• Search form

27.10.2015 | 16:14

Beograd uzvraća Dubrovniku

Beograd uzvraća Dubrovniku

Beogradska savremena umetnička scena biće predstavljena 30. oktobra u Dubrovniku izložbom “Tuđe haljine”, u nastavku nastojanja za uspostavljanjem čvršće saradnje, godinu dana nakon gostovanja dubrovačkih umetnika u Beogradu.

Na izložbi “Tuđe haljine” u Galeriji Otok, čije su autorke Zorana Đaković Minniti i Žarka Radoja, učestvuju: Ana Adamović, Ah, Ahilej, Boris Burić, Doplgenger, Srđan Keča, Goranka Matić, Vladimir Miladinović, Jelena Mijić, Andrea Palašti, Grupa Škart, Igor Hofbauer iz Zagreba & pisac Bora Ćosić.

U pitanju je uzvratna poseta Dubrovniku, nakon izložbe “Grad je mrtav. Živio Grad” kojom se 27 umetnika dubrovačke scene predstavilo u jesen 2014. godine u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda (KCB).

Čega se sećamo, a šta je ostalo u kontra-kadru kojeg nema u našem sećanju? Može li se nešto od toga prepoznati u novinskim reklamama iz novina objavljivanih u Srbiji i Hrvatskoj 90-ih? Kakve se političke i ekonomske promene 80-ih i s početka 90-ih kriju u kadrovima najgledanije jugoslovenske serije “Bolji život”? Kako smo doživljavali nekada, a kako danas, patriotske pesme koje je pevao omiljeni dečji hor Kolibri? Šta nam danas govori i o čemu bi mogao da svedoči jedan od najuticijanijih pisaca jugoslovenskog prostora?

Ta pitanja provlače se kroz neke od radova umetnika, mahom iz Beograda, koji se predstavljaju dubrovačkoj publici izložbom “Tuđe haljine”, realizovanom u saradnji KCB-a, Udruženja građana Kontra i Art radionice Lazareti.

Promišljajući svoje vreme i prostor, umetnice i umetnici eksplicitnije ili manje direktno referišu na svoj prirodni, društveni i politički kontekst, istovremeno progovarajući o temama i problematici koje imaju univerzalni značaj.

Izložbu u Galeriji Otok otvara muzičko-performerski duo Ah, Ahilej nastupom “25 minuta opšteg mesta”.

Naziv izložbe je naslov pesme grupe Škart nastale 2008. godine u kratkom, ličnom dijalogu sa Arsenom Dedićem, koji će u formi video rada biti prvi put prikazan javno u okviru izložbe.

U pratećem programu, u Art radionici Lazareti 3. i 6. novembra biće prikazani nagrađivani  dokumentarni filmovi režisera Srđana KečePismo ocu” i “Miraž”.

Zbog istorijskog konteksta i uloge Srbije u ratovima 90-ih, aktivno učešće umetnika u uspostavljanju saradnje dubrovačke i beogradske savremene umetničke scene i njihovo povezivanje dve i po decenije kasnije, još uvek je od jednake važnosti, jer veze između dva, nekada povezana grada, danas gotovo da ne postoje, navele su autorke izložbe. U nesrazmeri između istorijskog nasleđa i politika savremenosti, koje su samo deo zajedničkih obeležja Dubrovnika i Beograda, leži važnost individualne odgovornosti i delovanja na koje izložba “Tuđe haljine” skreće pažnju. Dominantno svojatanje nasleđa i njegovo eksploatisanje bez stvarne produktivnosti, kako su navele autorke, prekriveno je hvalospevima prošlosti, lepote i ekskluziviteta mesta, neobaveznim izrazima ljubavi, kao i pasivnom činjenicom pripadanja Gradu i podneblju.

Izložba će biti otvorena u Galeriji Otok do 15. novembra, a organizovana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Beograda, Grada Dubrovnika i Zaklade Kultura Nova.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.