Babe i žabe – nove parole za željenu budućnost
Mobilna rezidencija u selu Babe kod Sopota, koju Zemunski mali umetnički centar (ZMUC) organizuje sedmi put, počeće 20. avgusta pod sloganom Babe i žabe, a do 15. septembra okupljaće autore koji će u različitim medijima raditi male formate na temu Nove parole za željenu budućnost.
Pored referisanja na sam toponim, idiom “babe i žabe” sugeriše i na spajanje nespojivog, svesno nekritičko rušenje tabua i zabrana u polju savremene umetnosti, kao i otvorenost prema publici.
Ideja projekta, koji će biti realizovan u Alternativnom rezidencijalnom centru (ARC) “Dve babe”, polazi od metoda marketinških agencija koje, stvarajući reklamne parole, utiču na formiranje budućih ciljeva, snova i želja publike.
Moto rezidencije je “napeto opuštanje”, a fokusirana je na kratke, multimedijalne umetničke forme – likovne, književne, audio-vizuelne, pozorišne, fotografske, jezičke i druge “kalambure”, zarad definisanja željene budućnosti.
Slobodne konstrukcije, formalno neuslovljene, biće segmenti završnog Manifesta moguće budućnosti – zajedničkog utopijskog rada, podstaknutog ličnim slobodama i lišenog svake istorijske pretencioznosti.
Prvi rezidenti su pisac, publicista i novinar Goran Gocić, koji se sa svojom kćerkom, performerkom i fotografkinjom Marijom Ivom Gocić, oprobao i u kolažima, kao i fotografkinja Stefana Savić, prepoznatljiva po stalnom preispitivanju granica i dostignuća fotografskog medija.
Pozivi su upućeni i modnoj aktivistkinji Marini Ilić, fotografkinji Milici Vukelić, pozorišnom režiseru Nenadu Todoroviću, vizuelnoj umetnici Katarini Švabić iz Crne Gore i multimedijalnom umetniku Marku Kovačiču iz Slovenije, kao i Goranu Stojčetoviću (Art brut Srbija), multimedijalnoj umetnici Vesni Vesić, te vajarima Davoru Dukiću i Marku Crnobrnji iz Srbije.
Kustoskinja rezidencije je istoričarka umetnosti i urednica likovnog programa Doma kulture Studentski grad u Beogradu Maida Gruden.
Mobilne rezidencije, koncipirane kao multimedijalne kolonije, a regionalne po sastavu, interdisciplinarne su po viziji i eksperimentalne u definisanju novih umetničkih zajednica. ZMUC ih razvija od 2010. godine u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji. Pored Tirane i Pentara (AL), Reževića, Blizikuća i Čelobrda (CG), pokretne kolonije su organizovane i u selima Karavukovo i Babe (Srbija).
U mobilnim rezidencijama je tokom deset godina u tri države učestvovalo 157 umetnika i autora u različitim medijima.
Teme rezidencija bile su: Tabui u tranziciji, Jezik i zajednica, Gostoprimstvo – neprijateljstvo, Godišnji odmor za umetnike i radnike u kulturi, Doživotna sloboda, Muzej korupcije, Pisci kratke forme u formi, Disko Jugoslavija, Digitalne kompetencije, Co(w) working...
(SEEcult.org)