• Search form

01.09.2011 | 13:04

Arheolog savremenog društva

Arheolog savremenog društva

Izložba “Beogradski stubovi” Branislava Nikolića, autora koji se već godinama bavi propitivanjem društvene dimenzije skulpture kao medija (Trafika, Cake, TV Mountains...), a za potrebe poslednjeg projekta, deluje kao arheolog savremenog društva, biće otvorena 2. septembra u Galeriji Doma omladine Beograda.

Predmet Nikolićevog interesovanja su lamperija, štokovi, vrata, prozori, bačeni pored kontejnera, koji su izgubili prvobitne funkcije: prirodnu (kao stablo) i utilitarnu (kao drvena građa).

      Drvenarija

Prema navodima istoričarke umetnosti Maje Ćirić, Nikolić pronađeni otpad koristi kao indeksirano mesto društvenih okolnosti da bi stvorio svoju procesualnost, tj. ostvario umetnički gest koji interveniše u društvenom tkivu. Proces koji prethodi “Beogradskim stubovima” podrazumeva lutanje ulicama, traženje i prikupljanje materijala, klasične drvene stolarije izbačene iz stambenih objekata, lokala i institucija, zatim sortiranje, rezanje.. da bi se dobili upotrebljivi delovi, a zatim i slaganje, zakucavanje “kolaža” na unapred pripremljene drvene konstrukcije.

Šarene daske

Materijal za svaki stub odgovara određenom delu grada, pa su u galeriji realizovani Banjički, Dorćolski, Novobeogradski, Dušanovački stub.

Svaki stub ima specifičnosti, pa na primer, specifični crveni prozori sa Banjice “boje” Banjički stub u pretežno crvenu boju, dok starinska bela drvenarija sa Dorćola čini Dorćolski stub belim.

        Stub

Ipak, “Beogradski stubovi” ne predočavaju samo deo grada iz kojeg potiču ili Nikolićevu veštinu preoblikovanja materijala, navela je Maja Ćirić u tekstu u katalogu, ukazujući da Nikolić interveniše tako što uvodi društveno odbačene činjenice u institucije umetnosti, gde one dobijaju novu funkciju: status umetničkog dela.

“Ako se institucija shvati kao posebna intersubjektivna dimenzija društvene strukture koja se zasniva na normama i pravilima, onda je ovde reč o posebnom obliku prekoračenja institucionalnih normi tj. o ostvarenju savremene umetničke prakse kao društvene kritike”, navela je Maja Ćirić.

Nikolić se bavi slikarstvom, skulpturom i dizajnom, a do sada je izlagao na 14 samostalnih i više grupnih izložbi u zemlji i nostranstvu.

Rođen 1970. godine u Šapcu, diplomirao je 1996. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na odseku slikarstva, a 2001. je magistrirao u Holandiji (na akademiji Dutch Art Institute, Enschede). Takođe, 2002. je magistrirao i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Član je ULUS-a od 1995. godine i član internacionalne umetničke grupe New Remote, kao i nezavisne umetničke asocijacije Kolektiv.

Nikolić je i selektor Jalovičke likovne kolonije od 2002.

Sa K. Bogdanovićem i R. Bošković napisao je udžbenike Likovne kulture za prva četiri razreda osnovne škole.

Više o Nikoliću moguće je naći na sajtovima www.branislavnikolic.net i www.dailydrawingfeed.blogspot.com

Izložba u Galeriji Doma omladine biće otvorena do 17. septembra.

*U PRILOGU: Tekst Maje Ćirić “Beogradski stubovi”

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.