7. Dani Sarajeva u Beogradu
Deca u ratu, na primeru mladih koji su detinjstvo proveli u opkoljenom Sarajevu 90-ih, u fokusu je sedmog festivala “Dani Sarajeva” u Beogradu, koji je otvoren 13. maja izložbom “Detinjstvo u ratu” i promocijom istoimene knjige Jasminka Halilovića, a naredna dva dana nudi i raznovrstan pozorišni i filmski.
Halilovićeva knjiga, prva koja istražuje kolektivno iskustvo odrastanja u balkanskim ratovima, doprinosi razumevanju značaja mira, te istovremeno podseća na odgovornost odraslih da kreiraju bolji svet za decu.
“Posebno mi je drago što je Beograd prvi grad nakon Sarajeva u kojem će biti predstavljena publikacija ‘Djetinjstvo u ratu’. Mislim da je Beograd važno mesto da razgovaramo o Sarajevu i opsadi Sarajeva, ovog puta kroz prizmu detinjstva, odnosno odrastanja u ratu”, rekao je Halilović na promociji u Kulturnom centru Beograda i izrazio uverenje da njegova knjiga i izložba mogu biti doprinos dijalogu dva grada, prevashodno zbog tačaka potencijalne samoidentifikacije kojih ima mnogo.
Halilović je izrazio očekivanje da će mladi u Beogradu, uz njegovu knjigu i izložbu, bolje nego do sada razumeti kroz šta su prolazili njihovi vršnjaci u Sarajevu u prvoj polovini 90-ih.
Halilovićeva knjiga deo je istoimenog projekta u okviru koje se obratio ljudima koji su za vreme rata u BiH bili deca, zamolivši ih da kratko odgovore šta je za njih detinjstvo u ratu. Za tri meseca u projekat se uključilo više od hiljadu ljudi iz 35 zemalja širom planete. Projekat je nedavno rezultirao knjigom sećanja sarajevske dece.
Mladi iz Sarajeva i Beograda će 14. maja u 19 sati - na debati “Deca u ratu” - otvoriti pitanje zašto mladi iz Beograda o opsadi Sarajeva koja se desila krajem 20. veka na samo 300 kilometara od Beograda još uvek malo ili gotovo ništa ne znaju.
Na otvaranju sedmog festivala “Dani Sarajeva” govorili su norveški ambasador u Beogradu Nils Ragnar Kamsvåg, direktorka KCB-a Mia David, Ruba Velagić iz Inicijative mladih za ljudska prava Bosne i Hercegovine i direktorka Inicijative mladih za ljudska prava Srbije Maja Mićić, u ime organizatora.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu izvedena je predstava “Bio je lijep i sunčan dan” rediteljke Tanje Miletić-Oručević - mozaik sećanja 78 građanki i građana Sarajeva na prvi dan opsade - 2. maj 1992. godine. U Bitef teatru izvedena je predstava “Izopačeni” beogradskog reditelja Andreja Nosova.
U okviru filmskog programa, u Dvorani KCB-a prikazan je film sarajevskog reditelja i oskarovca Danisa Tanovića “Cirkus Columbia”, te dokumentarni studentski filmovi iz Beograda i Sarajeva, a posle projekcija odžana je debata o filmovima u kojoj su studenti predstavili zajednički rad u okviru programa “Sarajevo grad filma” sarajevskog filmskog festivala.
Drugog festivalskog dana, 14. maja, u KCB-u će prošlogodišnja laureatkinja Mirjana Karanović uručiti nagradu festivala “Dani Sarajeva”.
Publika će imati priliku do 15. maja da pogleda bogat filmski program, kao i pozorišnu predstavu “Prst”, pobedničku dramu konkursu Hartefakt fonda za savremeni društveno angažovani tekst. Dramu mlade prištinske spisateljice Doruntine Bashe režirala je Ana Tomović, a u glavnim ulogama su Jasna Đuričić i Milica Stefanović.
Festival “Dani Sarajeva” održan je prvi put 2007. godine, u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava.
Beograd je ugostio proteklih godina više stotina umetnika i umetnica sarajevske kulturne scene - muzičare, fotografe, književnike i autore filmova i predstava.
Inicijativa mladih organizuje “Dane Sarajeva” svake godine u maju kako bi podsetila na opsadu Sarajeva, ali i sa idejom da otvori prostor za obnavljanje veza narušenih tokom rata u Bosni 90-ih i uspostavljanje novih veza među posleratnim generacijama.
Festivalski sajt je www.danisarajeva.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE.
(SEEcult.org)