• Search form

10.05.2020 | 21:16

Art scena: Siniša Ilić

Art scena: Siniša Ilić

Vizuelni umetnik Siniša Ilić, aktivan i u oblasti izvođačkih umetnosti, govori u intervjuu za SEEcult.org o ulozi umetnosti danas, razlozima čestog osvrtanja na istorijske teme, ideje i zaboravljene vrednosti, kao i na probleme rada, prekarijata i eksploatacije u savremenom društvu, opterećenom imperativom neoliberalnog kapitalizma. Dobitnik niza prestižnih nagrada, aktivan i na međunarodnoj sceni, Ilić je u periodu korona krize započeo seriju crteža o strahu i kontroli, a sa grupom prijatelja i kolega beleži i život u izolaciji i njenim posledicama na sadašnjost i moguću budućnost.

Siniša Ilić, Boarding, mart/april 2020.

- Tvoju umetničku praksu karakteriše bavljenje različitim fenomenima savremenog društva i istorije, odnosno pitanjima proizvodnje, rada, prekarijata, eksploatacije, međuljudskih odnosa, nasilja, stanja nestabilnosti, tenzija i kriza… Koliki je, prema tvom mišljenju, domet savremene umetnosti u osvešćivanju šireg društva o tim temama, koje su na neki način večno aktuelne na ovim prostorima?

Siniša Ilić: Mislim da smo svi mi svesni tih problema, muče nas i nemoguće ih je zaobići u svakodnevnoj egzistenciji i radu. Ako baš ne menja svet, mada je i to upitno, jer umetnost ima vrlo tanane komunikacijske kanale, otuda je uložen toliki trud u njenu kontrolu, treba da teme koje pominješ, kao i one još osetljivije, učini vidljivima, ali i da interveniše unutar svojih konvencija prikazujući ih jednim od sastavnih delova procesa umetničke prakse, jezika, estetike i egzistencije.

Siniša Ilić, Klasno društvo, 54. Zagrebački salon umetnosti, Bez anestezije, kustosi Branka Benčić i Tevž Logar

- Baviš se u različitim radovima i pitanjem sećanja, posebno ukazujući na određene aspekte jugoslovenskog nasleđa iz doba socijalizma. Budući da si dosta aktivan i u regionu, posebno u Hrvatskoj, kako vidiš odnos prema nekadašnjoj zajedničkoj državi i vrednostima koje je promovisala gotovo 30 godina nakon njenog raspada i početka ratova? Da li ti se čini da su te ideje zauvek porušene?

Siniša Ilić: Mislim da je socijalistička Jugoslavija - ta složena koncepcija koja nije strukturirana oko nacionalnih i privatnih vlasništva i podela, čiji jedini cilj nije bio ekstraprofit i koja je u suštini bazirana na jednakosti, solidarnosti i participaciji, ideja za koju se generalno treba kontinuirano boriti. Da li su te ideje porušene? Upravo suprotno – mislim da su snažne i da teško i sporo nalaze svoje načine delovanja u ekstremističkom društvu eksploatacije, paradoksa i manipulacije, kakvo je neoliberalni kapitalizam.

Siniša Ilić, Slike regulisanih ili nekontrolisanih teritorija, Narodna biblioteka, Užice, 7-10.11. 2015. deo programa Okupljeni na Trgu partizana

- Deo tvoje umetničke prakse posvećen je i mogućim idejama o boljoj budućnosti i utopiji. Takođe, bavio si se i istorijom revolucija, povodom stogodišnjice Oktobarske. Gde vidiš danas potencijal za promene u društvu i otpor sve surovijem kapitalizmu koji je postao globalni fenomen?

Siniša Ilić: Rad Orijentacija u 100 revolucija koji smo Bojan Đorđev i ja uradili povodom stogodišnjice Oktobarske revolucije koncipiran je sa idejom podsećanja na razloge i teme revolucija i društvenih nemira u istoriji, koristeći reč orijentacija kao smer za promišljanje pozicija u društvu i politike kroz koje delujemo i koja je oko nas – u vremenu kada je teško orijentisati se, jer je jedini orijentir preživljavanje, odnosno kapital. Orijentacija u 100 revolucija u svom kompletnom sastavu je apstraktna slika, izvedba spiska anti-establišment revolucija i nemira u proteklih sto godina i segment romana Pesma Oskara Daviča, u kojem nabraja entitete i identitete koji moraju da dignu glas protiv ugnjetavanja – od obogaljenih, siročadi, samaca i samica, matorih i jadnih do morskih sunđera i nebeskih tela. Potencijal promene? Iskreno ne znam – verovatno je u dekonstrukciji rada institucija i rada uopšte, obrazovanju, kolektivitetima, nebinarnim podelama, promeni vlasničkih odnosa, razumevanju tuđih pozicija, u učenju iz svojih grešaka i individualnim promenama, razmišljanju o novim definicijama slobode.

Siniša Ilić, Orijentacija u 100 revolucija, 2017.

- Bavio si se i mehanizmom funkcionisanja institucija – u saradnji sa Tinom Gverović realizovao si izložbe u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Tejt Modern u Londonu, koje su se bavile različitim aspektima pitanja muzeja i njegove namene. Kako ti danas izgleda budućnost MSUB-a, tri godine posle ponovnog otvaranja posle desetogodišnje rekonstrukcije, retrospektive Marine Abramović "Čistač" koja je trebalo da ga vrati na svetsku mapu i novog v.d. stanja?

Siniša Ilić: Da, u nekoliko radova se bavim različitim aspektima i atmosferom institucionalnog rada, što uključuje reprezentaciju nematerijalnog rada i umetnosti, koreografije i procese oko institucionalnih procedura, donošenja odluka, proizvodnje vrednosti i konvencija, izgradnju i koncipiranje društva, pa i što da ne, radne zajednice, arhitekturu kao scenografiju… Među te radove spadaju Izvrnuta kuća, videi Kameleon i Odsjaj, rađeni sa Tinom, ali oni koji u nekom širem kontekstu dodiruju te teme su i Paviljon, Scena, Prelazak u zbilju.

Siniša Ilić, Izvnuta kuća (sa Tinom Gverović), Tejt Modern, London, kustoskinje Hana Djuar (Hannah Dewar) i Una Popović, 2014, Tate photo

Ukupan mi je utisak bio da je društveni događaj Čistač priča o svima nama – akterima druge polovine 20. i ranog 21. veka, kroz koje se prelamaju identiteti i borbe od partizanskog herojstva do osećanja slobode, podela sveta na Istok i Zapad, mentalitetske priče, koncept porodice, današnja celebrity i medijska kultura – i sve te pozicije, uz diskusiju o problemima oko te izložbe i lavinu savremenog radikalnog konzervativizma koji ju je pratio, od ogromnog su značaja za razumevanje umetničke scene i društveno političke klime u kojoj živimo. Institucije – mislim da one jednostavno moraju da se izbore za autonomiju, kritičnost i dobre uslove rada i umetnika i saradnika i zaposlenih, i da ih brane kao javno dobro.

Siniša Ilić, Paviljon, Galerija Doma omladine Beograda, 2016, foto: Boris Burić

- Godinama već sarađuješ i sa Bojanom Đorđevim u različitim projektima/predstavama u oblasti izvođačkih umetnosti. Koliko je to iskustvo uticalo na tvoju praksu u oblasti vizuelnih umetnosti, s obzirom da pojedini tvoji radovi sadrže performativne ili koreografske elemente i podrazumevaju/pozivaju na aktivno prisustvo ili pokret posmatrača u određenom ambijentu, instalaciji?

Siniša Ilić: U pravu si, moji radovi koriste performativne elemente – živu izvedbu, ali i ideju efemernosti, privremene misli ili ideje, jedinstvenosti događaja. Ono što mi je trenutno uzbudljivo kod performativnosti jeste koncentracija tela koje miruje, misli, gleda ili je u nekom, na prvi pogled, neutralnom nejasnom trenutku radnje i-ili koreografije.

Siniša Ilić - scenografija za 'Režim Ljubavi', Atelje 212, režija Bojan Đorđev, tekst Tanja Šljivar, foto Boško Đorđević, 2018.

Veliki broj radova je, da kažem, jednokratan – još od crteža i slika na zidovima galerija preko niza site specific instalacija ili postavki sa nađenim objektima – sve su to skriptovi mogućih ponovnih prostornih izvedbi. Bojan i ja imamo bogatu saradnju, ona je saradnička i koautorska, prijateljska i ona koja osluškuje međusobne poetike i interesovanja. Umetnički procesi i zajedničko znanje utiču i na naše pojedinačne prakse i na prostor koji spaja likovne, izvedbene i pozorišne umetnosti u kojem često radimo – ispitujući uticaj prostora i pozicija gledališta na izvedbu, participaciju i mesto publike, likovnost i njenu ’autonomiju’ u odnosu na druga dešavanja na sceni, odnose slike, objekata i teksta.

Dizajn izvedbenog prostora za Diskretan šarm marksizma, autora Bojana Đorđeva, HAU3, Berlin, 2015.

- U svojim radovima često kombinuješ crtež, sliku, instalacije, video… Koliko ti je važno eksperimentisanje različitim umetničkim medijima i kako vidiš budućnost savremenih vizuelnih umetnosti? Da li misliš da će granice različitih disciplina sve više nestajati?

Siniša Ilić: Nisam siguran. S jedne strane odavno su nestale – kada razmišljam o umetnosti, nema disciplinarnih granica, koristim jezik i medij koji najviše paše konceptu, koji je moguće izvesti i koji uostalom najviše volim. S druge strane, disciplinarna podela čuva sisteme proizvodnje umetnosti i mislim da trenutno veliki uticaj na reorganizaciju disciplina imaju institucije.

Siniša Ilić, Bez naslova, Jalovička likovna kolonija, selektor Branislav Nikolić, 2019.

- Da li i kako razvoj savremenih tehnologija utiče na tvoj rad? Da li tu vidiš neku novu inspiraciju za delovanje?

Siniša Ilić: Puno umetničkih narativa i koncepcija komunicira kroz društvene mreže, njihovu estetiku, formate, dramaturgiju vremena i pažnje, prave se nove vrste arhiva, i to je sve uzbudljivo i inspirativno, nema šta. Naravno da je problem sa tehnologijom to što je stvar privilegije, prebrzo se razvija, iako ne deluje na prvi pogled ona je papreno skupa i teška za upravljanje tako da su joj i dometi veoma ograničeni. U isto vreme inspirativni su mi i predmeti, stolice, nosači, postamenti, kolekcija pratećih objekata umetnosti, koji danas imaju nedefinisani status istorijskih objekata pre nego praktičnih, oni koji omogućuju i ‘nose’ tehnologiju ili medij misteriozni su u svojoj izgubljenosti kada ne služe svojoj originalnoj nameni.

Siniša Ilić, Kolažni poged na didaktičku izložbu (izvedba Dušan Barbarić), Biblioteka MSU, Beograd, kustoskinja Biljana Ćirić, foto: Hy Yun, 2019.

- Dobitnik si niza prestižnih nagrada, poput “Dimitrije Bašičević Mangelos” i nagrada 25. Memorijala Nadežde Petrović i 56. Oktobarskog salona. Koliko su takva priznanja važna, posebno u ranijim fazama karijere umetnika?

Siniša Ilić: Nagrade su super kada omogućavaju dalji rad i razmišljanje o praksi, izlaganje, materijalnu ili produkcijsku podršku, ukratko – pomažu kontinuitet rada i egzistenciju, lepši su deo sveta umetnosti i jer su podrška koja dolazi od koleginica i kolega.

Siniša Ilić, Kolažni poged na apstrakciju, Srpske lepe umetnosti 2, kustos Branislav Dimitrijević, Ostavinska galerija, 2019. foto: Jelena Mijić

- Učestvovao si na brojnim umetničkim rezidencijama. Koliko tu takvi programi bitni za mlade umetnike sa ovih prostora i šta bi im preporučio prilikom izbora i prijavljivanja?

Siniša Ilić: Makar kako bilo opšte mesto, na rezidencijama vidite da je umetnost raskošna, komplikovana, da muči, da je i romantična, i politička, i da se sve dešava u isto vreme. Šta bih preporučio? Strpljenje u radu na prijavama i da imaju na umu da su rezidencije samo deo prostora koji možemo da iskoristimo za umetnički izraz.

Višak, video i prostorna instalacija sa radovima iz kolekcija MMSU Rijeka, Na leđima palih divova, kustoskinje WHW, foto: Marko Ercegović

- Kako vidiš posledice pandemije korona virusa na umetnike i kulturne radnike i šta misliš o odnosu nadležnih prema tom pitanju?

Siniša Ilić: Ova zdravstvena kriza je doslovno nacrtala svima koji su je ignorisali potpunu i zastrašujuću sliku prekarnosti života i egzistencije danas, i u širokom potezu pokazala koliko je društvo sa svim svojim službama fragilno i raslojeno. Čini mi se da nam je “nevidljivost neprijatelja“ – novog korona virusa, dala jasne konture nas samih i uslova u kojima živimo. Kako govorimo o umetnosti i kulturi, bilo bi važno da kao posledica u perspektivi ne dođe do rangiranja profesija, pa umesto da se vidi njen značaj, umetnost spadne u zapećak društvenih prioriteta. Videćemo kakvi će se formati razvijati, to je sve ogroman posao. Verovatno će se promeniti rituali pravljenja, gledanja i promišljanja umetnosti. A sama umetnost je kao i sve drugo u krizi, ali komunicira se, razmišlja o koroni, budućnosti, svojoj i tuđoj egzistenciji paralelno.

Siniša Ilić, Evropa, crtež, 2020.

Sada, kada preteći pojmovi socijalna distanca, samoizolacija i rad od kuće postaju i zvanična preporuka za naš opstanak i preživljavanje, radim seriju crteža o strahu i kontroli; Tina Gverović, Ben Kain, Katarina Popović, Goran Ferčec, Bojan Đorđev i ja skupljamo i radimo beleške o životu u kući i kako nam izolacija organizuje pažnju, telesnost, asocijacije i kako vidimo trenutno vreme i neko ispred nas.

U PRILOGU: Kratak video intervju sa Sinišom Ilićem o sopstvenom položaju i umetničkoj sceni u Srbiji i u svetu. Prilog je deo serijala "3 x ?" portala SEEcult.org, u okviru kojeg objavljujemo stavove umetnika različitih generacija, počev od 70-ih do danas. Video prilog je snimljen pre proglašenja pandemije korona virusa.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.