• Search form

07.05.2010 | 11:44

Ali i Čomski o socijalizmu

Teoretičar i jedan od najoštrijih društvenih kritičara današnjice Tarik Ali (Tariq), vođa engleskog studentskog pokreta 1968. godine, kome je Mik Džeger (Mick Jagger) posvetio pesmu "Street Fighting Man", gost je velike međunarodne konferencije 3. Subversive Film Festivala u Zagrebu, posvećene kolapsu neoliberalizma i ideja socijalizma danas, a 7. maja doprineće diskusiji predavanjem "U odbranu socijalizma".

Ali i Čomski o socijalizmu

Teoretičar i jedan od najoštrijih društvenih kritičara današnjice Tarik Ali (Tariq), vođa engleskog studentskog pokreta 1968. godine, kome je Mik Džeger (Mick Jagger) posvetio pesmu "Street Fighting Man", gost je velike međunarodne konferencije 3. Subversive Film Festivala u Zagrebu, posvećene kolapsu neoliberalizma i ideja socijalizma danas, a 7. maja doprineće diskusiji predavanjem "U odbranu socijalizma".

Ali je još kao student bio je uključen u stvaranje najvažnijeg levičarskog časopisa današnjice “New Left Review”, a do danas je objavio više od 30 knjiga, uključujući “Sukob fundamentalizama”, koja je nedavno prevedena na hrvatski, a 8. maja biće predstavljena u Profilu.

Rođen u Lahoreu u Pakistanu, studirao je političke nauke, filozofiju i ekonomiju na Oksfordu, a za vreme studija istakao se kao oštar protivnik rata u Vijetnamu.

Među atrakcijama konferencije petog Subversive festivala je i video uključenje Noama Čomskog (Chomsky), a predavanje će održati i Džon Milbank, jedan od najpoznatijih savremenih teologa, koji će govoriti na temu “Je li socijalizam previše kapitalistički? Između dva Karla - Polanyja i Marxa”.

Osim konferencije, program petog SFF obeležava i retrospektiva jugoslovenskog filma, kao i izbor revolucionarnih filmova iz Latinske Amerike, koji će početi 9. maja u Studentskom centru.

Subversive Festival predstavlja u proširenom trećem izdanju više od 100 filmova koji su na različite načine povezani sa temom socijalizma, a svečano je počeo na Međunarodni praznik rada, 1. maja, filmom “Kad budem mrtav i beo” Živojina Pavlovića iz Srbije i retrospektivom Dušana Vukotića “Umjetnost guta umjetnika” u bioskopu Tuškanac.

Prošireno izdanje 3. Subversive festivala biće završeno 25. maja - na dan kada je bivša Jugoslavija praznovala Dan mladosti i rođendan predsednika Josipa Broza Tita, a novost ove godine je da je odvojen teorijski i filmski program.

Velika međunarodna konferencija “Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas”, organizovana u bioskopu “Europa” od 3. do 7. maja, svečano je otvorena okruglim stolom “Socijalizam u Jugoslaviji, socijalizam danas: što je dovelo do raspada Jugoslavije?”.

Direktor Subversive festivala za teorijski deo programa Srećko Horvat istakao je na nedavnoj konferenciji za novinare da je za konferenciju “Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas” putokaz bila velika konferencija koja je u martu prošle godine održana na londonskom univerzitetu Birkbeck na temu “O ideji komunizma”.

Ali, dok se tamo uglavnom raspravljalo o značenju komunističke hipoteze danas, zagrebački skup polazi od realno postojećih socijalističkih projekata - kako onih iz bivše Jugoslavije i Sovjetskog Saveza, tako onih koji se danas rađaju u Latinskoj Americi i drugim krajevima sveta - da bi potom došao do same ideje socijalizma, pa i komunizma.

U okviru festivalskog programa, 8. maja biće otvorena i izložba “Umetnost uvek ima posledice” u staroj zgradi Muzeja savremene umetnosti i Novoj galeriji, koja je proizašla iz dvogodišnjeg saradničkog projekta organizacija tranzit.hu iz Budimpešte, Muzeum Stzuki iz Lodza, Centar za nove medije kuda.org iz Novog Sada i Što, kako i za koga/WHW iz Zagreba.

Projekat se bavio temama u vezi sa modernističkim nasleđem i zajedničkom istorijom kroz rekontekstualizaciju različitih umetničkih praksi, od kojih mnoge nisu usmerene ka proizvodnji umetničkih objekata i njihovom estetskom vrednovanju, već medijaciji i komunikaciji umetničkog đela sa publikom širom od uobičajene galerijske.

Uprkos naglasku na umetničkoj produkciji iz istočne Evrope, izložba ni u kojem smislu nema ambiciju da ponudi homogenizujuću sliku “istočno-evropske” umetnosti poslednjih decenija, već da “ukaže na načine na koje je umetnost ulazila u napetost i sukob s kulturnom hegemonijom trenutka, s obzirom na pitanja institucije Umetnosti i umetničkih institucija”.

Sajt Subversive film festivala je www.subversivefilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav