• Search form

21.06.2012 | 13:27

Afro festival u MAU

Afro festival u MAU

Muzej afričke umetnosti i ove godine, 23. i 24. juna, organizuje Afro festival - manifestaciju koja predstavlja jedinstven program kako u Srbiji, tako i u regionu, a uz učešće stručnjaka, predavača, profesora, studenata i prijatelja MAU, obuhvata izložbe i predavanja, filmske projekcije koje približavaju umetnosti i kulture Afrike, kao i muzičke, plesne i likovne radionice i javna vođenja.

Oba festivalska dana od 10 do 18 sati posetioci će moći da obiđu Afrički bazar, popularnu manifestaciju MAU koja promoviše likovnu i primenjenu umetnost afričkog kontinenta. Zamišljena je kao prodajna izložba umetničkih i zanatskih predmeta: maski, skulptura u kamenu i drvetu, rukom pravljenih i bojenih tkanina, slika, batika, nakita, dekorativnih predmeta za enterijer.

Najznačajniji dan Afro festivala je Durbar - festival festivala i dan prijateljstva, muzike i plesa.

Uz učešće afričkih ambasada u Beogradu, u prijatnoj bašti MAU, 24. juna se slave afrička muzika, ples, umetnost i kultura.

Posebno aranžirani štandovi sa predmetima umetničke, zanatske i suvenirske proizvodnje (tkaninama, nakitom, figurama u drvetu) doprinose duhu festivala koji na nezaboravan način dočarava kulturnu riznicu Afrike. Uz ljubaznu podršku afričke diplomatske zajednice u Beogradu, posetiocima se pruža prilika da uživaju u kulinarskim specijalitetima iz različitih krajeva Afrike: Angole, Alžira, Egipta, Gane, Gvineje, Konga, Libije, Maroka i Tunisa.

Posetioci će moći da prisustvuju oba dana i umetničkoj radionici izrade afričkih motiva u tehnici veza, koja je i tema ovogodišnjeg Afro festivala, a ukazaće na istoriju i kulturno značenje pojedinih vrsta veza u Africi.

Prema navodima MAU, za razumevanje značaja i važnosti tekstila u afričkim kulturama, neophodno je poznavanje simbola iskazanih likovnim sredstvima. Simboli su gotovo uvek u tesnoj vezi sa predanjem i usmenom tradicijom. Opšta karakteristika za afričku umetnost pritom je povezivanje verbalnog iskaza i likovne umetnosti, što je posebno značajno za umetnost veza. Motiv često zamenjuje pisanu reč, odnosno prenosi poruke značajne za pojedinca, porodicu ili širu zajednicu.

Demonstraciju tehnika izvešće: koordinatorka udruženja Re:Crafts (Klaster za revitalizaciju starih zanata u Srbiji) Vesna Rusić, sa saradnicima (Zoltan Varga, modelar kože, osnivač brenda Zolika; Vera Lajko-Bajac, primenjeni umetnik).

Najavljena je i radionica za decu, posvećena simbolima na afričkim tkanima,a izradi predmeta od gline i afričkim perkusijama.

Kroz izabrane teme deca će tokom radionica upoznati simbole na tkaninama naroda Fon i motive tkanina Filafani. Takođe će imati priliku da nauče oblikovanje predmeta od gline - u formi skulptura, reljefa ili kao dekorativne upotrebne predmete.

Aktivnosti za decu vodiće Milica Naumov (antropolog), Marija Dimitrijević (primenjeni umetnik) i studenti Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu - Milan Rakić, Olga Uzelac, Ana Lazić i Olivera Ercegović. Tokom dana održaće se i kraće sesije radionica afričkih perkusija u organizaciji Branka Trijića, instruktora kursa Đembe.

Prve festivalske večeri nastupiće i bend Salsa Y Punto, koji je značajno uticao na popularnost salse i afro-kubanske muzike u Srbiji, a sastavljen je od kubanskih i srpskih muzičara: Raul Pulido Sandoval (vokal/marakas/gviro), Jorge Enrique Rivera Legat (piano/bas/vokal), Roberto Justis Vinales (bubnjevi/bongosi/zvona), Igor Vincetić (konge), Katarina Jovanović (vokal/gviro), Vladimir Jovanović (truba), Dragan Risteski (truba).

Na repertoaru benda su pesme i instrumentalne numere u ritmu salse, latin džeza, merengue, cha cha, bachata...

Sajt MAU je www.museumofafricanart.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Filmkonzept: Kopf/ Kreis 1968
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav