Afteršok postmodernizma
Forum Skoplje okupiće od 8. do 14. juna makedonske i strane arhitekte, urbaniste, istoričare, sociologe, umetnike i teoretičare, na temu “Afteršok postmodernizma”, odnosno fenomena savremene arhitekture i nove gradnje u centru Skoplja, koja je suprotna postmodernističkoj filozofiji.
Forum Skoplje okupiće od 8. do 14. juna makedonske i strane arhitekte, urbaniste, istoričare, sociologe, umetnike i teoretičare, na temu “Afteršok postmodernizma”, odnosno fenomena savremene arhitekture i nove gradnje u centru Skoplja, koja je suprotna postmodernističkoj filozofiji.
Pokrenut prošle godine, Forum Skoplje obuhvata predavanja, okrugle stolove, radionicu za studente arhitekture i izložbu Gete instituta o 90 godina bauhausa, a cilj skupa je podsticanje revizije i kritičke analize novih gradskih urbanističkih planova i odluka, kao i unapređenje svesti građana i njihovog aktivnog odnosa prema sopstvenom okruženju.
Prema navodima osnivača Foruma Skoplje, mladog makedonskog arhitekte Ivana Mirkovskog, koji živi i radi u Beču, vreme je pričati glasno sa stranim stručnjacima o gradskoj arhitekturi, u nastojanju da bi to moglo da dovede do uspostavljanja novih opštih kriterijuma u toj oblasti.
Među učesnicima Foruma Skoplje biće i austrijski arhitekta, urbanista i teoretičar Erih Rajt (Erich Raith), zagrebački arhitekta i aktivista Marko Sančanin, osnivač Platforme 9,81, kao i arhitekta Srđan Jovanović Vajs (Weiss) iz Srbije, osnivač NAO (Normal Architecture Office) i jedan od osnivača Škole izostavljenih studija (School of Missing Studies) - mreže za istraživanje gradova obeleženih naglim promenama, koji živi i radi u SAD.
Učestvovaće i arhitekta Sergej Nikoljski iz Austrije, rođen u Makedoniji, zatim Biljana Stefanovska iz Makedonije, koja živi i radi u Nemačkoj, Ivan Rupnik iz Hrvatske, odnosno SAD, Vera Martinez, Kristiano Leprati (Christiano Lepratti), Maren Harnak (Harnack) i slobodni umetnik, dizajner i kustos Kai Vekler (Voekler) iz Nemačke, kao i teoretičarka arhitekture i sociolog Gabriele Rajterer (Reiterer) iz Austrije.
Među učesnicima su i Ines Tolić i Aleksandar Petrov iz Italije, kao i austrijski arhitekta Maksimilian Hartmut (Maximilian Hartmuth), koji živi i radi u Istanbulu.
Arhitekta Antonio Petrov, koji je makedonskog porekla, a predaje na Harvardu, održaće predavanje u uvodnom programu Foruma Skoplje, 8. juna u Maloj stanici, gde će dan kasnije, na zvaničnom otvaranju, biti održan džez koncert Georgi Šareski kvarteta i predstavljena izložba nemačkog arhitekte Hansa Engelsa o 90 godina bauhausa.
Petrov predaje na Odeljenju za istoriju umetnosti i arhitekturu i Školi za dizajn Harvard univerziteta, kao i na još nekoliko univerziteta u SAD, a posebno se bavi crkvenom arhitekturom, inspirisan teorijom Petera Sloterdijka o prirodi društvenih odnosa.
Od 10. do 13. juna biće održani okrugli stolovi, a poslednjeg dana biće predstavljeni rezultati radionice koju će sa studentima arhitekture voditi profesorka Divna Penčič, uz podršku mentroskog tima sastveljnog od stranih gostiju-učesnika Foruma.
Forum Skoplje deo je i regionalnog projekta “Let’s Talk Critic Art” o kritičkoj umetnosti i odgovornoj kulturi, koji će narednih godinu i po dana biti realizovan u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani i Skoplju, u organizaciji portala SEEcult.org, u saradnji sa Clubture/portalom Kulturpunkt.hr i Centrom za savremenu umetnost - SCCA Ljubljana/portalom Arstervis.org, uz podršku Evropske kulturne fondacije (European Cultural Foundation - ECF).
Realizaciju Foruma Skoplje podržali su ove godine i Švajcarski program za kulturu Pro Helvetia, austrijska ambasada u Makedoniji i više sponzora.
Prošlogodišnji Forum Skoplje bio je posvećen arhitektonskim, sociološkim i aspektima urbanog dizajna u kontekstu razornog skopskog zemljotresa 1963. godine.
Sajt Foruma Skoplje je www.forumskopje.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)