BDF najavio predstavu F.A.R.
Beogradski festival igre (BDF) koproducent je predstave “F.A.R.” londonske plesne kompanije Random Dance Vejna Mekgregora (Wayne McGregor), čija je premijera 17. novembra u pozorištu Sadlers Vels u Londonu, a u aprilu 2011. godine videće je i publika u Beogradu i Novom Sadu, u okviru osmog BDF-a.
Beogradski festival igre (BDF) koproducent je predstave “F.A.R.” londonske plesne kompanije Random Dance Vejna Mekgregora (Wayne McGregor), čija je premijera 17. novembra u pozorištu Sadlers Vels u Londonu, a u aprilu 2011. godine videće je i publika u Beogradu i Novom Sadu, u okviru osmog BDF-a.
Izazvana revolucionalnom knjigom Roja Potera “Pohota u doba razuma”, postavka F.A.R. prikazuje “zapitano telo”. Prelazeći velike razdaljine između vremena i prostora, potrebe i želje, razuma i duše, F.A.R. ponire, kako je istaknuto u najavi, pravo u zagonetku utelovljenja, za sada, toliko nedostižnu.
Predstava “F.A.R.” biće izvedena u Operi i teatru Madlenianum u Beogradu i Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu u okviru osmog BDF-a, koji će biti održan od 3. do 18. aprila 2011, najavila je umetnička direktorka i selektorka BDF-a Aja Jung.
Kompanija Vejn Mekgregor / Random Dance procenjuje da će predstavu “F.A.R.” do dolaska u Srbiju videti 27.000 ljudi na tri kontinenta.
Mekgregor je autor koncepta i potpisuje režiju te predstave, a koreografiju je osmislio s plesačima, na muziku Bena Frosta.
Mekgregor i njegova plesna kompanija, poznata po radikalnom približavanju novoj tehnologiji - kroz uvođenje animacija, digitalnog filma, 3D arhitekture, električnog zvuka i virtuelnih igrača u koreografiju, bili su među zvezdama BDF-a 2009. godine, kada su izveli predstavu “Entitet”.
“Entitet” je završni deo Mekgregorevog triptiha o odnosu ljudskog mozga i kreativnog procesa uključenog u igru.
Višestruko nagrađivani Mekgregor je od 2006. stalni koreograf londonskog Kraljevskog baleta, prvi i jedini koji je ikada pristigao u tu kompaniju iz sveta savremene igre, a važi za jednog od najzanimljivijih plesnih stvaralaca i poznat je po svojoj psihoanalizi koreografije i krčenju puteva između igre, filma, muzike, vizuelnih umetnosti, tehnologije i nauke.
Rođen u Stokportu 1970 godine, Mekgregor je izučavao igru na Univerzitetskom koledžu Breton Hola i u školi Hoze Limona u Njujorku, a 1992. je osnovao kompaniju Random Dance (koja je nedavno promenila naziv u Wayne McGregor|Random Dance), i iste godine dobio angažman koreografa u londonskom teatru The Place. Kompanija je delovala kao jedna od mnogih manjih trupa na britanskoj plesnoj sceni, da bi se neočekivano nametnula tokom 90-ih.
Uspeh je stigao zahvaljujući posebnosti Mekgregorovog rada, koji se ogleda u karakterističnom i jedinstvenom kvalitetu njegovog plesnog rečnika, neraskidivo povezanog sa savremenom tehnologijom.
Mekgregor je počeo da koristi kompjuter još kao dete, pa je bilo logično da unese sajber svet u koreografski rad.
Njegovi eksperimenti zavredeli su mnogobrojne nominacije i nagrade, među kojima se izdvajaju Stipendija britanske Umetničke fondacije (1998), dve Time Out nagrade za izvanredno dostignuće (2001, 2003), dve nagrade Lorens Olivije (2004, 2007), Nacionalna plesna nagrada kritike za najbolju modernu koreografiju (2007) i najbolju klasičnu koreografiju (2008).
Random Dance je od 2002. stalna kompanija londonskog teatra Sadlers Vels, dok su Mekgregorovi naslovi postali deo repertoara Baleta pariske Opere, kompanije Rambert, Baleta milanske Skale, Holandskog plesnog teatra, Štutgart baleta, Engleskog nacionalnog baleta, San Francisko baleta, Australijskog baleta, New York City baleta, Boljšoj baleta i londonskog Kraljevskog baleta.
Njegov televizijski i filmski opus takođe je bogat, a uključuje i poznati naslov iz produkcije Vorner Brosa “Hari Poter i vatreni pehar”.
Kao operski reditelj, debitovao je 2006. u milanskoj Skali, kada je režirao i francuski hit mjuzikl “Kiriku” u Parizu.
Svi ti angažmani dozvolili su mu da kreira u različitim uslovima i sarađuje sa igračima koji poseduju drugačiju tehniku i stil.
Kompanija Random Dance postala je sinonim za radikalno približavanje novoj tehnologiji, kroz uvođenje animacija, digitalnog filma, 3D arhitekture, električnog zvuka i virtuelnih igrača u živu koreografiju - tokom rada na triologiji “Milenarium” (1997), “Sumpor 16” (1998) i ”Aeon” (2000).
Saradnja sa vodećim multidisciplinarnim umetnicima unapredila je futurističku estetiku kompanije i neočekivano povećala plesne mogućnosti.
Random postaje stalna kompanija Sadlers Velsa odmah po rekonstrukciji pozorišta, 1992 godine. Teatar se razvija u vodeću plesnu scenu u Britaniji, što je učvrstilo i status jedne od najvažnijih britanskih kompanija moderne igre. Tehnologija je takođe imala presudni značaj da se igra predstavi publici na potpuno nove načine.
Kompanija gostuje često, nastupajući na najprestižnijim svetskim scenama poput Muzičkog teatra u Amsterdamu, Opere u Lionu i Tel Avivu, Linkoln Centra u Njujorku i Kuće igre u Stokholmu. Evropske turneje protežu se od Irske, Francuske, Nemačke, Belgije i Holandije, do Poljske, Mađarske, Kipra i Turske. Random je prva britanska kompanija koja je imala turneju po centralnoj Aziji, 2002.
Beogradski festival igre organizuje 23. novembra manifestaciju “Belgrade Dance Screen”, usmerenu ka zajedničkom razvoju plesne, filmske i video umetnosti. U okviru programa “Forward Motion”, u saradnji sa Britanskim savetom, prikazaće više od 20 istaknutih plesnih filmova iz Velike Britanije, kao i intervjue sa autorima koji daju širi uvid u tu umetničku praksu.
Sajt BDF-a je www.belgradedancefestival.com
(SEEcult.org)