• Search form

09.07.2019 | 13:37

Apel Ministarstva kulture povodom medijskih konkursa

Apel Ministarstva kulture povodom medijskih konkursa

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije apelovalo je 9. jula na sve organe vlasti koji sprovode konkurse u oblasti javnog informisanja da poštuju procedure koje su predviđene Zakonom o javnom informisanju i medijima, kao i Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa  u oblasti javnog informisanja.

“S obzirom da je u toku sprovođenje konkursa u oblasti javnog informisanja na svim nivoima vlasti, Ministarstvu se često obraćaju subjekti koji ukazuju na određene nepravilnosti u sprovođenju konkursne procedure, koje mi sa dužnom pažnjom analiziramo, pratimo i u okviru svojih ovlašćenja blagovremeno reagujemo”, naveo je državni sekretar u Ministartstvu kulture i informisanja Aleksandar Gajović u saopštenju.

Ukoliko postoji opravdana sumnja da je bilo povrede pravila postupka u sprovođenju konkursa, Zakon predviđa mogućnost pokretanja upravnog spora, u čemu Ministarstvo, kako je naveo Gajović, ohrabruje svakog učesnika konkursa koji se smatram oštećenim.  

Ministarstvo ujedno podseća javnost i da ne može da utiče “na sastav komisija, na donošenje njihovih odluka, kao i drugih proceduralnih aktivnosti, već je to obaveza organa javne vlasti koji je raspisao konkurs”.

Udruženje novinara Srbije (UNS) protestovalo je 8. jula zbog toga što Grad Beograd četvrtu godinu za redom na konkursu za sufinansiranje medijskih projekata dodelio milione tabloidima koji drastično krše novinarski kodeks i u komisiju za ocenjivanje projekata nije imenovao predstavnike reprezentativnih novinarskih i medijskih udruženja, niti poznate medijske stručnjake.

Na konkursu glavnog grada, kako je naveo UNS, Insajder tim d.o.o, izdavač Informera i preduzeće Dnevne novine Alo d.o.o, izdavač lista Alo, dobili su ukupno 8,5 miliona dinara, iako su 2918. godine prema monitoringu Saveta za štampu imali ukupno 1.529 prekršaja novinarskog kodeksa. Osim tih firmi, preduzeće Info it media, ćerka firma Insajder tima d.o.o, dobilo je tri miliona, a Adria Media Grup, izdavač Kurira, milion dinara.

UNS podseća da je Pravilnikom o sufinansiranju medijskih projekata propisano da komisije prilikom dodele novce moraju da vode računa da li su u prethodnoj godini mediji koji konkurišu kršili zakon i novinarski kodeks.

Kao i prethodnih godina, najviše novca, odnosno više od 17 miliona - od ukupno 81,7 miliona dinara koje je izdvojio Grad Beograd, dobilo je Radio-difuzno preduzeće Studio B.

UNS je zatražio od Grada Beograda da objavi biografije predloženih i izabranih članova komisija kako bi javnost imala uvid ko je predložen, a ko izabran da odlučuje o trošenju novca građana za medijske sadržaje koji bi trebalo da budu u njihovom interesu. Komisiju za ocenu projekata iz oblasti javnog informisanja činili su Zorica Karanović i Marko Ivanić (nezavisni stručnjaci za medije), Biljana Ratković Njegovan (predlog udruženja radio stanica “RAB Srbija”), Miloš Lazić (predlog udruženja “ComNet“) i Slobodan Đurić (predlog Udruženja sportskih novinara Beograda).

UNS je pozvao ujedno Ministarstvo kulture i informisanja da reaguje na zloupotrebe u sprovođenju Zakona o javnom informisanju i medijima kroz projektno sufinansiranje medijskih sadržaja, a gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića da članove komisije bira uvažavajući stručnost kandidata, kao i kredibilnost i reprezentativnost organizacija koje predstavljaju.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) ponovili su nedavno zahtev za smenu državnog sekretara Aleksandra Gajovića, smatrajući  nedoličnim njegovo ponašanje prema članici komisije MKI za ocenjivanje medijskih projekata namenjenih osobama sa invaliditetom Dragani Pejović, koja je predsednica Izvršnog odbora UNS-a. NUNS i NDNV naveli su da je Gajović pred početak zasedanja komisije pokušao da zastraši Draganu Pejović.

NUNS i NDNV su i početkom jula 2018. godine, zajedno sa Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Asocijacijom Lokal pres (LP), tražili smenu Gajovića, ali i ministra Vladana Vukosavljevića smatrajući ih najodgovornijim za “katastrofalno sroveden konkurs” za sufinansiranje medija u 2018. Prethodno su ta udruženja povukla svoje predstavnike iz komisija za ocenjivanje medijskih projekata, ne želeći da daju legitimitet “jednom u potpunosti nelegitimnom procesu u kojem su milionski iznosi dodeljeni nepoznatim kvazi medijskim firmama koje su lažirale projektnu dokumentaciju”.

Konkursi MKI u oblasti javnog informisanja za 2019. godinu, inače, bili su otvoreni do 10. maja, a Grad Beograd objavio je rezultate početkom jula.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r