• Search form

17.06.2019 | 11:06

70 godina Grafičkog kolektiva u Galeriji SANU

70 godina Grafičkog kolektiva u Galeriji SANU

Grafički kolektiv obeležiće tokom leta reprezentativnom monografskom izložbom u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) u Beogradu 70 godina delovanja na savremenoj umetničkoj sceni, od kojih je poslednjih godinu dana bez samostalnog izlagačkog prostora.

Prema navodima Grafičkog kolektiva, koji je u julu 2018. godine bio primoran da napusti izlagački prostor na Obilićevom vencu zbog restitucije zgrade u kojoj je delovao decenijama, SANU je inicirala postavku posvećenu njegovom jubileju, uvažavajući profesionalni dignitet i prepoznajući značaj koji ima kao jedinstvena institucija u nacionalnoj kulturi.

Monografska izložba višemedijskog karaktera “Otisak vremena 70/∞, Grafički kolektiv – 70 godina” markira umetničku, lidersku i istorijsku ulogu te kuće.

Majska izložba grafike beogradskog kruga 1999.

Odlazak Grafičkog kolektiva sa Obilićevog venca - simbolična akcija Živi lanac, jul 2018.

Fokusirana na sedam decenija delovanja Grafičkog kolektiva, izložba u Galeriji SANU istorizuje vizuru njegove pionirske uloge iz 50-ih godina čija se vitalna energija referisala u idejnim i praktičkim ostvarenja vidljivim u kontekstu savremene kulture.

Kontinuitet i tradicija Grafičkog kolektiva biće predstavljeni postavkom strukturisanom u nekoliko segmenata, ukazujući na najznačajnija dela, programe i ličnosti, koji su utemeljili život te kuće. U kontekstu različitih segmenata njegovog rada - izložbe, nagrade, kolekcija (Veliki pečat, plakati iz 50-ih, domaći i strani autori), međunarodna saradnja, edukativni programi, odnegovani intelektualni i kritičarski diskurs - vidljiva su dominantna strujanja, ali i estetičke promene u kojima je Grafički kolektiv neposredno učestvovao, pratio ih i afirmisao.

Koncept postavke je višemedijski – obuhvata umetničku grafiku i grafički dizajn, plakate, video i foto dokumenta, publikacije i arhivsku građu, predstavljajući značajan dokument o aktivnoj, prepoznatoj, priznatoj i vidljivoj ulozi Grafičkog kolektiva, mestu susreta i žarištu kulturnog života Srbije i nekadašnje Jugoslavije, te jednom od simbola Beograda i neodvojivog dela nacionalnog duhovnog identiteta.

Lazar Vujaklija, plakat za izložbu Grafika u boji 1954.

Izložbu prati obimna publikacija sa sedam autorskih tekstova koje potpiusuju Irina Subotić, Gordana Popović Vasić, Ljiljana Slijepčević, Ješa Denegri i Ljiljana Ćinkul, problematizujući različite segmente delovanja Grafičkog kolektiva - od društvene i kulturne atmosfere u kojoj su inicirane i negovane njegove ideje, preko najznačajnijih programa i izložbi u Beogradu i inostranstvu, do specifičnih događaja koji potvrđuju tezu da je ta kuća umetnika uvek bila otvorena za eksperiment, ispitivanje i afirmisanje novih kreativnih ideja u sferi vizuelnih umetnosti.

Izložba će biti otvorena od 19. juna do 21. avgusta, a kako je najavljeno, tokom njenog trajanja biće organizovana vođenja i drugi prateći programi.

Članovi Grafičkog kolektiva

Grafički kolektiv delovao je do jula 2018. godine u prostoru na Obilićevom vencu koji je morao da napusti zbog procesa restitucije zgrade. Prethodno je više od godinu i po dana, uz podršku stručne i šire javnosti, pozivao nadležne da mu pronađu alternativni prostor, nakon što je zgrada u kojoj se nalazi od osnivanja 1949. godine vraćena restitucijom prvobitnim vlasnicima.

I tradicionalna Majska izložba grafike, uz dodelu nagrade Veliki pečat, nedavno je održana u gostima - u Galeriji ULUS, a prethodno i izložba Male grafike u Remontu. Za jesen je u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda planirana autorska izložba “Šta je grafika danas?”, a potom u Galeriji FLU izložba “Telo galerije – Identitet mesta”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav