teatrološkinja i pozorišna kritičarka, koja je na mestu selektora Sterijinog pozorja nasledila dr Milivoja Mlađenovića.

Prioritetan kriterijum u izboru predstava bio je njihov umetnički kvalitet, odnosno vrednost dramskih tekstova, režije, glume, muzike, scenografije i kostima, kao i sve ostalo bilo je podređeno tome ‒ geografsko poreklo dela, opšte tematske odrednice programa, produkcijski uslovi izvođenja itd, navela je Ana Tasić u obrazloženju selekcije 69. Pozorja.

Takmičarski program, kako je dodala, specifičan je po tome što sve tri praizvedbe savremenih originalnih dramskih tekstova - Milana Ramšaka Markovića, Tanje Šljivar i Vide Davidović, dolaze iz pozorišta van Srbije ‒ iz Kranja i Ptuja (Kišni dan u Gurliču), Varaždina (Režim isceljenja) i Banjaluke (Mali ratovi i kabine Zare). Tu činjenicu treba, pre svega, shvatiti kao afirmaciju srpske drame i potvrdu misije Sterijinog pozorja da promoviše domaću dramaturgiju i izvan granica Srbije, istakla je Ana Tasić, napominjući i da je selekcija je uvek odraz produkcije, te da program festivala ne može ići kvalitativno dalje od mogućnosti repertoara pozorišta, a oni su ove sezone u Srbiji, odnosno između 20. marta 2023. godine i 20. marta 2024. godine, bili vrlo skromni, u kvantitativnom ali i kvalitativnom pogledu umetničkih vrednosti produkcije savremene originalne domaće drame (oko deset predstava).

Predstava “Kišni dan u Gurliču” Milana Ramšaka Markovića, u režiji Sebastijana Horvata, koprodukcija je Prešernovog gledališča u Kranju i Mestnog gledališče Ptuj, čija se radnja dešava u Austriji, a usmerena je na ispitivanje krize identiteta protagoniste Petera, novinara i angažovanog intelektualaca čiji se svet postepeno raspada u paramparčad.

Nova drama “Režim isceljenja” Tanje Šljivar, u režiji Bojana Đorđeva i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu, stilski i tematski je prepoznatljiva u njenom dosadašnjem radu, u pogledu interesovanja za nove, postdramske forme izražavanja, na ruševinama tradicionalnog pozorišta. Na značenjskom planu “Režim isceljenja” se satirično obračunava sa stereotipima o zdravlju, duhovnom i fizičkom stanju savremenog čoveka koji traži alternativne načine psihofizičke ravnoteže.

Reč je o specifičnom nastavku teksta “Režim ljubavi” koji je, takođe u režiji Đorđeva, pre pet godina sa uspehom igran u Ateljeu 212 u Beogradu.

Praizvedu na 69. Pozorju imaće i komad “Mali ratovi i kabine Zare” Vide Davidović, u režiji Ivice Buljana i koprodukciji Narodno pozorište Republike Srpske iz Banjaluke i Sterijinog pozorja, a kroz preplitanje vremenskih tokova, u predratnom i posleratnom vremenu, britkim, sočnim i poetski probojnim jezikom, postavlja važne teme (post)ratnih trauma, suočavanja sa gubitkom bližnjih, generacijskih sukoba, emigracije, usamljenosti, ali i (zlo)upotrebe seksualnosti, telesnosti, navela je Ana Tasić, koja je od 2022. godine docentkinja na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu, na predmetima istorije i teorije pozorišta. Dobitnica je Sterijine nagrade za pozorišnu kritiku (2015) i nagrade “Niko Garone” Pozorišta Patos za posebno angažovanje i posvećenost u oblasti kulture (2016).

Osim tri praizvedbe originalnih savremenih dramskih tekstova, u Takmičarski program ušao je i autorski projekat Andraša Urbana “Bilo jednom u Novom Sadu”, koji preispituje smisao i funkcije pozorišta u savremenom društvu, u kontekstu istorije Novosadskog pozorišta. U trci za nagrade je i adaptacija drame “Sirota Mileva iz Bosne u našoj civilizaciji godine 1878” Albine Podgradske iz druge polovine 19. veka, koja je tom prilikom prvi put izvedena u Narodnom pozorištu u Subotici, u nesvakidašnjoj režiji Anđelke Nikolić. Uključeno je i novo čitanje bajkovite i arhetipske drame Milene Marković “Brod za lutke”, u neobično estetizovanom, poetskom viđenju Kokana Mladenovića na sceni u Bitolju.

U Takmičarskom programu biće izvedena i nova dramatizacija romana Slobodana Selenića “Očevi i oci” Kate Đarmati, u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu, u takođe istraživačkoj, postdramskoj formi reditelja Veljka Mićunovića, kojom se traže savremeni i svevremeni odgovori na pitanja o generacijskim sukobima i nasleđu (ratne) prošlosti.

Ana Tasić istakla je i vrednosti predstava “Tiho, tiše” (Beogradsko dramsko pozorište), “Šta će biti sa svima nama” (Narodno pozorište “Toša Jovanović”, Zrenjanin) i “Ništa nećemo zaboraviti” (Pozorište “Bora Stanković”, Vranje), koje su bile prve “ispod crte”, a takođe su intrigantni i angažovani odrazi borbi savremenog čoveka u iskorenjavanju različitih oblika društvenih i ličnih represija i nejednakosti.

Međunarodni program Krugovi čine tri vredne predstave iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine – “Moji tužni monstrumi” Gradskog dramskog kazališta “Gavela” u Zagrebu, “Crvena voda” HNK u Splitu i “Ljubičasto” Kamernog teatra 55 u Sarajevu, koje su tematski međusobno bliske u pogledu dramatičnih, trilerskih, epskih i tragikomičnih odsjaja ličnih i političkih razdora u savremenoj istoriji eks-jugoslovenskog prostora.

“Moji tužni monstrumi” nastali su prema najnovijem tekstu jednog od najboljih savremenih dramskih pisaca u regionu Mate Matišića, “Crvena voda” je donela dramatizaciju izuzetnog romana Jurice Pavičića, a “Ljubičasto” je autorski projekat Selme Spahić, vrlo osobene forme i značenja.

Slogan 69. Pozorja (Post)apokaliptične svetlosti pozornica, kako je navela Ana Tasić, u najvećoj meri se odnosi na predstave koje su donele praizvedbe savremene drame, ali zapravo sve produkcije, i u Takmičarskom programu, i u “Krugovima”, komuniciraju sa njim u većoj ili manjoj meri.

“Iz apokaliptične faze nismo još izašli, nismo se prevezli na drugu stranu reke, metaforično rečeno, nismo stigli u post fazu. Apokaliptičnost je i dalje odrednica našeg sveta, korenito uzdrmanog brojnim ratnim žarištima na planeti, koja se neminovno odražavaju i na lokalnom planu u vidu neprestanih nemira izazivanih tragičnim vestima, novih ekonomskih poteškoća, upliva migranata, ali i upadljivog lokalnog razbuktavanja nasilja, kao reakcije na sveprisutne oblike nakaznosti”, navela je Ana Tasić, dodajući da radnje i životi likova u predstavama koje će publika videti na 69. Pozorju odražavaju takvo vreme - distopiju sumorniju od Orvelovih vizija, ne odustajući od potrage za svetlima u skoro mrklom mraku.

“A bez svetla nema umetnosti, pozorišta koje se uvek rađalo iz potrebe za pronalaskom neuništivog jezgra, onog koje blista na kraju tmine”, naglasila je Ana Tasić.

Prošle godine, na 68. Sterijinom pozorju, najboljom predstavom proglašena je “Uspavanka za Aleksiju Rajčić” Đorđa Kosića, u režiji Juga Đorđevića, koprodukcija Narodnog pozorišta u Beogradu, Fondacije “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” i samog Pozorja, koja je odnela i Sterijinu nagradu za najbolji tekst drame i još tri nagrade. Kritika i publika, pak, proglasili su najboljom predstavu “52 herca” Tijane Grumić, u režiji Mojce Madon i produkciji Slovenskog narodnog gledališča iz Nove Gorice.

*Fotografije sa konferencije za novinare 25. marta: Snežana Miletić

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.