Alternative na BELEF-u
Festival “Alternative film/video” predstavlja se 21. jula na Beogradskom letnjem festivalu pobedničkim filmovima prošlogodišnjeg, 16. izdanja, kao i retrospektivom alternativnog filma u Beogradu do 1950. do 1980. godine.
Festival “Alternative film/video” predstavlja se 21. jula na Beogradskom letnjem festivalu pobedničkim filmovima prošlogodišnjeg, 16. izdanja, kao i retrospektivom alternativnog filma u Beogradu do 1950. do 1980. godine.
Listu značajnih ostvarenja 16. festivala “Alternative film/video”, održanog krajem prošle godine, predstaviće na sceni iza galerije Prirodnjačkog muzeja Milan Milosavljević, a među devet ostvarenja je i “Crvenkapa” Zorana Tairovića iz Srbije, kome je dodeljena i memorijalna nagrada “Ivan Kaljević” - u znak sećanja na Kaljevića, prerano preminulog člana Akademskog kino kluba, autora avangardnih i alternativnih filmova.
Na Listi značajnih su i filmovi “Ferment” (Joanna M. Stacewicz, Poljska/Velika Britanija), “Grinji krokii” (Mane Žuđelović, Crna Gora/Srbija), “Grito” (Andreas Denegri, Argentina), “Night Mare” (Philippe Rouy, Francuska), “Novembar” (Boris Greiner, Hrvatska), “Sklonište” (Igor Simić, Srbija), “Screen 1-2” (Kraner Kaja, Slovenija) i “Waiting” (Gjorgje Jovanovik, Makedonija).
Festival “Alternative film/video” predstavio je prošle godine u Domu kulture Studentski grad (DKSG) više od 80 inovativnih eksperimentalnih, istraživačkih, avangardnih, ličnih filmova i video radova mladih, ali i afirmisanih autora, podeljenih u internacionalnu i regionalnu (ex-Yu) takmičarsku selekciju.
Retrospektiva “Alternativni film u Beogradu 1950-1980” obuhvata “Ruke ljubičastih daljina” (1962) Save Trifkovića, “Dim i voda” (1962) Dragoslava Lazića, “Proleće je došlo u stan mog brata Čarlija” (1966) Ivana Rkidžića, “Gavran” (1973) Nikole Đurića, “23” (1975) Dragiše Krstića, “Krik” (1978) Ivka Šešića, “I bi veče, i bi jutro dan sedmi” (1975) Miodraga Miloševića, “Izdah” (1976) Ivana Obrenova i “Društvo za zaštitu šašavih događaja” (1975) Ivana Kaljevića.
Autor publikacije i diska o retrospektivi je Miroslav Bata Petrović, dok je program filmova osmislio Sava Trifković.
Petrovićeva knjiga “Alternativni film u Beogradu od 1950. do 1990. godine” objavljena je u izdanju Arhiva alternativnog filma koji je nedavno u Arhiv Akademskog kino kluba, što je izazvalo protest u javnosti. U toku je potpisivanje onlajn peticije kojom se od nadležnih u Ministarstvu prosvete traži da ukinu odluku o preinačenju imena Arhiva, kao i da mu vrate nekadašnji status i obezbede sve uslove za nastavak rada i očuvanje te značajne kulturne institucije.
“Sačuvajmo status i ime Arhiv alternativnog filma i videa, uzorni centar arhivske prakse, jedinstvene u regionu bivše Jugoslavije koji je nastao i opstao zahvaljujući entuzijazmu i velikom radu njegovog osnivača Ivka Šešića”, poručili su potpisnici peticije, pozivajući sve stvaraoce, istraživače, ljubitelje kinoamaterizma, eksperimentalnog, avangardnog, alternativnog filma, videa i novih medija, kao i građane koji drže do svog kulturnog nasleđa i baštine da potpišu peticiju na adresi www.petitiononline.com/arhivalt
Predstavljanje Festivala “Alternative film/video” na BELEF-u deo je novouvedenog programa “Otvoreni bioskop”, koji je počeo 19. jula filmom “Sretno dijete” hrvatskog reditelja Igora Mirkovića, a predstavlja i festivale kratkog, alternativnog, dokumentarnog i autorskog filma iz regiona, uz odavanje posebne počasti nedavno preminulom hrvatskom umetniku Tomislavu Gotovcu.
Program “Otvoreni bioskop” (na sceni iza galerije Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu, a u slučaju lošeg vremena u prostoru knjižare Plato Ilegala), prvi put je deo BEELF-a, posle pojedinačnih filmskih programa (Želimir Žilnik, Slobodan Šijan, Akademski filmski centar, Dušan Makavejev...) proteklih godina.
Nakon prezentacije festivala NamaTREe.ba iz Trebinja i festivala “Alternative”, posetioci BELEF-a mogu besplatno da upoznaju i Grossmann festival filma i vina iz Ljutomera u Sloveniji, beogradski festival “Balkanime”, “Braća Manaki” iz Makedonije, varaždinski Trash Film Festival, banjalučki Kratkofil i hrvatski Motovun, kao i da premijerno pogledaju u završnici, 5. avgusta, postapokaliptičnu horor-dramu “Araneum” Mihajla Obrenova.
Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)