• Search form

17.04.2012 | 14:22

7. BINA - Energija grada

7. BINA - Energija grada

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA) počinje 19. aprila otvaranjem šest izložbi na različitim lokacijama, objedinjenih sloganom “Energija grada”,od kojih je centralna posvećena posleratnom razvoju arhitekture Londona. Uz tradicionalne postavke domaćih arhitektonskih i urbanističkih konkursa, BINA predstavlja i radove mladih autora, austrijski biro Querkraft, specifične utiske iz Berlina..., a obuhvata i niz predavanja i radionica i nudi rekordan broj šetnji Beogradom - peške, autobusom ili brodom.

Centralna izložba sedme BINA, “50 godina arhitekture Londona”, prikazuje od 19. aprila do 8. maja u Galeriji Progres arhitekturu britanske prestonice nastalu između 1960. i 2010. godine, a realizovana je uz podršku Britanskog saveta u Beogradu.

Inspiracija za izložbu bila je knjiga “Novija britanska arhitektura” koju je 1947. godine, u kojoj su se osećale sumorne posledice Drugog svetskog rata, objavio Klub za arhitekturu, osnovan 1922. Knjiga se pojavila u vreme kada se Britanija spremala da sprovede program posleratne rekonstrukcije.

Cilj izložbe je bio da prikaže veoma široku lepezu radova završenih u Londonu tokom pola veka, kako u periodima procvata, tako i nazadovanja. Radovi na izložbi pokazuju rast Londona u posleratnom periodu kao globalne prestonice arhitekture, poziciju ojačanu njegovom ulogom međunarodnog centra obrazovanja u oblasti arhitekture, kao i svetske finansijske prestonice.

Podeljena u pet dekada, izložba hronološkim redosledom predstavlja više od 200 zgrada koje su obeležile istoriju moderne arhitekture Londona - od Centrepoint-a do Gherkin-a, galerije Dulwich Picture do Tate Modern i zgrade “Ekonomista” do poslovnog centra Canary Wharf.

Kustos izložbe je Piter Marej, koji je na čelu Odbora Kluba arhitekata Velike Britanije.

U okviru pratećeg programa izložbe, predavanja će održati Piter Bišop, Mark Brerli, Malkolm Smit i Majkl Tejlor, a publiku će kroz izložbu voditi Ričard Koleman.

Tradicionalne izložbe manifestacije BINA su “Arhitektonski i urbanistički konkursi”, u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Udruženja arhitekata Srbije, i “Godišnje nagrade za arhitekturu”, koje će biti otvorene od 23. do 28. aprila u galeriji O3one.

To su dve izložbe u jednoj - prva prikazuje godišnje nagrade za arhitekturu koje dodeljuje više institucija za realizovane objekte, a druga pruža uvid u nagrađene konkursne projekte.

U rasponu od idejnog - arhitekture na papiru, do pojavnog - arhitekture u prostoru, izložbe pružaju relevantan retrospektivni pregled događaja na arhitektonskoj sceni u Srbiji periodu između dva izdanja BINA-e.

Svečana dodela nagrade “Arhitektonski događaj” Društva arhitekata Beograda je 25. aprila.

BINA predstavlja i izložbu arhitekture austrijskog biroa Querkraft, koja na interesantan način prikazuje arhitekturu, služeći je uz austrijsko vino, na posebno oblikovanom baru.

Querkraft predstavlja projekte, njihovu filozofiju arhitekture i radost življenja. Neobičan koncept izložbe, različit od konvencionalnog predstavljanja arhitekture, obuhvata bar u kojem se služi samo vino, ali i arhitektura.

Querkraft Architecten Zt GmbH, osnovan 1998. godine, sastoji se od tri arhitekte-partnera i oko 15 članova. Querkraft nije specijalizovan za određene aktivnosti u arhitekturi, već se bavi različitim pristupima arhitekturi i projektovanju. Za Querkraft u centru procesa planiranja je čovek. Ta fokusiranost na fundamentalne aspekte pokretačka je snaga njihovog rada.

“Rad u birou je naš kvalitet života. Stoga smo uvek uzbuđeni kada stvaramo projekat u kome možemo da primenimo naša umeća, a odbacujemo projekte koji nas uslovljavaju usled čega ne možemo slobodno da koristimo naše projektantske veštine”, navode članovi Querkrafta, čija će izložba biti otvorena od 19. aprila do 4. maja u Likovnoj galeriji KCB-a.

Drugi put zarednom BINA obuhvata i izložbu mladih arhitekata, ovaj put onih koji žive i rade u inostranstvu.

Izložba “Razglednice iz Evrope”, čiji je kustos Đorđe Stojanović, priređena je sa dva cilja - prvi je da ukaže na problem koji postoji u oblasti arhitekture, kao i u drugim profesijama, a odnosi se na bespovratni odlazak visokokvalifikovanih stručnjaka iz zemlje. Drugi cilj izložbe je da predstavi osam arhitekta koji potiču sa ovih prostora, ali danas rade u drugim sredinama u okviru profesionalnih i akademskih institucija koje imaju važnu ulogu na evropskoj arhitektonskoj sceni.

To su: Adam Vukmanov, Dragana Čebzan Antić Igor Pantić, Jelena Vučić, Kristijan Čebzan, Milan Šijaković, Milena Stojković, Milena Stopić i Miloš Dimčić.

Izložba “Razglednice iz Evrope” biće otvorena od 19. aprila do 4. maja u Galeriji Artget KCB-a, a taj projekat obuhvata i predavanja koja će održavana do kraja godine na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

U Galeriji Artget biće otvorena u isto vreme i izložba fotografija “Teksture arhitekture Berlina” autora Miloša Komlenića, nastala gotovo spontanom, intuitivnom reakcijom na utiske putovanja u Berlin, grad koji je postao muzej savremene arhitekture.

Izložba oslikava impresije jednog stručnog, “arhitektonskog oka”, a istovremeno je i opušteni eksperiment sa digitalnim tehnologijama.

Sam početak razmišljanja o datom materijalu predstavlja opažanje, donekle posebno jednom “južnjačkom oku”: arhitektura i sami objekti koji čine taj urbani milje su oblikovno vrlo svedeni i jednostavni. Otvoreni urbani prostor (ulice, trgovi i parkovi, čak i unutrašnjost zatvorenog gradskog bloka) daleko su veći od sličnih prostora u nama bliskim sredinama. Dominiraju jednostavne i osnovne prizmatične forme, dominantno ortogonalnih linija.

Time oblikovanje objekata postaje podređeno formama višeg reda, urbanim formama, koje uglavnom prate jednu čistu, jasnu i jednostavnu matricu. Samom prolazniku, posmatraču, u bliskom kontaktu sa objektima ostaje dominantna impresija upravo o njegovoj opni, “koži”, koja i jeste prvi kontakt sa spoljnjim svetom, njegovih korisnika, i njegovih posmatrača.

BINA predstavlja i izložbu “Neobični svet” austrijskog video umetnika, fotografa i filmskog reditelja Heralda Hunda, koja je kombinacija fotografija, maketa, stambenih blokova srednje veličine i filma.

U osnovi izložbe su objekti koji su nastali u različiton političkom vremenu, a većinom više nisu u funkciji.

Filmovi na izložbi pokazuju kako se normalnost odvija u uslovima utopije - gupa ljudi pokušava da održi svakodnevni život u izmenjenim uslovima gravitacije. Pokrete je teško savladati, a život se odvija kao usporeni film. Zarobljeni u toj sredini, protagonisti izgledaju kao ribe u akvarijumu. Njihova prebilvališta izgledaju slično onima u jedinicama stambenih blokova.

Hund je studirao nove medije na Univerzitetu primenjenih umetnosti i na Akademiji likovnih umetnosti u Beču, a njegova izložba biće otvorena od 19. aprila do 4. maja u Austrijskom kulturnom forumu, uz čiju je podršku i realizovana.

Na sedmoj BINA gostovaće Branislav Mitrović, Petar Zaklanović, Dejvid Grejam Šejn (David Grahame Shane) i Orhan Esen, čija su predavanja posvećena arhitekturi i urbanizmu sredina u kojima rade: Srbiji, Holandiji, SAD i Turskoj.

Orhana Esena, člana međunarodne organizacije Arhitekti vodiči (Guiding Architects), najaviće njegove kolege iz te organizacije - grupa 360°Beograd, koju čine Vesna Vučnić, Miodrag Ninić, Nikola Andonov i Olga Lazarević.

BINA nudi i tribine i predstavljanje projekta MasterClass, uz dijalog sa predstavnicima gradskih institucija, zatim podsećanje na Ranka Radovića, i PechaKucha veče posvećeno ovogodišnjoj temi BINA - “Energija grada”.

Najavljen je i gotovo rekordan broj gradskih šetnji.

Tašmajdanskim pećinama i podzemnim Beogradom vodiće Zoran Nikolić i Go2 Srbija, dok će šetnju alejama Novog groblja voditi Violeta Obrenović. Industrijsko nasleđe Beograda prikazaće Rifat Kulenović.

Marija Martinović, Dobrivoje Lale Erić i Jelica Jovanović iz Do.co.mo.mo Srbija prikazaće moderno gradsko nasleđe sa obala reke Save, fakultete i biblioteke Beograda, kao i gradske štamparije.

U šetnji “Ja sam Beograđanin”, prilagođenoj mlađoj publici, biće prikazani najznačajniji primeri arhitekture Beograda.

District 6, grupa istoričara umetnosti, samostalno će voditi šetnje o vojnoj arhitekturi, kao i arhitekturi na prelomu između XIX i XX veka.

Ovogodišnje radionice prilagođene su deci uzrasta od 9 godina do srednjoškolskog doba, a dve i studentima.

Na radionicama, deca će praviti makete kuća i gradova ili mapirati gradske prostore, a kao i do sada, najveći doprinos osmišljavanju i vođenju dečjih radionica dali su Biljana i Bratislav Branković, osnivači Proces edukativne arhitekture.

Posebnu radionicu u sklopu pratećeg programa izložbe “Pedeset godina arhitekture Londona”, čiji je autor Centar za promociju nauke Srbije, vodiće Ksenija Smoljanić i Vanja Enbulajev.

Autori studentskih radionica su Nenad Popović i međunarodni tim koga čine biro MDH (Finska/Norveška), Nataša Zednik (Srbija), Florijan Koše (Nemačka) i Kenten Le Gen-Žefroa (Norveška).

Poznato - viđeno drugim očima” je studentstka radionica koju će voditi Nenad Popović, a tema joj je prepoznavanje beogradskih tzv. “ne-prostora”.

Međunarodni tim će na Trgu Nikole Pašića, od evro paleta, sagraditi “BINA kabinu”, koja je zamišljena kao kontinuirana studentska radionica na otvorenom - mesto za razgovore, rasprave, ali i ulični kafe.

Prošle godine nagradu za arhitektonski događaj godine dobio je tadašnji potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, koji je i otvorio šestu BINA, a nagrađen je za međunarodni konkurs za Centar za promociju nauke u Bloku 39 na Novom Beogradu.

Dodeljena su i dva priznanja - bivšem ministru kulture Nebojši Bradiću za konkurse za Bijenale arhitekture u Veneciji 2010. i za rekonstrukciju Narodnog muzeja u Beogradu, kao i autorima retrospektivne izložbe članova Arhitektonske sekcije ULUPUDS-a “Portreti arhitekata” koja je u robnoj kući “Nama” predstavila najznačajnija dela 135 arhitekata, nastala od 1953. do 2010.

Sajt manifestacije BINA je www.bina.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU (pdf).

Vesna Milosavljević / SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav