• Search form

07.12.2011 | 11:56

Austrijska filmska avangarda

Austrijska filmska avangarda

Festival Alternative film/video u Beogradu, koji se održava od 7. do 11. decembra, predstavlja među posebnim programima austrijsku filmsku avangardu - antologijske rane eksperimentalne filmove autora poput Petera Kubelke, Kurta Krena, Vali Eksport... koje čuva i ditribuira Sixpackfilm iz Beča.

Austrijsku filmsku avangardu predstaviće 9. decembra u Domu kulture Studentski grad Džerald Veber (Gerald Weber), suosnivač foruma o filmu, videu i novim medijima, koji od 1996. godine radi u kući Sixpackfilm, a bavi se i filmskim i video programima za izložbe, međunarodne festivale i lokalne bioskope.

Za razliku od drugih evropskih zemalja, u posleratnoj Austriji nije se razvijala važna nezavisna filmska industrija koja bi, poput neorealizma u Italiji, novog talasa u Francuskoj ili novog nemačkog filma, mogla etablirati estetiku i sadržajnu alternativu dominantnom zabavnom filmu. To je bilo povezano i sa snažnim političkim stavom 50-ih godina u Austriji, koji nije inicirao šire suočavanje s holokaustom. To se pokazalo i u reakcionarnoj kulturnoj produkciji posle rata koja je u velikoj meri zaobilazila postojeće društvene konflikte i proizvodila idealizovane slike zemlje bogate pejzažnim i prirodnim lepotama. Tako je 50-ih i 60-ih godina 20. veka apsolutni procvat doživeo austrijski patriotski film.

Proboj avangardne umetnosti desio se ranih 60-ih godina, kada su Otto Muhl, Gunter Brus i drugi, svojim telesnim i materijalnim akcijama, raskrstili s nizom društvenih tabua. U takvoj sredini (nacionalna moćna konzervativna filmska industrija, radikalne umetničke pozicije bečkih akcionista) rodila se i austrijska filmska avangarda.

Peter Kubelka i Ferry Radax, dvojica ranih protagonista avangardnog filma, bili su studenti Bečke filmske akademije. Dok je Radax, posle zajedničkog filma iz 1955. koji je koristio nadrealni način pripovedanja, ostao jače povezan s narativnim aspektom filma, Kubelka je napravio korak ka apsolutnoj filmskoj apstrakciji. Njegovi filmovi “Adebar” (1957), “Schwechater” (1958) i “Arnulf Rainer” (1960) predstavljaju prekretnice u međunarodnom avangradnom filmu.

Istovremeno, počinje da snima i Kurt Kren, kojio je dokumentovao akcije Guntera Brusa i Otta Muhla, inscenirane za kameru, ne za publiku.

Ti filmovi su sve samo ne klasične dokumentacije - Kren je neobičnom tehnikom snimanja i serijskom montažom stvorio efektna umetnička dela.

Medijski progon bečkih akcionista, nekad i s kaznenim dimenzijama, prisilio ih je da napuste Austriju - najpre Brus, a posle i Kren.

Sredinom 60-ih na scenu je stupila tzv. druga generacija austrijske filmske avangarde, gde spadaju Valie Export, Peter Weibel, Hans Scheugl ili Ernst Schmidt jr, koji su počeli karijere pod uticajem akcionizma i rastuće političke radikalizacije. Pod imenom “expanded cinema” (prošireni film), iskorišćavali su medij filma i aparaturu bioskopa.

Schmidt jr. je projektovao ostatke filma iz kante za otpatke jednog studija, a Scheugel jedno uže koje je išlo kroz projektor i koje je zatitravao kinooperater.

Expertova je 1968. na svoje gole grudi pričvrstila kutiju s dva otvora i pozvala muškarce da “uđu u njen bioskop”. Filmovima “Mann & Frau & Animal” i “Remote...Remote...” početkom 70-ih, ona je stvorila dva glavna rada feminističkog avangardnog filma, a bila je i pionirka međunarodne videoumetnosti.

Sredinom 80-ih počela je da se formira nova generacija filmskih umetnika, u kojoj su Martin Arnold, Peter Tscherkassky, Lisl Ponger, Dietmar Brehm, Mara Matttuschka... Tu generaciju označava upotreba super osmice, kao i povratak found footage. U to vreme je u Austriji osnovan Mali filmski fond koji je finansirao produkciju avangardnog filma.

Početkom 90-ih je iz javnih fondova osnovan i Sixpackfilm, produkcijska i distributerska kuća koja je isključivo posvećena eksperimentalnom filmu.

Tokom 90-ih godina austrijski avangardni i kratki film doživljavaju novi procvat. Filmovi “Alone. Life Wastes Andy HardyM. Arnolda i “Trilogija CinemaScopeP. Tscherkasskog prikazani su na stotinama festivala širom sveta i nagrađivani mnogobrojnim nagradama.

Festival Alternative film/video predstavlja u glavnom programu četrdesetak filmova odabranih među 200 prijavljenih, a u pratećim programima, osim austrijske filmske avangarde, predstaviće i filmove Autorskog filmskog studija iz Zagreba, nastale između 1967. i 1971. godine, kao i program filmova čuvenog mađarskog studija za eksperimentalni film Bela Balaž.

Posebna počast biće odata pokojnom hrvatskom umetniku Tomislavu Gotovcu, prijatelju i učesniku festivala Alternative.

Omaž izložbenu postavku "Razgovor o filmu, jedna šetnja Novim Beogradom sa Tomom” priredila je Dragica Vukadinović, dok će Sava Trifković prikazati film "Bulevar“.

Među atrakcijama pratećeg programa je i svetlosno-zvučna instalacija Ane Knežević "Light on Void“, u koju je umetnica implementirala rane nemačke avangardne filmove.

Festivalski sajt je www.alternativefilmvideo.org, a program festivala nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, a može se purezeti i OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav