• Search form

04.05.2010 | 22:29

Arhitektura = Održivost

Izložba “Arhitektura = Održivost”, otvorena 4. maja u Francuskom kulturnom centru u Beogradu, pod upravom arhitekte Žaka Ferijea, pruža priliku arhitektama koji rade na projektima u oblasti Il de Frans, da pokažu šta preduzimaju u skladu sa poimanjem uloge arhitekture pred izazovima održivog razvoja.

Arhitektura = Održivost

Izložba “Arhitektura = Održivost”, otvorena 4. maja u Francuskom kulturnom centru u Beogradu, pod upravom arhitekte Žaka Ferijea, pruža priliku arhitektama koji rade na projektima u oblasti Il de Frans, da pokažu šta preduzimaju u skladu sa poimanjem uloge arhitekture pred izazovima održivog razvoja.

Detaljno analizirajući 30 projekata, izložba prikazuje izazove i rešenja koja su primenljiva ili su primenjena na raznim nivoima. Cilj je da se omogući svakom posetiocu da razume pitanja u vezi sa životnom sredinom kroz globalnu viziju koja obuhvata urbani prostor i savremene tehnike.

Svest o odgovornosti za životnu sredinu shvaćena je kao neverovatna prilika da se arhitektura obnovi.

U okviru izložbe, koja je deo pete Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA 2010), 15. maja u sali opštine Stari Grad biće održan okrugli sto na temu “Ekološki održiva arhitektura, evropska iskustva”, a gost iz Francuske, Stefan Vigure, direktor projekta u agenciji Žak Ferije, govoriće na temu “Senzualni grad”.

Prema navodima Ferijea, projekti prikazani na toj izložbi primer su za vrednosti jednog urbanog održivog društva koje ćemo sutra deliti: prevazilazeći tehnički ili doktrinalni diskurs, oni su prevashodno arhitektonski projekti, i projekti arhitekture u gradu.

Iz tog razloga, oni obrađuju pitanja životne sredine u okviru jedne globalne vizije koja smešta tehničke mehanizme u situaciju u urbanom kontekstu: grad velike gustine je osnova novog pristupa projektu u kojem čovek nije više igračka tehnike, već predmet svih namera.

Uzimanje u obzir kriterijuma zaštite životne sredine uklonilo je sve ograde u načinu stvaranja projekta - više nije moguće smišljati jukstapozicijom, sukcesivnim slojevima i nekada specijalizovani pristupi postaju transverzalni, neodvojivi od pristupa povezanih sa upotrebom i kontekstom; tehnika je premeštena u perspektivu globalnog posmatranja koju predstavlja zajednički život u metropoli od nekoliko miliona stanovnika. Tehnika nije više “po strani”, već je stopljena sa projektima: postaje manje arogantna i više je saučesnica stanovnika, pri čemu ne odustaje od inovacija, upravo suprotno.

Izložba pokazuje da se održivi razvoj ne ostvaruje ni preko parališućeg i kontrapriduktivnog standarda, ni preko bilo kakve nostalgije za prvobitnim tehničkim univerzumom ukrašenim svim vrlinama. On koristi najsofsticiranije tehnologije u jednoj pragmatičnoj, optimističnoj, pozicioniranoj viziji.

Predstavljeni projekti su prevashodno kontekstualni; bilo na planu kuće ili planu nebodera, reč je o autorskim arhitekturama u datoj situaciji.

Osobenost estetika, raznovrsnost tačaka gledišta, stvaralačka sloboda, sve je objedinjeno i pokazane su beskonačne mogućnosti za rešavanje jednačine arhitektura = održivost…

“Arhitekture za održivo društvo, koje u tome pronalaze priliku, daleko od svake vrste regresivnog ekstremizma, zasnivaju novi odnos projekta i tehnike i otkrivaju nove upotrebne vrednosti budućih gradova”, naveo je Ferije, arhitekta i naučni kustos.

Sponzor izložbe je kompanija Lafarž - BFC, a realizuje je Paviljon Arsenala - Centra za informisanje, dokumentaciju i izložbe o urbanizmu i arhitekturi u Parizu i okolini (www.pavillon-arsenal.com).

Izložba će biti otvorena do 5. juna.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav